Fermina Marquez

Czytelnik
1976-01-01
1976-01-01
Katarzyna Dzieduszycka
literatura francuska literatura XX wieku szkoła dojrzewanie

Okładka książki Antologia współczesnej poezji francuskiej Guillaume Apollinaire, Louis Aragon, Charles Pierre Baudelaire, Aloysius Bertrand, Blaise Cendrars, Paul Claudel, Jean Cocteau, Tristan Corbière, Charles Cros, Tristan Derème, Georges Duhamel, Paul Eluard, Léon Paul Fargue, André Gide, Max Jacob, Francis Jammes, Pierre Jean Jouve, Valery Larbaud, Comte de Lautréamont, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Oskar Miłosz, Jean Moréas, Anna de Noailles, Arthur Rimbaud, Saint-Pol-Roux, Philippe Soupault, Jules Supervielle, Tristan Tzara, Paul Valéry, Émile Verhaeren, Paul Verlaine, Gérard de Nerval
Ocena 7,5
Antologia wspó... Guillaume Apollinai...

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Wspomnienia ze szkoły. Pojawienie się dziewczyny w szkole dla chłopców pobudza wyobraźnię dorastających mężczyzn, rozbudza uczucia. Fermina jest dla nich marzeniem i wyzwaniem, który zdobędzie jej przychylność.

Kilka dni temu obejrzałem ponownie "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Chociaż film ten różni się od "Ferminy Marquez", to występuje w obu tych dziełach jeden ważny wspólny element. Jest nim szkoła dla chłopców, taka jaka była całe dekady temu. Dyscyplina i sztywna atmosfera nie zgasiły w młodych ludziach ich rozwijających się namiętności, chłonności umysłu, przekory i całej palety innych uczuć i doznań. Przyjemnie było choćby na krótko przenieść się myślami do tego minionego już świata.

Szaleństwa nie ma, ale nie odrzuca.

Szaleństwa nie ma, ale nie odrzuca.

"Fermina Marquez" to lektura krótka, ale bardzo piękna. Wspaniale było móc razem z bohaterami książki wrócić znowu do szkolnych czasów, powspominać myśli i plany, jakie się wówczas miało w głowie i przeżywać nieznaczące w gruncie rzeczy wydarzenia z całą ich ówczesną podniosłością... Nostalgia sama mnie ogarniała, kiedy czytałam, jak akuratnie autor oddał tu energię, przygody i złudzenia młodości. Przy tym nie jest to powieść z gatunku wielce smutnych, o nie. Właściwie jest jak sama młodość: niesamowita, porywająca i głęboko poruszająca w swej zwykłości, a gdy już się kończy - pełna melancholii.

Podsumowując, książka jest świetnie napisana i naprawdę można w niej odnaleźć kawałek siebie. Polecam serdecznie!

Dodaj cytat z książki Fermina Marquez