Francuzi 1789-1794 : studium świadomości rewolucyjnej

Okładka książki Francuzi 1789-1794 : studium świadomości rewolucyjnej Jan Baszkiewicz
Okładka książki Francuzi 1789-1794 : studium świadomości rewolucyjnej
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Książka i Wiedza
1989-01-01
1989-01-01
8305119297
Frabcja rewolucja francuska

Najwybitniejszy polski badacz okresu Rewolucji Francuskiej dał tutaj przykład podejścia interdyscyplinarnego w nauce humanistycznej. Studium świadomości rewolucyjnej Francuzów w latach 1789-1794 stanowi połączenie badań z zakresu historii, socjologii, politologii, psychologii społecznej, a także filozofii kultury oraz lingwistyki. Prof. Baszkiewicz przeprowadza nas po czasach "rewolucyjnej burzy" niczym wytrawny sternik po wzburzonych falach oceanu. Tak, oceanu, ponieważ głębię myśli, spostrzeżeń i wniosków do jakich dochodzi w tej książce autor, można porównać jedynie do jego niezmierzonych bezkresów. Bogactwo treści oraz finezja języka, tak charakterystyczne dla pisarstwa prof. Baszkiewicza, dają tutaj czytelnikowi uczucie prawdziwej intelektualnej satysfakcji. Czasy Rewolucji nie są łatwą materią historyczną. Aby zrozumieć jej istotę oraz ogromnie zagmatwane meandry, powinno się zapoznać nie tylko z literaturą stricte historyczną, ale właśnie z pracami takimi jak ta. Niewątpliwie nie jest to prosta w odbiorze pozycja (uznać można nawet, że aby po nią sięgnąć powinno się coś niecoś uprzednio wiedzieć o tych wydarzeniach),z pewnością jednak przybliża w sposób niesamowicie interesujący jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Mechanizm tworzenia się świadomości rewolucyjnej w społeczeństwie ówczesnej Francji ukazany został w sposób wieloaspektowy. Historia polityczna, chronologia wydarzeń nie grają tu pierwszorzędnej roli, aczkolwiek zostały umiejętnie wplecione w całość głównego wątku - formowania się społecznych postaw i procesu ich ciągłej, burzliwej zmiany. Książkę ze wszech miar warto polecić osobom zainteresowanym tematem Rewolucji jako takiej.

Jan Baszkiewicz to klasa sama w sobie. "Francuzi 1789-1794" to jego kolejne fascynujące, rzetelne i niezwykle wciągające opracowanie dotyczące Rewolucji Francuskiej.

• Agitka
  • Polityka-lewica