Mury Smoleńska

Tłumaczenie: Jan Cichocki
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
dasio72

Sierpień 1609 r. W Rosji trwa smuta. Zygmunt III Waza chce zdobyć złoto templariuszy ukryte w podziemiach Twierdzy Smoleńskiej. Skarbu poszukuje też bractwo różokrzyżowców oraz Zakon Kawalerów Maltańskich. Powracający z Europy bojar Grigorij Kołdyriew wiezie do Moskwy list z zaszyfrowanym słowem "Smoleńsk". Rozpoczyna się krwawa rozgrywka polsko-rosyjska…

źródło opisu: czerwoneiczarne.pl

źródło okładki: czerwoneiczarne.pl

Czas akcji książki to okres tzw Wielkiej Smuty, królem rzeczypospolitej obojga narodów jest wtedy syn Zygmunta III Wazy Władysław IV Waza ,ale bojarzy rosyjscy chcą posadzidzić go na carskim tronie

annaroza | 2017-05-16
Przeczytana: 15 maja 2017

Książka już jakiś czas leżała na mojej półce. Kilka razy nawet brałam ją do ręki, lecz jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Zdecydowałam się w końcu, po przeczytaniu opinii jednego ze znajomych z LC. I jestem z lektury zadowolona. Pełna akcji, Trochę kojarzyła mi się z naszą "Trylogią". W obu pozycjach główne role grali dzielni bohaterowie, gotowi zginąć za ojczyznę, walczący z wrogiem. Tyle, że tu role wrogów zarezerwowano dla Polaków. Ale warto czasem spojrzeć na historię oczyma drugiej strony. Treść zainteresowała mnie tym bardziej, że o tym okresie dziejów Polski mam raczej nikłe pojęcie. Do tego jeszcze wątki awanturniczy i kryminalny oraz perypetie miłosne bohaterów sprawiają, iż książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie podobały mi się tylko dziwne "anioły" Saszy, wizje Fritza, sen króla Zygmunta, to wszystko wydaje się zbyt fantastyczne, nie na miejscu w powieści historycznej. I dlatego tylko ocena dobra, zamiast bardzo dobrej lub wręcz rewelacyjnej.

Gilles | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Widząc tą książkę na półce w księgarni pomyślałem, że warto by poznać historie widzianą z drugiej strony. Nie pomyliłem się. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że to jest kryminał historyczny, a nie dokument.
Czyta się łatwo i przyjemnie, jest wiele wątków ładnie rozegranych. Mnie bardzo rozbawił podrozdział Widma z rozdziału 9. Ale nie będę zdradzał dlaczego.
Przez całą książkę doskonale widać kto napisał tę książkę - jeśli ktoś nie wie to polecam zapoznać się choćby z tym co Wikipedia ma do powiedzenia. Cały czas propaganda świetności Moskowi, car jest najwyższym dobrem i całe niebiosa pomagają w walce z Lachami. Król Polski został dość mocno ośmieszony, ale że nie jest to treść naukowa, to można trochę przymknąć oko, w końcu i my piszemy różnie o innych narodach.
Wracając do spraw warsztatowych, książka naprawdę dobrze skomponowana, intryga odpowiednio zawiązana i powoli ukazująca się czytelnikowi. Oczywiście nie obyło się bez błędów jak np. już obalony mit grzmiących skrzydeł...