Jazda

Seria: Kontrapunkt
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Lowboy
Ag2S

Pewnego poranka w Nowym Jorku szesnastoletni Will cierpiący na schizofrenię paranoidalną wsiada do metra. Wierzy, że światu grozi zagłada. Wierzy, że tylko on może go uratować. I wie, że ma na to bardzo mało czasu. Wszystko może się udać, jeśli odnajdzie pewną dziewczynę. Trzecia powieść jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy młodego pokolenia zabiera czytelnika w szaloną podróż —...

Trzecia powieść jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy młodego pokolenia zabiera czytelnika w szaloną podróż — przez labirynt podziemnych tuneli i świat wewnętrzny wrażliwego, obdarzonego niezwykłą wyobraźnią outsidera.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Barbara | 2012-05-22
Przeczytana: 21 maja 2012

Mam niezwykły dar wyszukiwania książek z nietuzinkowymi historiami. Na "Jazdę" trafiłam przypadkiem i już po kilku zdaniach przeczytanego opisu wiedziałam, że będzie to opowieść absolutnie genialna.
Zachwycił mnie styl, w jakim autor napisał tę powieść. Książkę momentami czyta się dość trudno, trzeba skupiać się na każdym wyrazie. Nie tylko dlatego, że gdy autor przerzuca się z narracji bezosobowej w narrację w osobie schizofrenika, brakuje w zdaniach znaków przestankowych. Ogólna stylistyka przypomina mi język, w którym napisane były "Kroniki portowe" - język niesamowicie inteligentny, choć słowa wcale nie były jakoś specjalnie wyszukane, górnolotne.
Ponadto historia zaskakuje. Rzadko kiedy udaje się mnie zaskoczyć; intuicyjnie często przewiduję zakończenie. Jednak to, jaką tajemnicę kryje ta historia, było dla mnie niemal do samego końca nieznane.
Szczerze powiedziawszy - cieszę się, że na razie na półkę odłożyłam powieści bardziej znanych pisarzy, a sięgnęłam po tą nieprzeciętną...

Zuziuchna | 2011-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 20 października 2011

'Jazda' Johna Wraya to książka dość nietypowa. I na pewno nie dla każdego. Trudno mi znaleźć słowa, by wyrazić swoje zdanie i opisać tę lekturę. Myślę, że słowo -specyficzna- dość dobrze obrazuje 'Jazdę'.
Osobiście jeszcze w LO marzyłam, aby pójść w ślady rodziny i studiować medycynę. Jednak chciałam wybrać specjalizację zupełnie inną od nich, bowiem marzyła mi się psychiatria. Autyzm, schizofrenia, samobójcy itp. Ciekawiło mnie to bardzo, i czasami ciągle żałuję, że nie będę się tym zajmować w przyszłości. Jednak zainteresowanie tematem pozostało, dlatego nie mogłam się oprzeć i nie sięgnąć po historię o młodym chłopaku cierpiącym na schizofrenię paranoidalną.

O czym dokładnie jest 'Jazda'? O Willu, niespełna 16-letnim chłopcu, zwanym też Lowboyem, który ucieka z zakładu dla osób takich jak on. Zakładu psychiatrycznego, w którym był zamknięty. Chłopak ucieka do metra,bo tam czuje się najlepiej. Poznajemy go, gdy w ucieczce przed Czerepem i Piszczelem wsiada do jednej z linii...

Eva | 2014-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Książka bardzo specyficzna. Wiele daje do myślenia. Jednak do tej pory pewne rzeczy pozostają dla mnie niezrozumiałe. Poopisie na okładce spodziewałam się powieści podnoszącej na duchu w stylu "Poradnika pozytywnego myślenia", ale, choć pewne motywy się w niej powtarzają, ta pozycja, którą z początku chciałam nazwać "Poradnikiem..." dla młodszych jest jego kompletnym przeciwieństwem. A może raczej powinnam powiedzieć, ma zupełnie inny przekaz.

Klio | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Specyficzna. Poniekąd Wray przypomina mi trochę Mendoze i jego "Damskiego fryzjera" chociażby. Zabawna, lecz w pewnym momencie czytelnik potrafi się zagubić, doszukując się w abstrakcji głębszego sensu, którego nie sposób odnaleźć w tej książce. Historia zapowiada się bardzo ciekawie schizofreniczny Will ucieka z ośrodka, w którym został umieszczony, początek opowieści rozpoczyna się na nowojorskim metrze. I od tego momentu zaczynają się jego jakże nietypowe przygody,w których każda namiastka realności w jednym momencie przestaje być czymś ludzkim. Odklejona postać, zaburzona w swych słowach i czynach. Spontaniczna, nieprzewidywalna, przyjemna. Można zakochać się w Willu od pierwszych stron, może on rozbawiać. Lecz tak jak wspomniałam, w pewnym momencie może to być męczące. Historie Willa przeplatają, opowieści jego matki Violet o jego dzieciństwie, dziwnych zdarzeniach z jego życia. I co dziwne w postaci Violet występuje również pewien brak realizmu. Może ta książka wymaga...

zaszumiał_wiatr | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Książka bardzo specyficzna, jedna z tych, które trafią w Twój gust, albo zupełnie nie. Niestety, w moje upodobania "Jazda" nie trafiła. Szesnastolatek chory na schizofrenię i dzień z jego życia - to już mówi samo za siebie. Po tej "jeździe" można wyjść z nudnościami i kręceniem w głowie, bo to, co dostajemy od pana Wraya to naprawdę niezła mieszanka. Brak przecinków, a czasem i akapitów w relacjach Lowboya sprawiał, że chwilami książkę czytało mi się ciężko, a przy tym treść była tak zakręcona i niezrozumiała, że miałam ochotę odłożyć ją na bok. "Jazda" to zdecydowanie osobliwa książka, osobiście nie jestem w stanie jej polecić.

Lena | 2011-06-24

Dziwna, nie powiem ,że zła bo bym skłamała ale "Jazda" jest nieco inna od innych książek które zwykłam czytać

natade | 2012-02-22
Przeczytana: styczeń 2012

dość abstrakcyjna powieść poruszająca problem trudnej choroby jaką jest schizofrenia, być może mi nie wystarczyło wyobraźni by ją w pełni zrozumieć ale napewno nie połyka się jej jednym tchem.

Alfa | 2012-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2012

Powieść o chorobie, ukazująca bezbronność człowieka, który nie może polegać na swoim umyśle, ponieważ to właśnie on jest atakowany. Autor ukazuje nam zmianę jaka zaszła w chłopcu pod wpływem schizofrenii, chociaż głównego bohatera poznajemy, gdy po ucieczce wpada do metra. Głównym celem Lowboya (chłopca) jest uratowanie świata przed zagładą. Według mnie ta postać jest dobrze wykreowana i oddaje obraz choroby. Z drugiej strony mamy policjanta, który wraz z matką stara się znaleźć chłopaka. Wbrew pozorom poszukiwania nie są bardzo dynamiczne i opierają się na rozmowach i analizie psychiki Lowboya. Już na samym początku książki ma się wrażenie, że matka (Violet) coś ukrywa. Ale czy jest to coś ważnego? Czy wpłynęła w jakiś sposób na chłopca, jego chorobę czy ucieczkę? A może nie? Nie jest to łatwa książka, ale myślę, że warto po nią sięgnąć i przez chwilę się nad nią zastanowić.

Endemonidia | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Książka raczej o charakterze powieści drogi, jak też trafnie wskazuje polski tytuł, skrzyżowanej z powieścią sensacyjną, w której nie brak policyjnych pościgów. Sam temat trudnej i nadal zagadkowej choroby, jaką jest schizofrenia, potraktowany jest bardzo powierzchownie, raczej jako ciekawostka spinająca fabułę książki.

zjuzju15 | 2016-09-25
Przeczytana: 24 września 2016