Ostatni szczegół

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Cykl: Myron Bolitar (tom 6)
Wydawnictwo: Albatros
1 605
The Final Detail
Marcin

Odpoczywający na Karaibach Myron Bolitar musi pilnie wracać do Nowego Jorku – jego wspólniczka Esperanza Diaz została aresztowana pod zarzutem zabójstwa znanego bejsbolisty Clu Haida, jego pierwszego klienta. Co gorsza, nie chce składać wyjaśnień, milczy jak zaklęta. Myron nie wierzy w winę przyjaciółki, pomimo iż wskazują na nią liczne poszlaki – krew oraz broń znalezione w biurze i samochodzie, awantura z Clu krótko przed jego śmiercią. Czy śmiertelny wypadek, jaki Clu spowodował przed dwunastoma laty, ma związek z zabójstwem? Dlaczego ktoś celowo wpędzał go w depresję, fałszując wyniki kontroli antydopingowej? Co ma z tym wszystkim wspólnego Esperanza?

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.granice.pl

mclena | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

"Mylisz to, co słuszne, z tym, co zgodne z prawem i na pozór etyczne. Lecz to nie jest prawdziwy świat. Czasem dobrzy łamią zasady, ponieważ znają życie."

Szósty tom z rzędu (nie liczę tego klopsu, który czytałam między 2 a 3 tomem) i muszę szczerze przyznać, że mimo iż czasami mam wrażenie, że już to gdzieś czytałam, to wciąż świetnie się bawię przy powieści Cobena. Ma on swój specyficzny styl, który naprawdę bardzo lubię i wcale mnie nie nudzi - wręcz przeciwnie. Czekam na niego. Na rowiązanie zgadki, na zaskoczenie, na zwroty akcji, zmyłki, błedne tropy...
Niby nic nowego a jednak wciąż ciekawi, wciąż interesuje i bawi... Szablon kryminalny niezmienny i za to uwielbiam Harlana, jednak mimo to muszę przyznać, że "Ostatni szczegół" choć jest dramatyczny, to jednak troszeczkę też rozczarowujący. Dramatem jest zbrodnia, za która jest obwiniana Esperanza w pierwszej kolejności, ale największym szokiem jest tutaj rola Myrona w całym tym zamieszaniu - konsekwencje są nieciekawe, tym...

mariusz | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Czytając powieści Harlana Cobena odnosi się wrażenie że te książki od siebie się nie różnią i to fakt niezaprzeczalny, zwłaszcza seria Myron Bolitar. Po przeczytaniu kilku książek można się pogubić o czym która była i czy tą pozycję przypadkiem już nie czytałem. Jednak Coben ma ten swój niepowtarzalny styl, który się nigdy nie nudzi i powoduje że wracam do jego książek jak bumerang. Sposób w jaki układa intrygę, jak stopniuje napięcie i te zakończenia których nikt nigdy by się nie domyślił powoduje, że po Cobena zawsze sięgam z radością. Czas spędzony z książką Harlana Cobena nigdy nie był dla mnie czasem straconym. Mimo że przeczytałem sporo pozycji Cobena, cieszę się że jeszcze wiele jego książek mam do przeczytania.

deskath | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Ostatni szczegół" to szósty tom cyklu o Myronie Bolitarze. Tym razem naszego bohatera odnajdujemy na odległej wyspie, gdzie próbuje dość do siebie po ciężkich przeżyciach (szczegóły można znaleźć w książce "Jeden fałszywy ruch"). Urlop niestety nie trwa długo. Myron dowiaduje się, że jego wspólniczka została oskarżona o morderstwo jednego z klientów jego agencji sportowej. Bolitar nie byłby sobą, gdyby nie próbował dowiedzieć się prawdy. Mówi się, że książki Cobena są do siebie podobne. Ale mnie ten styl odpowiada. Dobrze się bawiłem czytając i tę książkę. Tajemnica jest zagmatwana, a fabuła dość mroczna. Główni bohaterowie, jak zwykle, stają na wysokości zadania. Można ich po prostu lubić. Szczerze polecam jak wszystkie książki z tego cyklu.

Monika | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Jak zwykle u Cobena - świetnie napisany kryminał, z dużą dawką humoru, doskonale dopracowany.
Szkoda tylko, że nudny, bo... to wszystko już było! Gdy czytam o tych wszystkich gwiazdach sportu, ich zabójstwach, o Myron'ie i jego przyjaciołach, to mam wrażenie, że to wciąż jedna i ta sama książka!
Tylko Win ratuje jeszcze trochę sytuację :)

CrooliC | 2015-02-09
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 09 lutego 2015

Cykl Myrona Bolitara zacząłem od tomu 8-ego, skacząc do 6-ego. Powody były dwa - 1. Mój sąsiad miał tylko dwie książki z tego cyklu. 2. Dał mi je od końca.
Przechodząc do książki. Drugie spotkanie z Cobenem i drugie zaskoczenie zakończeniem.
Nawet nie przyszło mi do głowy kto miał romans z Esperanzą. Nie pomyślałbym kto może stać za śmiercią Clu. Cała intryga była tak zakręcona, że co chwilę stawiałem na innych podejrzanych. Myron, Hester Crimstein, Esperanza, Wielka Cyndii, Win. Zakreślone tak, że czytając widzisz ich dokładnie. Nie ukrywam, że powaliła mnie historia Wielkiej Cyndii.
Wszystko zgrabnie i ładnie napisane, tak że chce się dalej brnąć w ten ich świat. No, ale jak już pisałem w poprzedniej opinii... Win! Win jest zwycięzcą całej książki. Riposty i to jego "Wysłów się" jest bezbłędne. Reasumując. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem kryminałów możesz sięgnąć po tę pozycję. Nie zawiedziesz się:)

Roland | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Diabeł tkwi w szczegółach

Z powieściami Cobena jest jak z delektowaniem się ulubionym daniem. Sięganie po takie danie raz na jakiś czas nie pozwoli na zapomnienie jego smaku, odświeży to co czyni go w naszym odczuciu przyjemnym, jednak częste spożywanie nawet ukochanej potrawy spowoduje, że okaże się ona miałka i mało apetyczna. Z powieściami Cobena, a zwłaszcza z tymi z cyklu o Myronie Bolitarze jest bardzo podobnie. Powód jest bardzo prosty, gdyż autor wykorzystuje prawie ten sam schemat w każdej kolejnej powieści, jedynie zmieniając zawiłość fabuły, liczbę zwrotów akcji oraz poziom ostatecznego zaskoczenia. Początkowo prosta sprawa, z czasem sięgająca przeszłości oraz swym zasięgiem coraz więcej osób, rozwiązanie ukryte w przeszłych wydarzeniach, sprawa związana z Myronem Bolitarem, specyficzny humor, nagłe zwroty akcji oraz zakończenie wyjaśniające wszystkie wątki. Właśnie te cechy charakteryzują styl Cobena.

Oczywiście w schematyczności nie ma nic złego jeśli...

ivv | 2016-12-19

Jak lubię Cobena, tak umęczyłam się przy tej książce. Może przez to, że czytałam na raty z kilkoma dłuższymi przerwami.
Mamy jak zwykle morderstwo, podejrzenie najbliższej przyjaciółki Myrona, kilka postaci ze świata sportowego, śmiesznego Wina i Wielką Cyndi.
Bohaterów da się polubić, ale całość mi się dłużyła.

Polecam, ale cytując kogoś niżej: czytając Cobena, trzeba sobie robić przerwy między jedną a drugą jego książką.

Shimik | 2015-05-01

Z całej książki najbardziej podoba mi się dziewczyna na okładce:)

Mey-Mey | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Zdecydowanie książki Cobena trzeba sobie dozować! Czytając jedną na jakiś czas jest się zachwyconym i pochłoniętym do reszty. Czytając kilka pod rząd czuje się znudzenie i wrażenie, że "to już było". Polecam stanowczo tę pierwszą opcję!

W tej części jedno co mi przeszkadzało i irytowało, to "robienie" z Wielkiej Cyndi jakiegoś monstrum, mutanta tylko dlatego, że nie wpasowuje się w ogólnie przyjęty kanon wyglądu kobiety, czyli wysokiej, szczupłej, eterycznej blondynki lub atrakcyjnej brunetki.

Polecam.

Joanna | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

pierwszy mój kontakt z tym autorem i porażka. masa niepotrzebnych opisów, brak faktów - przecież to miał być thiller. a tu? jakieś ciepłe kluchy. owszem jest morderstwo, podejrzana ale prowadzenie śledztwa dalekie od nawet nie mogę napisać doskonałości. nie wiem czy jeszcze sięgnę po książki tego autora.