Leksykon perfum

838510934X
perfumy, leksykon
popularnonaukowa
Agata

Jest pierwszą książką o perfumach napisaną przez polskiego autora. Zawiera blisko 900 haseł, w tym ponad 600 opisów kompozycji zapachowych. Zamieszczono w nim również rady, w jaki sposób dobierać perfumy i jak z nich korzystać. Autorka leksykonu opierał się przede wszystkim na materiałach z archiwów producentów i dystrybutorów perfum. To właśnie z nich pochodzą informacje o tym, dla kogo kompozycja zapachowa jest przeznaczona i jakie nuty ją tworzą. Leksykon jest wiec niezastąpionym źródłem informacji dla wszystkich miłośników perfum, którzy pragną nie tylko czuć swój ulubiony zapach, lecz także wiedzieć o nim coś więcej....

źródło opisu: Wydawnictwo Baran i Suszczyński, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1934
asiula1000 | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W pierwszym odczuciu leksykon wydał mi się mało ciekawy: spodziewałam się opisu perfum, a tymczasem czytam informacje o domach mody wymieszane z nazwiskami kreatorów i opisem nut poszczególnych perfum. Po dłuższym zapoznaniu się z książką, jej minusy okazały się mniejsze niż wydawały się na początku, znaleźć można wiele ciekawostek. Choć perfumy są moim przyjemnym hobby i miłością od ponad dziesięciu lat, o istnieniu niektórych pachnideł dowiedziałam się dopiero z lektury leksykonu. Znaliście Alliage Estee Lauder lub Duc de Vervins Houbiganta?

jaculinda | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Prawdziwa polska biblia perfumiarstwa, pozycja obowiązkowa zarówno dla rozpoczynających przygodę z pachnidłami jak i tych, którzy na dobre wsiąkli w świat zapachów.
Do zalet zaliczyłbym także sposób pisania, język i zdolność autorki do ciekawego przedstawienia engdot, który całą perfumową merytorykę opakowuje w elegancką i wciagająca formę.
Trochę trudna do zdobycia, prydałoby się nowsze, zaktualizowane wydanie. W Warszawie można zapoznać się wstępnie z książką w BUW.

Maria | 2015-12-04
JoannaTempest | 2017-04-30