Hellboy: Lichwiarz i inne opowieści

Cykl: Hellboy (tom 12) | Seria: Klub Świata Komiksu
Wydawnictwo: Egmont Polska
Crooked man and others
komiksy

Najnowszy tom przygód Hellboya. Czterech wybitnych rysowników (Mike Mignola, Richard Corben, Duncan Fegredo oraz Jason Shawn Alexander) w czterech niezwykłych opowieściach z Hellboyem w roli głównej. Tytułowy Lichwiarz (uhonorowany Nagrodą Eisnera w 2009 roku) czerpie z bogactwa legend Appalachów, wśród których wiele jest opowieści o czarach i wiedźmach. Historia Ci, którzy na statkach ruszyli na morze nawiązuje do dziejów krwawego pirata Czarnobrodego. W świątynii Molocha Mike Mignola powrócił do rysowania, ukazał swojego bohatera na tropie tajemniczych rycerzy świętego Hagana i ujawnił swą fascynację malarstwem Goi. Tom uzupełniają: krótki, zabawny komiks Pieprzyk, szkice oraz interesująca prezentacja twórczości Manly’ego Wade’a Wellmana – pisarza, którego twórczość inspiruje Mignolę.

źródło opisu: Świat Komiksu, podstrona wydawnictwa Egmont

źródło okładki: Świat Komiksu

giera | 2013-04-07

"Lichwiarz i inne opowieści" to album składający się z czterech, odrębnych historii. Główny wątek, snuty w dwóch poprzednich tomach, zostaje odstawiony na bok. W bieżącym dostajemy za to zestaw, w którym każda dzieje się w innym miejscu, porusza inne (mroczne) sprawy, rozbudowuje mitologię Piekielnego Chłopca oraz dobudowuje wątki do postaci znanych z serii Biuro Badań Paranormalnych i Obrony. Dodatkową atrakcją tej antologii jest fakt, że za każdą z opowieści odpowiedzialny jest inny rysownik.
To dobra antologia z przygodami Hellboya. Zarówno pod względem scenariuszy, jak i rysunków. Swoisty antrakt w głównej opowieści o życiu Piekielnego Chłopca.

- - -
całość tu:

Paweł Panfil | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Opowieści Mike'a Mignoli są niby rysowane uproszczoną kreską, a chociaż korzystają z folkloru i mitologii, to ostatecznie sprowadzają się do tego, że Hellboy łupie się z jakimś olbrzymem.

A jednak jest w tych komiksach klimat, który nie pozwala o nich zapomnieć, a w rysunki Mignoli pomagają to wydobyć. "Lichwiarz..." stanowi dobrą okazję do spojrzenia na to jak może zmieniać się wydźwięk historii o tym samym bohaterze, ale przedstawianym w inny sposób.

kendo777 | 2015-09-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 23 września 2015

Cholera, najbardziej podobały mi się rysunki Corbena, to niemożliwe. Sorry Mignola i sorry Fegredo, ale jakoś tak wyszło... Lichwiarz, to zbiór opowiadań, który ma zatrzymać czytelnika na dłużej w niepewności, po cliffhangerze z poprzedniego tomu. Jeszcze jeden zbiór opowiadań i potem wielki finał!

saperzyna | 2017-07-26
SaintBase | 2017-06-22