Le Corbusier. Tragizm współczesnej architektury

Okładka książki Le Corbusier. Tragizm współczesnej architektury Charles Jencks
Okładka książki Le Corbusier. Tragizm współczesnej architektury
Charles Jencks Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe sztuka
sztuka
Corbusier and the tragic view of architecture
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1982-01-01
1982-01-01
Monika Biegańska
Le Corbusier architekci francuscy biografie

Prawdopodobnie jest to moja pierwsza książka z dziedziny architektury. I z pewnością nieostatnia. Zarówno samo życie Le Corbusiera, jak i jego wizja piękna zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Książka napisana w sposób ciekawy, wskazujący na erudycję autora. Zdecydowanie polecam.

Sięgnęłam po te książkę mając nadzieję, że tylko utwierdzę się w moim przekonaniu na temat Le Corbusiera - szaleniec.
Moja wcześniejsze zdanie bazowało na płytkiej wiedzy, a każdą moją opinię chcę popierać słusznymi argumentami, więc sięgnęłam po tę pozycję.

Zachęcił mnie tytuł "... tragizm współczesnej architektury", spodziewałam się polemiki z ideami Le Corbusiera, opinii nastawionych raczej negatywnie (tak, żeby poprzeć moje utarte opnie). Otrzymałam obiektywne ujęcie postaci architekta - to w jaki sposób kształtował się jego (świato)pogląd na architekturę.

Biografia została podzielona na konkretne etapy w życiu Corbusiera (od Jeannereta do Le Corbusiera). Te etapy mają odzwierciedlenie w architekturze samej właśnie. Otrzymałam obraz człowieka innego, pełnego skrajności - wrażliwego i nieugiętego, społecznego i samotnika.

Książka jest doskonałym wstępem do zapoznania się z twórczością tego artysty, uważam, że jest lepszym pomysłem niż zaczynanie od książek samego Le Corbusiera.

Na sam koniec chcę wspomnieć o bardzo obszernej bibliografii, która jest przyczynkiem do utrzymania obiektywizmu. Dużo zdjęć, język bardzo przyjemny (trochę tak jakby ktoś opowiadał nam plotki i ploteczki).

• Architektura
  • Architektura i urbanistyka