Szklane gejsze

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Olé
Glass Geishas

Każda dziewczyna ma swoją cenę...
Na miejscu okazuje się, że wszystko wygląda zupełnie inaczej..

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl

Polaa | 2015-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Po "Karaluchach" Jo Nesbo polubiłam książki, których akcja dzieje się w Japonii. "Szklane gejsze" zaciekawiły mnie od pierwszych stron, trzymały zaś w napięciu do ostatnich. Opowieść o 3 dziewczynach, które przyjechały do Japonii, by zarabiać duże pieniądze, a w rezultacie nie dla wszystkich z nich skończyło się to dobrze. Smutna książka o losie gejszy. Polecam :)

Fitnesska | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Steph przyjeżdża do Tokio śladami swoich dwóch szkolnych przyjaciółek, zwabiona łatwym i szybkim zarobkiem. Postanawia zostać hostessą w Roppongi. Już na wstępie okazuje się, że życie w stolicy Japonii wcale nie będzie takie kolorowe jak się jej wydaje. Młoda Angielka ma poważne kłopoty ze znalezieniem pracy i zarobieniem pieniędzy na mieszkanie i jedzenie, w dodatku Annabel, jedna z jej przyjaciółek przepada bez wieści, a druga-Julia, nie jest zainteresowana kontaktem z dawną znajomą. Z czasem Steph dowiaduje się rzeczy, o których być może nigdy nie chciałaby wiedzieć...

Wymęczyłam tą książkę. A raczej ona mnie ;).
Pomimo egzotycznej tematyki wydaje mi się ona...nudna. Nieco ciekawsza wydała mi się dopiero na kilku ostatnich stronach. Liczyłam na coś ciekawszego.

Kaś | 2014-04-10
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Po przeczytaniu pierwszych stu stron miałam już w głowie zarys tego, co chcę napisać. Byłam gotowa zrównać tę książkę z ziemią i opowiedzieć o zawodzie, jaki się z nią wiąże. Teraz, gdy skończyłam, moja ocena nie jest już tak jednoznaczna, dostrzegłam bowiem zalety, które wcześniej umknęły mojej uwadze. W ostatecznym rozrachunku cieszę się, że ten tekst wpadł w moje ręce, choć bez uwag krytycznych z pewnością się nie obejdzie.

Susanna Quinn wybrała sobie do opisywania temat trudny i niejednoznaczny – japoński rynek usług towarzyskich. Tekst generalnie jest historią młodej kobiety, która przybywa z Anglii do Tokio w poszukiwaniu pracy hostessy. Oczywiście rzeczywistość znacznie odbiega od jej wyobrażeń – właściwie już od pierwszej chwili nic nie idzie po jej myśli. Przyjaciółka, z którą miała się spotkać na miejscu, zniknęła, właściciel mieszkania zabiera jej resztę pieniędzy jako kaucję za klucz, a znalezienie pracy, która nie wymagałaby rozbierania się przed obcymi mężczyznami,...

Lenka | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

To bardzo smutna powieść...smutna i mocna...trudna, choć dobrze się czytało...czy jest oparta na faktach? Tego nie wiem, ale jeśli w jakimś stopniu autorka opierała się na prawdzie to nie zazdroszczę dziewczynom, które pracuję w charakterze hostess w Japonii. Ale jeśli to wymyślona historia, to podziwiam autorkę za wymyślenie takie historii, b jest mega dobra. Bo to bardzo dobra lektura, godna polecenia. Cieszę się, że w swoim czasie zakupiłam tę książkę, bo może kiedyś do niej wrócę, kto wie. Jedyny minus jak dla mnie to mała czcionka, a przy takiej bardziej moje oczy się męczą, ale to taki drobny minusik.

kulturalna_szafa | 2014-01-05

Uwielbiam klimaty Japonii. Samuraje, gejsze… jednak to przeminęło. I teraz jest technologia, hostessy i skośnoocy mózgowcy, którzy potrafią liczyć szybciej od kalkulatora. Jednak wciąż to Japonia i jestem jej jeszcze bardziej ciekawa niż byłam przed lekturą Szklanych gejsz.

“-Większość ludzi tutaj w pierwszym rzędzie martwi się o siebie, w drugiej kolejności o pieniądze, a cała reszta jest gdzieś na końcu.”

Stephanie chce zostać aktorką, ale nie stać jej na studia. Przyjeżdża do Tokio znęcona opowieściami przyjaciółek o łatwości zarabiania tam pieniędzy – wystarczy pracować jako hostessa i śmiać się z dowcipów podpitych biznesmenów. Żadnego seksu! Na miejscu okazuje się, że wszystko wygląda zupełnie inaczej../empik.com

“-Ale co to warte, jeśli się gdzieś po drodze zagubi samego siebie.”

Od razu powiem tak: postaci to majstersztyk, są tak świetnie przedstawione, że brak mi słów. Główna bohaterka, Stef, jest uparta, bardzo bystra ale...

Ilość stron: 416
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zawiera wątek psychologiczny związany z naiwnością, a także jest trochę o pisaniu książki.
Są trzy bohaterki i ich wersje wydarzeń. Mi najbardziej podobała się wersja Steph.
Dobrze się to czytało. Jest to bardzo dobra powieść psychologiczna. Polecam każdemu.

Rasia | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Od dawna jest nam wiadome, że życie w Japonii dla Europejczyków byłoby ogromnym szokiem kulturowym. Nie tylko ze względu na odmienność tradycji, ale także przez samą mentalność Japończyków, którą ciężko nam zrozumieć. Po przeczytaniu "Szklanych Gejszy" wcale nie dziwię się, dlaczego to takie trudne.
Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Jest jedną z nielicznych, która swoją treścią i realizmem poruszyła mnie dogłębnie. Autorka włada świetnym warsztatem pisarskim, dzięki czemu nie mogłam oderwać się od jej dzieła, pomimo że momentami było po prostu druzgocące. Opowieść o hostessach, żądzy pieniądza i płytkim postrzeganiu miłości przeraziła mnie zwłaszcza dlatego, iż wiem, że naprawdę istnieje spora grupa społeczeństwa, która funkcjonuje na tego typu zasadach. "Każda dziewczyna ma swoją cenę" - głosi napis na okładce. Jednak kobiety opisywane w tej lekturze nawet same siebie postrzegały, jakby były bezwartościowe. Książka jest momentami obrzydliwa, zwłaszcza kiedy ukazuje...

kortas10 | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Nawet jeśli momentami bardzo denerwuje mnie główna bohaterka to nie znaczy to, że książka jest kiepska :-) Wręcz przeciwnie - bardzo mnie wciągnęła, ma w sobie coś. Autorka bardzo dobrze oddaje klimat Japonii, opisuje tamtejsze zwyczaje, również te niegrzeczne (cała książka jest dość niegrzeczna).
Czyta się szybko, opisy równoważą się z dialogami, rozdziały są niedługie.

Sophia | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Książka wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam ją w dwa dni. Pozostanie w mojej głowie po niej ślad.

Kamila | 2016-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2016

Nie da się ukryć, że mam słabość do książek dotyczących tematyki Japonii czy Chin. Ze względu na odległość geograficzną oraz mentalną, jest to dla mnie zupełnie inny, fascynujący świat. Z tego też względu sięgnęłam po książkę ,,Szklane Gejsze,, licząc, że ponownie zostanę wciągnięta w klimat tych miejsc.

Główna bohaterka to młoda kobieta, która przyjechała do Tokio z Anglii. Chce zarobić pieniądze na kurs aktorski, pracując w klubie dla hostess. Sytuacja jednak bardzo szybko się komplikuje. Nie może nawiązać kontaktu z przyjaciółką, która obiecała jej pomóc w całym przedsięwzięciu, pieniądze szybko się kończą a długi i zobowiązania rosną.

To co interesujące w tej książce to zarys japońskiego seks biznesu, jego funkcjonowania i powolnej utraty kontaktu z rzeczywistym światem na rzecz wyimaginowanego życia nocnego. Dla osób, które zupełnie nie znają realiów branży towarzyskiej pewne opisy mogą być wręcz odpychające. Ale w książce można też znaleźć wiele informacji dotyczących...