Zgłosuj na książki roku 2017

Człowiek i ogród rajski w kulturze religijnej średniowiecza

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
8321112064
historia
Celaeno

O ile znane mi dotąd prace tego Autora cechują się pewną - inna rzecz, że zrozumiałą wobec szerokości tematu - powierzchownością, to ta osiągnęła w tym względzie poziom chyba już lekko niestrawny. Większość treści to cytaty źródłowe. Owszem, są one bardzo na temat, ale chyba nie o to chodzi w tego typu pracy. Poszczególne rozdziały dotyczą kluczowych kwestii dla myślenia człowieka o Kosmosie: Bóg, człowiek, Raj (utracony i odzysk/iw/any). Sporo miejsca poświęcone zostało symbolice liczb oraz figur geometrycznych (np. Chrystus jako Pierwszy Kwadrat wg Teodoryka z Chartres). Lektura tej książki pozwala z pewnością lepiej zrozumieć sztukę średniowiecza, acz brakuje dokładniejszej analizy najbardziej reprezentatywnych dzieł odnoszących się do tytułowych tematów. Jak zawsze plus za ładne ilustracje. Oczywiście materia jest wręcz fascynująca, dotyczy bowiem zagadnień kluczowych dla europejskich kultury, ale sposób przedstawienia będący w zasadzie kompilacją poglądów różnych antycznych i...

Emma | 2014-05-10
komestor | 2016-11-07