Tygrys

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Tiger
literatura faktu
Bożena

Wokół położonej na odludziu wioski na rosyjskim Dalekim Wschodzie krąży tygrys ludojad. Zwierzę nie zabija ludzi - ono ich morduje, jakby chciało się na nich zemścić. Na poszukiwanie tygrysa wyrusza zastęp tropicieli. Muszą zdążyć, nim tygrys uderzy po raz kolejny. Wiedzą, że zwierzę jest chytre, ranne i wygłodniałe – więc tym bardziej niebezpieczne. John Vaillant odtwarza to niezwykłe...

John Vaillant odtwarza to niezwykłe zdarzenie, tworząc niezapomniane arcydzieło literackiego dokumentu, w którym fascynujący obraz dzikiej tajemniczej części świata i jej mieszkańców łączy się z naturalną historią najgroźniejszego naturalnego zabójcy.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/614/reportaz-tygrys.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Isadora | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

"Wróciłem do pasieki. Czekali na mnie siedząc na progu. Zapytałem: gdzie Andriej? Jego ojciec podniósł z ziemi worek i powiedział: tu."

5 grudnia 1997 roku Jurij Trusz, dowódca patrolu tzw. Inspekcji Tygrysiej działającej w Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie, otrzymał niepokojącą wiadomość. W niewielkiej leśnej osadzie Sobolinyj tygrys amurski, największy i najgroźniejszy drapieżnik tajgi, zaatakował człowieka. Ponieważ prowadzenie dochodzeń w sprawach leśnych, szczególnie tych dotyczących zagrożonych wyginięciem tygrysów, jest podstawowym zadaniem tej komórki rządowej agencji Ochrony Środowiska, Trusz niezwłocznie wyruszył w drogę. Wraz z dwoma towarzyszami z patrolu, Aleksandrem Gorborukowem i Saszą Łazarenko, udali się od razu na miejsce, w którym doszło do ataku.
Nieopodal leśnej chaty miejscowego kłusownika Władimira Markowa natknęli się na ślady rannego tygrysa oraz makabryczny widok, który zmroził krew w żyłach tych twardych, zahartowanych w surowych,...

HairWitchProject | 2017-04-21
Na półkach: 2017 r.
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Bóg mi świadkiem, że próbowałam dać szansę tej książce...
Narzekałam ostatnio na bezpłciowy kryminał a to "cudo" jest jeszcze gorsze. Coś mi ostatnio nie idzie z wyborem książek...Czas chyba postawić na sprawdzonych autorów.
Wracając do fabuły - prawie jej nie ma. Ja osobiście nie rozumiem co się w tej książce dzieje. Jest atak tygrysa, zabójstwo, po czym autor opisuje faunę i florę tajgi, przechodzi do historii, potyczek politycznych po czym na ok. 200 stronie rozprawia o pawianach...
Co to ma kurczę być?!
Opis zapowiada mrożący krew w żyłach kryminał z odrobiną magii i psychologii.
Nie wiem gdzie ona jest - chyba w tyłku tych opisywanych pawianów...
Totalnie nie moja bajka. Czuję się zrażona do autora i jakiejkolwiek jego twórczości.
Nic nie gwarantuje lepszego snu niż to krwiożercze dzieło.

Karambola | 2016-08-11
Na półkach: 2016
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

"Najstraszniejszym i najważniejszym sprawdzianem jest dla każdego człowieka całkowita izolacja. Człowiek to istota społeczna. Dziewięćdziesiąt procent wszystkiego, co robi, robi dlatego, że inni patrzą. Dopiero gdy zostanie sam, bez świadków, zaczyna dowiadywać się czegoś o sobie, kim naprawdę jest. Czasem odkrycia takie bywają zdumiewające. Kiedy nikt nie patrzy, można łatwo stać się zwierzęciem. Nie trzeba się golić, myć, sprzątać zimowego leża. Można żyć w gównie, przecież nikt nie zauważy. Można strzelać do tygrysów, można nie strzelać. Można uciec ze strachu, nikt się nie dowie. Trzeba mieć coś, jakąś siłę, żeby przeżyć bez świadków."

"Bo kiedy już człowiek zda egzamin samotności to może być siebie całkowicie pewny i nic go potem nie złamie. Znacznie mniej odczuje wszelkie zmiany, również zmiany ustroju politycznego, bo już wie, że potrafi przeżyć sam. Karol Marks powiedział kiedyś, że 'wolność to uświadomiona konieczność'. Tego uczyli mnie na studiach, ale zrozumiałem, co to...

Flavia77 | 2015-05-23
Na półkach: Podróżnicze
Przeczytana: 23 maja 2015

Bardzo ciekawa książka o kulturze, przyrodzie, krajobrazie Kraju Nadmorskiego.
Poznajemy wszelkie walory przyrodnicze tego odległego, nieznanego zakątka,wierzenia i tradycje. Dodatkowo wszystko w otoczce faktów historycznych.
Tygrys jest tu tytułowym bohaterem, otoczonym czcią i kultem, jest też pokazany jako niezwykłe zwierze zagrożone przez rabunkową ekspansje człowieka.
Autor stawia ważne pytania dotyczące dalszej koegzystencji ludzi z przyrodą.
Warto przeczytać tę książkę również dlatego, że jest bogata w odniesienia do badań naukowych nad człowiekiem, tygrysem, psychiką oraz pociąga wiele wątków związanych z początkami ludzi na Ziemi. Jak udało nam się przetrwać wśród drapieżników i jak my sami staliśmy się drapieżnikami zabijając wszystko na naszej drodze.

malenstwo_83 | 2016-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2016

Jeżeli ktoś myśli, że jest to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach to się myli. "Tygrys" to książka dokumentalna, nawiązująca do wydarzeń jakie miały miejsce na Rosyjsko-Chińskiej granicy. Małą miejscowość terroryzował wielki tygrys amurski. Autor wspomina w książce również o wielu rzeczach od historii (polityki) Rosji, po opis tygrysa jako gatunku zwierzęcia. Oj można sporo ciekawych rzeczy się dowiedzieć.

Ewelina | 2014-12-02
Na półkach: Posiadam

Książka ciekawa, momentami trzyma w niepewności zanim dowiemy sie co sie wydarzyło. Wiele mozna sie dowiedzieć o historii i środowisku, ale jak dla mnie zbyt wiele opisów dotyczących historii czy zycia bohaterów, mogłoby byc wiecej akcji niespodziewanych z udziałem tygrysa. Jak na thriller mało w książce tegoż wlasnie typowego dla thrilleru opisu.

lobuz09 | 2014-11-28

Bardzo ciekawa, poważna, rzeczowa książka. Sporo się dowiedziałem o tygrysach, tajdze, syberii i "dalekim wschodzie" (Kraj Nadmorski). I co najważniejsze, świadomość, że ta książka oparta jest na faktach...naprawdę daje sporo do myślenia. O tygrysach i o ludziach zmuszonym do życia wśród nich.

Sławek_82 | 2014-12-20
Przeczytana: 27 października 2014

Niezwykła książka o polowaniu na tygrysa z wieloma aspektami politycznymi. Aż dziw, że historia napisana parę lat temu jest tak aktualna podczas wojny ukraińsko-rosyjskiej. Wiele dowiedziałem się nie tyle o życiu i zwyczajach tygrysich, ale i także o historii Rosji i jej mieszkańcach. Polecam.

Kama13524 | 2016-01-02
Przeczytana: 11 lipca 2015

Gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni od razu wiedziałam, że muszę ją kupić. Byłam nastawiona na prawdziwy thriller, jednak rozczarowałam się. Za dużo opisów życia tygrysów, bohaterów. Za mało akcji, momentów grozy. Plusy tej książki: , oparta jest na faktach, co skłania czytelnika do refleksji. Szczegółowe opisy przyrody, krajobrazów i tygrysów dla tych, co chcieliby się dowiedzieć o nich więcej. Mi jednak specjalnie nie przypadła do gustu.

MounteVedey | 2016-03-27
Na półkach: Posiadam

Przeczytałam ją dawno. Choć nie jest to jakieś wybitne dzieło, nie żałuję. Na początku szła opornie, zważywszy na rozległe i przeciągłe opisy życia tygrysów i mieszkańców tajgi. Potem - na końcu - wydarzenia nabrały barw. Dobra dla ludzi chcących dowiedzieć się więcej.