Wychowanie bez porażek

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
832111797X
poradniki

Wychowanie jest szczególnym rodzajem działalności ludzkiej, polegającym na świadomym wywoływaniu zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Proce ten jest długotrwały i żmudny, a zapewnienie każdemu dziecku powodzenia w harmonijnym rozwijaniu jego osobowości, wymaga nie tylko zaangażowania (ze strony zarówno rodziców jak i wychowawców) wiedzy i umiejętności, lecz również podejmowania wspólnych działań.

Dziecko, już od momentu urodzenia, poddawane jest wielu różnym działaniom wychowawczym, a jednym z pierwszych źródeł jego doznań i zarazem szkołą uczuć - jest rodzina. W dalszym okresie podlega ono również oddziaływaniom ze strony przedszkola, szkoły czy też grupy rówieśniczej. Tak rodzice, jak i wychowawcy, przez cały czas rozwijają w dziecku wiele uczuć, dostarczają mu doświadczeń, wyrabiają jego światopogląd. Wychowywanie nie oznacza jedynie zaspokajanie potrzeb dziecka, kształtowanie jego charakteru, rozwijanie jego psychicznych i fizycznych funkcji, pielęgnowanie talentów i zdolności, lecz przede wszystkim - wprowadzanie je w życie i otaczającą rzeczywistość.

isabelle142 | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Studenckie
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Spośród książek, które polecono mi przeczytać w ramach ćwiczeń z przedmiotu systemu pedagogiczne, tę uważam za najlepszą i najciekawszą, przynajmniej jak do tej pory.
300-stronicowa książeczka została napisana prostym językiem i podzielona na kilkanaście rozdziałów, w obrębie których występują krótkie podrozdziały. Opisane metody zostały opatrzone obszernym komentarzem (ale bez zbędnego 'lania wody') i szerokim wachlarzem przykładów. Problemy opisano od każdej możliwej perspektywy, nawet takiej, która w życiu nie przyszłaby mi do głowy. Tym sposobem autor starał się rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogłyby nurtować czytelnika. Jako iż od wielu lat prowadził kursy w tym temacie, naprawdę zna się na rzeczy. Jest przy tym bardzo rzeczowy i potrafi wnikliwie zanalizować ludzką psychikę.
Owszem, niektóre z przedstawionych sytuacji wydają się nieco nierealne lub wręcz komiczne, jednak cóż się dziwić, skoro książka powstała ponad 40 lat temu, na dodatek w kraju o innej mentalności niż...

Marta Bilewicz | 2011-10-27
Przeczytana: 12 września 2011

Jestem pod wrażeniem metod opisanych w książce i uważam, że jest to pozycja nie tyle obowiązkowa, co z pewnością bardzo ciekawa dla każdego rodzica. Na pewno będę do niej niejednokrotnie wracać.

Kasia | 2013-06-13

Tym razem klasyka, a nawet „klasyczna klasyka” spośród książek dotyczących wychowywania dzieci. Gordon wydał ją w 1970 roku, a więc trochę czasu już minęło. Można by się zastanawiać na ile to, co pisze jest aktualne i przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Rozwiewam obawy: przystaje. Oczywiście, niektóre przykłady z życia rodzinnego brzmią trochę archaicznie, ale to w niczym nie dezaktualizuje przekazu Wychowania bez porażek.
Muszę uczciwie powiedzieć, że miałam dylemat czy opisywać tutaj tę książkę. A to dlatego, że gdy ją czytałam, to jakoś z lekka się „zdołowałam”. Jednocześnie nie mam wąt-pliwości, że jest to książka wartościowa i dobrze by było, aby każdy, kto przejmuje się swoją rolą wychowawcy, poznał metodę wychowywania bez porażek. Postanowiłam więc recenzję zamieścić prezentując zarówno to co, według mnie, jest w tej książce cenne, jak i podzielić się moimi dylematami. A czytelnik, który swój rozum ma, zdecyduje co ma dalej czynić.
Zacznijmy więc od pozytywów! Gordon...

eliza88 | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Przecież wychowania dzieci nikt nas nie uczył,mogliśmy polegać tylko na obserwacjach wśród rodziny i znajomych.A tu książka,która ma nas nauczyć jak wychować dziecko.
Zacznijmy od tego,że taką książkę trzeba czytać w skupieniu,aby dobrze zrozumieć co jej autor chciał nam przekazać.Więc odpada czytanie w biegu,gdzieś po drodze do pracy itp.
Zaczęłam czytać i na początku czułam się rozczarowana,że książka nie będzie typowym poradnikiem,który da nam gotowe rady w stylu rób tak a nie inaczej.
Autor próbuje nam pokazać ,jakie błędy wychowawcze popełnia większość z nas nie zdając sobie z tego sprawy.Czytając złapałam się na tym,że w wychowaniu dziecka ważne są rzeczy o których na co dzień wcale się nie myśli.
Książka zawiera wiele rad i sugestii bardzo przystępnie wytłumaczonych.Autor nie narzuca nam niczego, jednak wywołuje w nas poczucie chęci zmiany metod wychowawczych.
Najważniejszą rzeczą,którą książka nam ukazuje jest fakt,że w rodzinie nie może być wygrany i przegrany.Dziecko musi...

Kasia | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

dla mnie rewelacja, jestem pod wrażeniem z postanawiam zmienić swoje żcie od dziś

anna | 2013-03-24
Przeczytana: 08 marca 2013

Książka ta, mimo że napisana w 1970, jest wciąż aktualna. Metoda wychowania opisana przez Gordona w dzisiejszych czasach nie wydaje się (przynajmniej mnie) być rewolucyjną, a raczej oczywistą, jednak czytając książkę zaczęłam analizować sposób, w jaki ludzie z mojego otoczenia postępują nie tylko ze swoimi dziećmi, ale i z innymi dorosłymi i widzę, ile błędów nieświadomie popełniamy.
Mój syn jest trochę za mały, bym z własnego doświadczenia mogła powiedzieć coś o działaniu tej metody w wychowaniu dzieci, ale widzę poprawę w komunikacji z mężem ;) Długa droga przede mną, by nauczyć się stosować do rad doktora Gordona w naprawdę efektywny sposób, ale wiem już, gdzie popełniam błędy i nad czym powinnam pracować.
Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla każdego. Książka nie jest długa, lekko się czyta, zawiera wiele praktycznych przykładów, więc polecam każdemu, kto chce lepszej komunikacji z otoczeniem - nie męczy, a wiele rzeczy uświadamia.

| 2017-01-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Genialna książka, która rzuca nowe światło na wszystko, co wiedziałam do tej pory. Rzeczy, które wcześniej wydawały mi się "normalne" nagle całkowicie się zmieniły i wyjaśnione zostały te zachowania, które do tej pory były dla mnie tajemnicą. Bardzo polecam tę książkę nie tylko tym, którzy mają lub planują dzieci, ale też tym, którzy dzieci nie chcą, bo chociaż jest ona skierowana głównie do rodziców to przecież jest jak najbardziej odpowiednia i dla tych, którzy po prostu żyją wśród innych ludzi.

Tepka | 2015-01-28

Książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Zgadzam się co prawda z autorem w wielu kwestiach, a sposób komunikacji przedstawiony przez Gordona uważam za użyteczny, jednak sama książka w swej treści mnie irytowała - miałam wrażenie, że każda kolejna strona jest parafrazą poprzedniej (oczywiście to wyolbrzymienie z mojej strony, którego nie należy brać zbyt dosłownie).

czarna_zjawa | 2011-07-09

Książkę zaczęłam czytać z przymusu - była to obowiązkowa lektura na studniach. Jednak okazało się, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Autor świetnie opisuje problemy wychowawcze, pomaga w ich rozwiązywaniu. Polecam przeczytać, bo skłania do refleksji nad istotą wychowania i ad tym, czy do tej pory robiliśmy to z myślą o dzieciach, czy o sobie.

aksza81 | 2011-10-17
Przeczytana: 15 września 2011

bardzo podobalo mi sie w niej pokazanie w niej zachowan na konkretnych przykladach, do mnie przemawia taki sposob wychowania dzieci, oparty na szacunku
uswiadamia jak wiele komunikatow wychodzacych z naszych ust jest naladowanych agresja