Kompleks Portnoya

Portnoy's Complaint
837298252X
literatura piękna
Joanna

Kultowa, skandalizująca książka młodego pokolenia. Kamień milowy prozy amerykańskiej dwudziestego wieku. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało – od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Ta przełomowa powieść obyczajowa rozprawia się za jednym zamachem z tabu...

Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało – od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Ta przełomowa powieść obyczajowa rozprawia się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, z dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, a także z mitem ojca i psychoanalizy.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

wiech | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 lutego 2017

Wyjątkowo śmiała proza! - Komizm i tragizm idą tu w parze. Blisko siebie. W idealnych proporcjach.
Cała książka to szokujące wyznania inteligentnego, zdesperowanego faceta. Przygniecionego problemami, z którymi nie umie sobie poradzić. - Nie panuje nad napięciem seksualnym. Nie potrafi zbudować zdrowego związku z kobietą. - Jego zwierzenia to krzyk rozpaczy. Wołanie o pomoc, o szansę na normalne życie.
Wchodziłam w głąb męskiej zrujnowanej psychiki. Skrzywionej przez poczucie winy, religię, nadopiekuńczych rodziców i nadpobudliwość seksualną. Chyba aż za bardzo weszłam w męską głowę - nie drażniły mnie opisy perwersyjnych zachowań, wyuzdane żarty i wulgarny język.
Parsknęłam czasem śmiechem… ale to smutna, poważna książka.
Zapewne wzbudzi skrajne emocje. Trochę przytłoczy wulgarnością. Pruderyjny czytelnik może nie dać rady.

Gosia | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

Ciągle jeszcze wiele mam przed sobą książek z gatunku, które należałoby przeczytać, wypadałoby znać itp. Czasem ciężko się z nimi zmierzyć, ale po przeczytaniu pozostaje satysfakcja.
Jedna z nich właśnie za mną. To wydana w atmosferze skandalu obyczajowego w 1967 roku książka amerykańskiego pisarza Philipa Rotha. Raczej nie ma się czemu dziwić, ponieważ taka treść nie mogła przejść bez echa.
"Kompleks Portnoya" to zapis psychoanalitycznych wynurzeń Alexandra Portnoya, 33-letniego Żyda, który stara się zrozumieć swoje życie, swoje kompleksy, poznać przyczyny uzależnienia od seksu i niemożność stworzenia szczęśliwego i długotrwałego związku z kobietą.
Poznajemy jego dzieciństwo, w którym dominowała nadopiekuńcza matka, co w znacznej mierze ukształtowało go jako dorosłego człowieka. Wiele tu sytuacji zabawnych dotyczących poznawania swojej seksualności, które w całości nabierają jednak ironicznego wydźwięku.
"Kompleks Portnoya" to w efekcie dość mocna satyra kultury i wychowania...

Nozomi | 2015-07-16

Nie wiem, jak czytałoby mi się to teraz, ale na pierwszym roku studiów to było jak objawienie. Byłam totalnie zszokowana tym, jak wiele wspólnych cech mieli rodzice bohatera z moimi. Najbardziej utkwił mi w pamięci następujący cytat: "Mogliby równie dobrze nosić blaszki w wargach, kółka w nosach i malować się na niebiesko, bo tyle mieli wspólnego z cywilizowanymi ludźmi!"

Chyba wszystko powiedziane o 'Kompleksie Portnoya', a moje trzy grosze niewiele zmienią w postrzeganiu tej arcygenialnej powieści.
Kolejny autor, którego unikałam jak ognia (jakim cudem, ja się pytam?), zrobił na mnie tak ogromne wrażenie, że tylko mogę powiedzieć jedno. Po prostu przeczytajcie 'Kompleks Portnoya'. Kilkadziesiąt lat po pierwszym wydaniu tej skandalicznej historii Aleksa książka nadal pozostaje aktualna w swoim przekazie. Po prostu - klasyka zawsze sama się obroni. Philip Roth tylko potwierdza tę regułę.

Marcin | 2015-09-10

Przeczytany po latach "Kompleks Portnoya" był dla mnie doświadczeniem niezwykle pouczającym. Trudno, tym razem, inaczej niż w latach szkoły średniej, powieść Rotha nie chwyciła mnie za gardło ani nie doprowadziła do stanu emocjonalnego wrzenia. Inaczej niż kiedyś, obecnie dostrzegam w niej słabsze, a nawet nieco irytujące momenty pseudoegzystencjalnego zrzędzenia o tym, jaki to dramatyczny wpływ wywiera na nas opresyjne wychowanie w tradycyjnej żydowskiej, czy też szerzej: w jakiejkolwiek tradycyjnej rodzinie. Co w tym wszystkim zaś najgorsze (i paradoksalnie najlepsze zarazem) to to, że przeszedłszy przez "piec utrapienia" własnej tożsamości bohater książki okazał się być nie lepszym ani nie gorszym, ale właściwie takim samym żydem jak jego ojciec. Cała jego historia to właściwie dzieje buntu przeciwko czemuś czym nieuchronnie i tak musiał się stać albo też czym nigdy być nie przestał.

Aleksandra | 2019-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2019

Książka, która wywołała skandal obyczajowy w momencie wydania, dzisiaj należy do klasyki i znajduje się wśród setek najlepszych książek angielskojęzycznych. Wiele o niej słyszałam i nie miałam okazji przeczytać jej wcześniej, dlatego gdy Wydawnictwo Literackie rozpoczęło reedycję twórczości Philipa Rotha -ta powieść pojawiła się jako pierwsza.
To monolog 33-latka, amerykańskiego Żyda, który na kozetce psychoanalityka stara się odnależć przyczyny swojego nieudanego, wg niego życia. Dostaje się tu jego rodzicom, zwłaszcza matce, która otoczyła synka parasolem ochronnym, systemowi edukacji,zasadom religii żydowskiej i chrześcijańskiej.
Główny bohater kpi często ze swoich bliskich i posługuje się wulgaryzmami. Książka jest dowcipna i ponadczasowa.

EwaWu | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 16 lipca 2016

Naprawdę dobra powieść. Nie bez kozery znalazła się na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych XX wieku.

Alexander Portnoy to postać kultowa, trochę jak Holden Caulfield z "Buszującego w zbożu". Obaj buntują się przeciw schematom narzucanym przez kulturę i rodzinę. Holden jednak - mimo wszystko - jest od Alexandra nieco porządniejszy...

Mamy tu psychoanalizę dorosłego człowieka, który opowiada o swoim dzieciństwie oraz o okresie wkraczania w dorosłość. Mamy wyraźne związki między pętlami zaciskanymi przez tradycjonalizm żydowskiej rodziny (czy raczej - w wymiarze bardziej uniwersalnym - jakiejkolwiek konserwatywnej rodziny) a kształtowaniem się tożsamości bohatera na całe późniejsze życie. Zasady, normy, zakazy, nakazy, powinności i ograniczenia - od tego wszystkiego Portnoy ucieka w świat wyuzdanej erotyki - najpierw wszędobylskiej masturbacji, później powierzchownych romansów. Sfera id wyraźnie wymyka się nadzorowi superego, naturalne instynkty i popędy zwyciężają nad...

Felzmann | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Klasyka
Przeczytana: 31 lipca 2014

Książka powinna nosić tytuł: "Kompleks Pornotrolla".
Gdy zacząłem ją czytać ogarnęło mnie zdumienie. Facet o dwa pokolenia starszy, innego wyznania, mieszkający na drugiej półkuli, a pewne doświadczenia mamy wspólne. Do tego stopnia, że całe zdania mógłby zamieścić we własnej autobiografii. Nie będę wdawał się w szczegóły - nie to, że się krępuję, tylko zostawię sobie to na inną okazję - napiszę tylko, że wkurzyłem się trochę, bo zdałem sobie sprawę, że w literaturze praktycznie już wszystko było, i to dużo wcześniej niż można byłoby przypuszczać. Tak mnie zmroziło to podobieństwo, że w pierwszym odczuciu uznałem książkę za jedno z największych arcydzieł literatury w całych jej dziejach. Później jednak Roth znacznie obniżył loty, tak jakby nie starczyło mu pomysłów. Te różne akcje z Małpką były tandetne, obsceniczne i pretensjonalne. Książka powinna być o połowę krótsza. Wrażenia z początku książki są jednak tak mocne, że mimo wszystko daje jej dość wysoką notę.

monk | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Właściwie nie wiem do końca, czy jest to kwestia mojego dystansu, czy otwartości, czy tolerancji, a może głupoty..., ale czytając Kompleks Portnoya uśmiałam się przednio:)!
Porównując wychowanie w żydowskiej rodzinie z wychowaniem
polsko-katolickim, te katolickie męki z dzieciństwa, ramy, w które
z miłością próbowano nas wciskać, to potwierdza się teza, że obłuda
i schematy społeczno-religijne nie posiadają szerokości geograficznej.

aklime | 2010-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2010

Tytuł książki nie bez powodu nawiązuje do słynnego "kompleksu Edypa". Główny bohater boryka się z problemami swojej tożsamości, które mają początki już w przeszłości i ściśle wiążą się z postacią matki. Także ortodoksyjne żydowskie wychowanie jakiego doświadczył bohater, sprawiło, że nie potrafi wziąć swego życia we własne ręce i pokierować nim tak jak by tego chciał.

"Kompleks Portnoya" jest przykładem fascynacji syna własną matką, pogardy wobec ojca, niechęci do religii, strachu przed otaczającym go światem amerykańskich "gojów". Alex Portnoy nie potrafi określić kim jest, nie radzi sobie z własną seksualnością. Jest bardzo nerwowy i nieszczęśliwy, ponieważ nie wie, jak osiągnąć to, czego najbardziej w życiu pragnie.

Philip Roth przedstawił strumień asocjacyjnych wspomnień, z którego wyłania się obraz człowieka żyjącego w epoce uwalniania się Ameryki z purytańskiej obyczajowości. Czasy, kiedy seksualność wkraczała we wszystkie dziedziny życia, gdzie religia była potrzebna...