eubz 
mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 2 książki i 42 cytaty, ostatnio widziany 5 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-05 17:23:13
Wynikiem ewolucji stało się starzenie.
 
2019-01-05 17:22:48
Ewolucja donikąd nie zmierza, ani w naszym kierunku, ani w żadnym innym.
 
2019-01-05 17:22:00
W jaki sposób zwierzę może być w pół drogi do czucia się sobą?
 
2019-01-05 17:20:53
Chemia życia jest oparta na wodzie.
 
2019-01-05 17:11:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

W książce Inne Umysły głównie ślizgamy się po dwóch tematach. Pasji badania ośmiornic (lub szerzej głowonogów) i z filozoficznymi dywagacjami w materii ogólnie myślenia. Obie te rzeczy jak czytałem w przedmowie mają uzupełnić tezę książki, że na drodze ewolucji mózg został stworzony dwa razy (może więcej) w odrębnych procesach biologicznych, a jako przykład tegoż, są stawiane ośmiornice... W książce Inne Umysły głównie ślizgamy się po dwóch tematach. Pasji badania ośmiornic (lub szerzej głowonogów) i z filozoficznymi dywagacjami w materii ogólnie myślenia. Obie te rzeczy jak czytałem w przedmowie mają uzupełnić tezę książki, że na drodze ewolucji mózg został stworzony dwa razy (może więcej) w odrębnych procesach biologicznych, a jako przykład tegoż, są stawiane ośmiornice właśnie, które swój genom oderwały od naszego około 600 mln lat temu. Od tego czasu ścieżka życia ssaków i mięczaków szła własnym rytmem, a przecież tak człowiek jak ośmiornica mózgi mają. Dodatkowym magnesem by sięgnąć po tę pozycję jest temat inteligencji tych zwierząt (np. słynne doświadczenia z odkręcaniem słoika).

Mamy tu, zatem do czynienia z wiedzą wpadającą do zbioru filozofia - świadomość, uczucia, myśl itp i do zbioru nauki przyrodnicze - biologia, ewolucja czy klimat. Obiecywano, że oba te tematy stworzą spójną całość, czego z niecierpliwością oczekiwałem. Ba! Sam autor pisze, że "w miarę postępu książki będziemy wchodzić w filozofię i znów ją opuszczać przez szwy, których nawet nie zauważysz", lecz im bliżej byłem końca lektury, tym bardziej przekonywałem się, że te "szwy", to zwyczajnie osobne rozdziały. Z tego powodu o ile książkę rozpocząłem z wypiekami na twarzy i połykałem ją jak sernik bez rodzynek, to później chciałem uczciwie pozycję doczytać do końca.

Książka nie scala się. Również nie odkryła przede mną czegoś spektakularnie nowego. Jest, cóż powiedzieć trochę powierzchowna. Niepotrzebnie spodziewałem się więcej.

Ale Inne Umysły nie dają się łatwo zapomnieć. To nadal pozycja, która pozostawi u czytelnika więcej pytań niż odpowiedzi oraz wzbogaca wiedzę w temacie ośmiornic czy ewolucji mózgu; dlatego warto ją przeczytać! Plastyczny język i rozmiar na pewno w tym pomogą.

Jeszcze jedno. Uderzyło mnie to, że autor rozpościera przed czytelnikiem barwny, skomplikowany i niepojęty świat życia, skutecznie budując do niego empatię, a równocześnie w kilku przypadkach wiedzę o tym świecie pokazuje na kanwie (wg mojej oceny) niepotrzebnych nikomu badań nad bólem, gdzie są miażdżone macki ośmiornic (by dowiedzieć się, co się wtedy stanie), lub okaleczane nogi kur (by zobaczyć ile wycierpią by dostać się do jedzenia) i podaje te przykłady w typowy nauce jałowy sposób. Jak byśmy nie mogli z góry założyć - zwierze mające rozwinięty układ nerwowy czuje, więc jako inteligentni ludzie nie będziemy go krzywdzić.

Nie trzeba przecież katedry myślicieli czy biologów i znęcać się nad ptakiem, szympansem czy ośmiornicą by to zrozumieć. Gołym okiem można zbadać czy np. ryba się „boi” i ucieka czy jest „ciekawa” lub głodna, bo podpływa. Nawet dziecko wie, gdy spojrzy w oczy psa czy pies jest smutny i cierpi albo wesoły i szczęśliwy. - ale to już inny temat.

pokaż więcej

 
2018-12-31 16:14:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Rarytas!

Dodatkowo książkę można dostać za darmo i legalnie w formatach do ebooka np. tu https://pl.wikisource.org/wiki/Mistrz_Twardowski_(Kraszewski)
(na marginesie; Trochę mnie dziwi oferta znaczących portali handlujących cyfrowymi książkami, gdzie stoi promocja na Mistrza Twardowskiego po 10PLN - Twardowski, by się nie nabrał)

Mistrz Twardowski to żaden tam Superman, Batman, Hulk czy inny...
Rarytas!

Dodatkowo książkę można dostać za darmo i legalnie w formatach do ebooka np. tu https://pl.wikisource.org/wiki/Mistrz_Twardowski_(Kraszewski)
(na marginesie; Trochę mnie dziwi oferta znaczących portali handlujących cyfrowymi książkami, gdzie stoi promocja na Mistrza Twardowskiego po 10PLN - Twardowski, by się nie nabrał)

Mistrz Twardowski to żaden tam Superman, Batman, Hulk czy inny Marwel - tylko "swój chłop" bez super mocy, ale prawdziwy super bohater - Mistrz! Lubi się go za jakąś iskrę w charakterze, coś na kształt "jakeśmy ze szwagrem" albo "ja tego nie zrobię? - Potrzymaj mi piwo".

Twardowski to też typowy "Prawdziwy Polak", w którym kotłuje się od przeciwieństw. Z jednej strony niesiony romantycznym duchem odważnie zejdzie i do samego piekła uzbrojony jedynie w wodę święconą oraz modlitwy, by później we własnym życiu naiwnie się pogubić. Mocno negocjuje z diabłem, jak z bankiem. Nie czuje przed nim strachu czy pokory i cały czas chce go oszukać, kombinuje, kręci, a jednocześnie czuje się słaby i nie wie, czego chce.

Twardowski to postać tragiczna. Nie trzeba Kępińskiego, by rozczytać, że prawdopodobnie toczy go depresja - jest wypalony i mało z życia go zadowala. Nie potrafi zwolnić. Cały czas za czymś goni, myśląc, że kolejny cel go uszczęśliwi. Szuka miłości, ale źle się żeni (uzupełnieniem może być Pani Twardowska Mickiewicza). Na sam koniec przegrywa tylko, dlatego, że (po polsku) unosi się honorem. Tam od razu przegrywa, przegrywa ale nie do końca…

To XVIII wieczny "Dzień Świra" Kraszewskiego, z którego Koterski współcześnie tylko czerpał pomysły.

Ta krótka lektura zawiera wiele życiowych prawd i przynosi dużo dobrej rozrywki. W Lubimy Czytać wstawiam kilka cytatów, ale tu dubluję jeden.

"(...) krzyknął, ja chcę mieć wolną wolę.
- Tego ci nawet szatan nie da (...) Jest to słowo bez rzeczy, czysta abstrakcja, pojęcie do tego fałszywe, choć na oko nie bez zasady. Nie ma woli wolnej nikt na ziemi, i ty jej tak jak rozumiesz mieć nie możesz."

Na co było pisać współcześnie Ryszardowi Legutko Traktat o wolności albo Marianowi Gulce Paradoksy wolności (?!), kiedy sam diabeł wyjawia czy wolność jest czy jej nie ma :); wiadomo diabeł – może kłamać.

Myślę, że gdyby za Twardowskiego zabrały się holiłudy, mogłoby wyjść coś na kształt szklanej pułapki, zabójczej broni i facetów w czerni równocześnie, a do tego z Borutą i słowiańskim rozmachem. W skrócie strasznie, śmiesznie, mądrze, z otwartą ze zdziwienia gębą, niezwalniającą akcją - czyli ponad 10 Oskarów.

Kraszewski - Mistrz Twardowski - 10! inaczej się nie da. Po prostu Mistrz!

pokaż więcej

 
2018-12-31 15:48:05
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
W istocie w piekle nie jest to już tak bardzo a bardzo źle jak powiadają. No jużciż nie ze wszystkim dobrze, to prawda, na co kłamać, ale jednakże przesadzają znowu, i bardzo przesadzają w opisach.
 
2018-12-31 15:46:30
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
Niewygodne to szczęście, co mu się kłaniać raz w raz potrzeba i klęczeć przed niem.
 
2018-12-31 15:45:15
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
wiadome przysłowie naszego ludu - że Bóg dziewce męża, chłopcu żonę przeznacza - a obojgu śmierć - i prawda!
 
2018-12-31 15:44:06
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
miłość nie jest nigdy tak bezinteresowną na świecie naszym, aby dając wszystko nic nie brała.
 
2018-12-31 15:43:07
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
(...) krzyknął, ja chcę mieć wolną wolę.
- Tego ci nawet szatan nie da (...) Jest to słowo bez rzeczy, czysta abstrakcja, pojęcie do tego fałszywe, choć na oko nie bez zasady. Nie ma woli wolnej nikt na ziemi, i ty jej tak jak rozumiesz mieć nie możesz.
 
2018-12-31 15:40:44
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
każdy człowiek, choćby najrozumniejszy, choćby najzimniejszy, ma w życiu jedną godzinę szału, w której jak roślina wybujała puszcza niepotrzebne odrośle.
 
2018-12-31 15:39:17
Dodał cytat z książki: Mistrz Twardowski
duszy twojej broni pacierz żony i twoje jałmużny.
 
2018-12-16 20:44:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-12-10 15:44:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
Moja biblioteczka
282 22 82
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubione cytaty (43)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd