Wychowanie bez porażek

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
832111797X
poradniki

Wychowanie jest szczególnym rodzajem działalności ludzkiej, polegającym na świadomym wywoływaniu zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Proce ten jest długotrwały i żmudny, a zapewnienie każdemu dziecku powodzenia w harmonijnym rozwijaniu jego osobowości, wymaga nie tylko zaangażowania (ze strony zarówno rodziców jak i wychowawców) wiedzy i umiejętności, lecz również podejmowania wspólnych działań.

Dziecko, już od momentu urodzenia, poddawane jest wielu różnym działaniom wychowawczym, a jednym z pierwszych źródeł jego doznań i zarazem szkołą uczuć - jest rodzina. W dalszym okresie podlega ono również oddziaływaniom ze strony przedszkola, szkoły czy też grupy rówieśniczej. Tak rodzice, jak i wychowawcy, przez cały czas rozwijają w dziecku wiele uczuć, dostarczają mu doświadczeń, wyrabiają jego światopogląd. Wychowywanie nie oznacza jedynie zaspokajanie potrzeb dziecka, kształtowanie jego charakteru, rozwijanie jego psychicznych i fizycznych funkcji, pielęgnowanie talentów i zdolności, lecz przede wszystkim - wprowadzanie je w życie i otaczającą rzeczywistość.

isabelle142 | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Studenckie
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Spośród książek, które polecono mi przeczytać w ramach ćwiczeń z przedmiotu systemu pedagogiczne, tę uważam za najlepszą i najciekawszą, przynajmniej jak do tej pory.
300-stronicowa książeczka została napisana prostym językiem i podzielona na kilkanaście rozdziałów, w obrębie których występują krótkie podrozdziały. Opisane metody zostały opatrzone obszernym komentarzem (ale bez zbędnego 'lania wody') i szerokim wachlarzem przykładów. Problemy opisano od każdej możliwej perspektywy, nawet takiej, która w życiu nie przyszłaby mi do głowy. Tym sposobem autor starał się rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogłyby nurtować czytelnika. Jako iż od wielu lat prowadził kursy w tym temacie, naprawdę zna się na rzeczy. Jest przy tym bardzo rzeczowy i potrafi wnikliwie zanalizować ludzką psychikę.
Owszem, niektóre z przedstawionych sytuacji wydają się nieco nierealne lub wręcz komiczne, jednak cóż się dziwić, skoro książka powstała ponad 40 lat temu, na dodatek w kraju o innej mentalności niż...

Marta Bilewicz | 2011-10-27
Przeczytana: 12 września 2011

Jestem pod wrażeniem metod opisanych w książce i uważam, że jest to pozycja nie tyle obowiązkowa, co z pewnością bardzo ciekawa dla każdego rodzica. Na pewno będę do niej niejednokrotnie wracać.

Kasia | 2013-06-13

Tym razem klasyka, a nawet „klasyczna klasyka” spośród książek dotyczących wychowywania dzieci. Gordon wydał ją w 1970 roku, a więc trochę czasu już minęło. Można by się zastanawiać na ile to, co pisze jest aktualne i przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Rozwiewam obawy: przystaje. Oczywiście, niektóre przykłady z życia rodzinnego brzmią trochę archaicznie, ale to w niczym nie dezaktualizuje przekazu Wychowania bez porażek.
Muszę uczciwie powiedzieć, że miałam dylemat czy opisywać tutaj tę książkę. A to dlatego, że gdy ją czytałam, to jakoś z lekka się „zdołowałam”. Jednocześnie nie mam wąt-pliwości, że jest to książka wartościowa i dobrze by było, aby każdy, kto przejmuje się swoją rolą wychowawcy, poznał metodę wychowywania bez porażek. Postanowiłam więc recenzję zamieścić prezentując zarówno to co, według mnie, jest w tej książce cenne, jak i podzielić się moimi dylematami. A czytelnik, który swój rozum ma, zdecyduje co ma dalej czynić.
Zacznijmy więc od pozytywów! Gordon...

eliza88 | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Przecież wychowania dzieci nikt nas nie uczył,mogliśmy polegać tylko na obserwacjach wśród rodziny i znajomych.A tu książka,która ma nas nauczyć jak wychować dziecko.
Zacznijmy od tego,że taką książkę trzeba czytać w skupieniu,aby dobrze zrozumieć co jej autor chciał nam przekazać.Więc odpada czytanie w biegu,gdzieś po drodze do pracy itp.
Zaczęłam czytać i na początku czułam się rozczarowana,że książka nie będzie typowym poradnikiem,który da nam gotowe rady w stylu rób tak a nie inaczej.
Autor próbuje nam pokazać ,jakie błędy wychowawcze popełnia większość z nas nie zdając sobie z tego sprawy.Czytając złapałam się na tym,że w wychowaniu dziecka ważne są rzeczy o których na co dzień wcale się nie myśli.
Książka zawiera wiele rad i sugestii bardzo przystępnie wytłumaczonych.Autor nie narzuca nam niczego, jednak wywołuje w nas poczucie chęci zmiany metod wychowawczych.
Najważniejszą rzeczą,którą książka nam ukazuje jest fakt,że w rodzinie nie może być wygrany i przegrany.Dziecko musi...

Kasia | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

dla mnie rewelacja, jestem pod wrażeniem z postanawiam zmienić swoje żcie od dziś

anna | 2013-03-24
Przeczytana: 08 marca 2013

Książka ta, mimo że napisana w 1970, jest wciąż aktualna. Metoda wychowania opisana przez Gordona w dzisiejszych czasach nie wydaje się (przynajmniej mnie) być rewolucyjną, a raczej oczywistą, jednak czytając książkę zaczęłam analizować sposób, w jaki ludzie z mojego otoczenia postępują nie tylko ze swoimi dziećmi, ale i z innymi dorosłymi i widzę, ile błędów nieświadomie popełniamy.
Mój syn jest trochę za mały, bym z własnego doświadczenia mogła powiedzieć coś o działaniu tej metody w wychowaniu dzieci, ale widzę poprawę w komunikacji z mężem ;) Długa droga przede mną, by nauczyć się stosować do rad doktora Gordona w naprawdę efektywny sposób, ale wiem już, gdzie popełniam błędy i nad czym powinnam pracować.
Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego. Książka nie jest długa, lekko się czyta, zawiera wiele praktycznych przykładów, więc polecam każdemu, kto chce lepszej komunikacji z otoczeniem - nie męczy, a wiele rzeczy uświadamia.

Tepka | 2015-01-28

Książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Zgadzam się co prawda z autorem w wielu kwestiach, a sposób komunikacji przedstawiony przez Gordona uważam za użyteczny, jednak sama książka w swej treści mnie irytowała - miałam wrażenie, że każda kolejna strona jest parafrazą poprzedniej (oczywiście to wyolbrzymienie z mojej strony, którego nie należy brać zbyt dosłownie).

czarna_zjawa | 2011-07-09

Książkę zaczęłam czytać z przymusu - była to obowiązkowa lektura na studniach. Jednak okazało się, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Autor świetnie opisuje problemy wychowawcze, pomaga w ich rozwiązywaniu. Polecam przeczytać, bo skłania do refleksji nad istotą wychowania i ad tym, czy do tej pory robiliśmy to z myślą o dzieciach, czy o sobie.

aksza81 | 2011-10-17
Przeczytana: 15 września 2011

bardzo podobalo mi sie w niej pokazanie w niej zachowan na konkretnych przykladach, do mnie przemawia taki sposob wychowania dzieci, oparty na szacunku
uswiadamia jak wiele komunikatow wychodzacych z naszych ust jest naladowanych agresja

Besia | 2013-10-18
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Napisane bardzo dobrze, ale ja nie zgadzam się z meritum.
Dla mnie to kolejna odmiana wychowania bez porażek.