Mury Smoleńska

Tłumaczenie: Jan Cichocki
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
historyczna
dasio72

Sierpień 1609 r. W Rosji trwa smuta. Zygmunt III Waza chce zdobyć złoto templariuszy ukryte w podziemiach Twierdzy Smoleńskiej. Skarbu poszukuje też bractwo różokrzyżowców oraz Zakon Kawalerów Maltańskich. Powracający z Europy bojar Grigorij Kołdyriew wiezie do Moskwy list z zaszyfrowanym słowem "Smoleńsk". Rozpoczyna się krwawa rozgrywka polsko-rosyjska…

źródło opisu: czerwoneiczarne.pl

źródło okładki: czerwoneiczarne.pl

annaroza | 2017-05-16
Przeczytana: 15 maja 2017

Książka już jakiś czas leżała na mojej półce. Kilka razy nawet brałam ją do ręki, lecz jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Zdecydowałam się w końcu, po przeczytaniu opinii jednego ze znajomych z LC. I jestem z lektury zadowolona. Pełna akcji, Trochę kojarzyła mi się z naszą "Trylogią". W obu pozycjach główne role grali dzielni bohaterowie, gotowi zginąć za ojczyznę, walczący z wrogiem. Tyle, że tu role wrogów zarezerwowano dla Polaków. Ale warto czasem spojrzeć na historię oczyma drugiej strony. Treść zainteresowała mnie tym bardziej, że o tym okresie dziejów Polski mam raczej nikłe pojęcie. Do tego jeszcze wątki awanturniczy i kryminalny oraz perypetie miłosne bohaterów sprawiają, iż książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie podobały mi się tylko dziwne "anioły" Saszy, wizje Fritza, sen króla Zygmunta, to wszystko wydaje się zbyt fantastyczne, nie na miejscu w powieści historycznej. I dlatego tylko ocena dobra, zamiast bardzo dobrej lub wręcz rewelacyjnej.

Gilles | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Widząc tą książkę na półce w księgarni pomyślałem, że warto by poznać historie widzianą z drugiej strony. Nie pomyliłem się. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że to jest kryminał historyczny, a nie dokument.
Czyta się łatwo i przyjemnie, jest wiele wątków ładnie rozegranych. Mnie bardzo rozbawił podrozdział Widma z rozdziału 9. Ale nie będę zdradzał dlaczego.
Przez całą książkę doskonale widać kto napisał tę książkę - jeśli ktoś nie wie to polecam zapoznać się choćby z tym co Wikipedia ma do powiedzenia. Cały czas propaganda świetności Moskowi, car jest najwyższym dobrem i całe niebiosa pomagają w walce z Lachami. Król Polski został dość mocno ośmieszony, ale że nie jest to treść naukowa, to można trochę przymknąć oko, w końcu i my piszemy różnie o innych narodach.
Wracając do spraw warsztatowych, książka naprawdę dobrze skomponowana, intryga odpowiednio zawiązana i powoli ukazująca się czytelnikowi. Oczywiście nie obyło się bez błędów jak np. już obalony mit grzmiących skrzydeł...

Morrigan | 2016-02-20
Przeczytana: 13 lutego 2016