Pjongjang

Pyongyang
Phenian, Korea Północna
komiksy
Jacek

Komiksowy travelogue, czyli dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych państw we współczesnym świecie. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych, spojrzeniem za żelazną kurtynę, za którą "jedyna komunistyczna dynastia na świecie" ukryła cały kraj i jego mieszkańców.

Delisle porusza się oczywiście po Pjongjangu ściśle wyznaczonymi trasami. Każdy jego krok jest uważnie obserwowany przez "towarzysza tłumacza", "towarzysza przewodnika" oraz rozbudowany aparat bezpieczeństwa. W Korei Północnej Wielki Brat cały czas patrzy. Autor komiksu to jednak bystry i uważny obserwator, któremu udaje się przedstawić czytelnikowi zaskakujący obraz państwa należącego do "osi zła". Kraju ciągłych absurdów i paradoksów, z których wiele swoją komicznością przypomina sytuacje z filmów Barei, ale także terroru i opresji, które z kolei przywołują mroczną epokę stalinowską.

Doniesienia z Korei Północnej nie schodzą z pierwszych stron gazet, ale Pjongjang pozwala zobaczyć to państwo od strony do tej pory nieznanej. Komiks Guy Delisle'a uznany został jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, otrzymał dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów roku tygodnika "Time".

Pjongjang wstępem opatrzył profesor Waldemar Dziak, jeden z najwybitniejszych znawców Korei Północnej w Polsce, autor m.in. biografii Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila oraz książki W kraju Orwella: uwagi o funkcjonowaniu północnokoreańskiego państwa totalitarnego.

* * *

"Mimo upływu lat komiks Guy Delisle'a nie stracił nic na aktualności. Nasz podziw w dalszym ciągu wzbudza świeżość spojrzenia autora na północnokoreańską rzeczywistość, ironia, sarkazm".

ze wstępu prof. dr. hab. Waldemara Dziaka

źródło opisu: www.kultura.com.pl

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl

Wkp | 2018-04-19

W SERCU KOREI PÓŁNOCNEJ

Jeżeli jakiś gatunek komiksu wydaje się być szczególnie trudny, to zdecydowanie jest nim graficzna relacja z podróży. Łatwo zrobić przewodnik po danym miejscu – nie musi być przecież dokładny, skoro autor może podejść do całości bardzo subiektywnie – wystarczy solidna dawka zdjęć, kilka ciekawostek… Podobnie zresztą jest z programami tego typu. Ale co może pokazać komiks? Szczególnie taki, który jest rysowany w cartoonowy sposób, jaki nie odda lokacji z fotorealistyczną dokładnością? Może. I to dużo, czego dowodem są kolejne powieści graficzne Guya Delisle’a.

Wziąć ze sobą lekarstwa. Nie pić wody z kranu. Jeździć tylko samochodem zapewnionym przez studio. Tylko w towarzystwie tłumacza. Telefon komórkowy? Niedozwolony. Pornografia? Tak samo. Guy Delisle, kanadyjski twórca animacji i rysownik, trafia do Korei Północnej, jednego z najbardziej odciętych od świata, absurdalnych i opresyjnych państw, w sprawach służbowych. Jak jednak na artystę przystało,...

Hari_Seldon | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Korea Północna widziana oczami rysownika. Komiks opowiada o dwumiesięcznym pobycie autora w Pjongjangu. Czytelnik obserwuje tu głównie codzienną pracę rysownika, przymusowe zwiedzanie kraju czy sposób urządzenia hotelu. Narrator nie jest wprawdzie świadkiem żadnych brutalnych czy wstrząsających zdarzeń, ale ich cień pada na nawet najbardziej błahe sceny. Wszystko to jest przedstawione w sarkastycznym świetle i wydaje się wyśmiewać panujący ustrój. Co jakiś czas nawet zdarzają się swego rodzaju „zagadki dla czytelników” np. która postać na kadrze jest zdrajcą. Polskim czytelnikom kraj przedstawiany w komiksie może kojarzyć się z PRL-em, ale w wersji naprawdę ekstremalnej. Rysunki są bardzo proste, co pozwala w większej formie skupić się na treści. Jako ciekawostka pojawiają się dwie strony narysowane przez innego twórcę, który miał trochę bardziej dramatyczne przeżycia niż główny bohater. Komiks bardzo mi się spodobał, chociaż moim zdaniem przydałoby się tutaj parę przypisów – nie...

oopss | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Uwielbiam historie o Korei Północnej, zawsze wywołują u mnie lekki niepokój i ekscytację. Taka lekka adrenalina, w tym wypadku przełamana została humorem. Świetne ilustracje i humor zainteresowały mnie autorem, a zarazem bohaterem komiksu, wygląda na całkiem fajnego człowieka. Zawsze podziwiam ludzi, którzy mają odwagę wjechać do tego kraju. A żeby, zabrać ze sobą "Rok 1984" trzeba mieć po prostu jaja.

A propos historii polecam świetny duński dokument "Red Chapel" (polski tytuł: Idioci w Korei). Jeden z głównych bohaterów jest niepełnosprawny i częściowo porusza się w filmie na wózku, również porusza temat niepełnosprawności w Korei Północnej. Pojawia się tutaj ta sama frustracja wynikająca z przebywania w silnie zmanipulowanym otoczeniu.

Marta sans-H | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Ile razy należy wysłuchać utworu "Pjongjang" grupy Blur, by w tym samym czasie przerzucić wszystkie stronice komiksu "Pjongjang" Guy Delisle'a? Spieszę z odpowiedzią na te palące ludzkość pytanie - około dwunastu.

Melmothia | 2013-04-03
Przeczytana: 31 marca 2013

Nie nazwałabym tego "spojrzeniem za żelazną kurtynę", raczej zerknięciem. Czytałam już wspomnienia Koreańczyków z Korei Północnej, pojedyncze tragedie z samego środka kraju, opisy życia najbiedniejszych. Ten komiks pokazuje inną stronę tego kraju - oficjalną, ściśle kontrolowaną, przygotowaną specjalnie dla takich ludzi, jak autor. Pjongjang jest jak makieta miasta - zbudowana tylko do odgrywania scen z obcokrajowcami, gdzie każdy obywatel (ten, który może, bo od większość przybysze trzymani są z daleka) musi ściśle trzymać się swojej roli. Niemniej jednak autor nawet nie wnikając w największe brudy i tragedie, mimo ścisłego nadzoru swojego zawsze śmiertelnie poważnego tłumacza natrafia na absurdy i zachowania, które nam nie mieszczą się w głowie. Nie jest też nachalny w ocenie, jest raczej obserwatorem ciągle zaskakiwanym różnymi zachowaniami, zakazami i nakazami, a komentarz jest niejako wbudowany w samą sytuację. Interesująca lektura, chociaż gdyby nie inne pozycje dotyczące...

Dwojra | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 listopada 2014

Humorystyczny i bardzo symboliczny sposób ukazania reżimu komunistycznego. Choć nie jestem wielką fanką takiej kreski, to w przypadku Delisla sprawdza się ona znakomicie. Rzecz godna uwagi.

Bandziorno | 2017-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2017

Ciekawa komiksowa wycieczka po niepokojąco fascynującym mieście. Kreska nie jest mistrzowska, ale fabuła to do pewnego topnia rekompensuje. Nie czytałem innych książek o tej tematyce, więc większość rzeczy była dla mnie nowością i zaskoczeniem. Historia jest zabawnie przygnębiająca.

dzoanach | 2013-03-29
Przeczytana: marzec 2013

Podróż do Korei Północnej w wydaniu komiksowym. Guy Delisle opowiada o swoim pobycie w Phenianie. Kraj oglądany jego okiem zadziwia, śmieszy i przeraża. Mimo ciężkiego tematu, komiks lekko się czyta. Duża w tym zasługa sposobu opowiadania Delislego i jego poczucia humoru. Nie dramatyzuje, nie pławi się w czarnych obrazach, a uwypukla absurd i groteskę.

Mroczna tematyka ukazana w bardzo zabawny i przyjazny sposób. Jak na komiks, to ma całkiem sporą wartość edukacyjną. Zdecydowanie polecam.

Malgorzata Gec | 2013-08-13
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

robię się komiksowa dziewczyna. Polecam gorąco bo to fajne i pouczające było bardzo. I nic nie wiem o świecie