Fermina Marquez

Seria: Seria Retro
Wydawnictwo: Czytelnik
Fermina Márquez
MaiTakeru

Punktem wyjścia powieści są zmiany w życiu mieszkańców internatu chłopięcego Saint-Augustin, jakie powoduje nagłe pojawienie się dwóch młodych Kolumbijek - tytułowej Ferminy i Pilar, będących siostrami jednego z uczniów.

W 1950 roku powieść ta - wraz z 11 innymi książkami - została uhonorowana Nagrodą dla najlepszych powieści półwiecza (Le grand prix des Meilleurs romans du demi-siècle).

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046598/vale...»

Medellin | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Kilka dni temu obejrzałem ponownie "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Chociaż film ten różni się od "Ferminy Marquez", to występuje w obu tych dziełach jeden ważny wspólny element. Jest nim szkoła dla chłopców, taka jaka była całe dekady temu. Dyscyplina i sztywna atmosfera nie zgasiły w młodych ludziach ich rozwijających się namiętności, chłonności umysłu, przekory i całej palety innych uczuć i doznań. Przyjemnie było choćby na krótko przenieść się myślami do tego minionego już świata.

MaiTakeru | 2013-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

"Fermina Marquez" to lektura krótka, ale bardzo piękna. Wspaniale było móc razem z bohaterami książki wrócić znowu do szkolnych czasów, powspominać myśli i plany, jakie się wówczas miało w głowie i przeżywać nieznaczące w gruncie rzeczy wydarzenia z całą ich ówczesną podniosłością... Nostalgia sama mnie ogarniała, kiedy czytałam, jak akuratnie autor oddał tu energię, przygody i złudzenia młodości. Przy tym nie jest to powieść z gatunku wielce smutnych, o nie. Właściwie jest jak sama młodość: niesamowita, porywająca i głęboko poruszająca w swej zwykłości, a gdy już się kończy - pełna melancholii.

Podsumowując, książka jest świetnie napisana i naprawdę można w niej odnaleźć kawałek siebie. Polecam serdecznie!

Szaleństwa nie ma, ale nie odrzuca.

lcht | 2015-08-05
Śnigrobek | 2015-05-26