Pełnia architektury

2014-04-28
Karolina Kopczyńska
architektura modernizm

Nieskończenie Dobre Intencje

Pomijając fakt, ile mądrego w tej książce napisano, ogromnym zaskoczeniem dla mnie jest, ile tez opisujących architekturę i zarządzanie nią, można przenieść do właściwie każdej dziedziny życia.

Uważam, że to świetna książka, z której wiele może wyciągnąć dla siebie i własnych przemyśleń nie tylko projektant architekt lub inny twórca, ale również każdy członek społeczeństwa. Gropius szczegółowo zagłębia się w potrzeby ludzi jako ogólnej zbiorowości, jak również mniejszych wspólnot jak rodzina i sąsiedztwo. Stawia pytania o sens wytwarzanych na masową skalę produktów i ich celu, uwzględniając przy tym wpływ ekonomiczny, ekologiczny i finansowy. Wiele z wyciąganych przez niego wniosków wydawało mi się tak prostych i logicznych, a równocześnie nigdy sama do nich bym nie doszła i lektura dzięki temu była tak pochłaniająca i ciekawa. Każdemu serdecznie polecam!

Zbiór esejów autora Bauhausu. Zaskakujące, jak wiele z refleksji można odnieść do obecnego środowiska w branży architektonicznej. Część jego przewidywań jest już ziszczona, co nie znaczy, że nie przynoszą one innych problemów - tym bardziej ciekawie jest podjąć tę dyskusję z Gropiusem.

bdb książka ale bardziej dla architektów i ludzi mocno siedzących w temacie

bdb książka ale bardziej dla architektów i ludzi mocno siedzących w temacie

Obserwacje, niektóre już wiekowe, a wciąż aktualne. Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych architekturą i urbanistyką.

Książka rewelacyjna, ale mój komentarz nie będzie o tym.

Dlaczego na stronie 44, ot tak wyrzucono oryginalne zdanie? Mianowicie: "Tomas Aquinas has said 'I must empty my soul that God may enter' "
Karakter, chyba to jednak poglądy Gropiusa, nie wasze, powinna przedstawiać książka?

Książka rewelacyjna, ale mój komentarz nie będzie o tym.

Jeden z niewielu architektów, którego teksty da się czytać! Nie nadęty, będący blisko problemów projektowania, projektantów, wykonawców i klientów. Choć ostatecznie niesamowity marzyciel. Szkoda, że jego rewolucji edukacji nie udało się wprowadzić na polski grunt. Szkoda jeszcze dotkliwsza, że nadal nie zdołaliśmy uporać się z większością problemów, jakie towarzyszyły sztuce projektowania już niemal 100 lat temu.

Wielkie gratulacje dla wydawnictwa oraz grafika - Przemka Dębowskiego! Grafik to chyba najbardziej niedoceniana postać, mająca w gruncie rzeczy ogromny wpływ na sukces lub porażkę książki. Chylę czoła Panie Przemku. Świetna robota! To naprawdę piękne wydanie. Dopracowane w każdym szczególe. Cieszę się, że znalazło się na mojej półce.

Może i mądre, ale nudne jak flaki z olejem

Może i mądre, ale nudne jak flaki z olejem

"Pełnia architektury" wpisuje się w modę na wydawanie i czytanie klasycznych tekstów poświęconych architekturze modernistycznej. Mody, która panuje wśród humanistów – studenci architektury i tak muszą znać te teksty ze względu na ich wagę dla rozwoju dziedziny. Dzięki tej modzie pozycje znane specjalistom i czytane w języku angielskim mogą trafić do większej liczby czytelników. Książka Gropiusa jest kolejną lekturą uzupełniającą braki wydawnicze na polskim rynku.

Pojawia się jednak całkiem trudne pytanie: nadrabiamy stracone pięćdziesiąt lat, ale co z popularyzacją tekstów współczesnych? "Pełnia architektury" to nadal książka niezwykle aktualna, poruszająca architektoniczne problemy trapiące polskie środowisko.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/145/gropius-pyta-o-pelnie

Świetna książka! Gropius przedstawia swoją filozofię na temat architektury i planowania oraz jak wg niego należy uczyć tego rzemiosła. Bardzo ciekawe podejście, zastosowane w Polsce z pewnością dałoby zauważalne rezultaty w postaci zmieniającej się przestrzeni. Co więcej dałoby rozsmakować się każdemu studentowi architektury w swoim przyszłym rzemiośle i zdecydowanie pomogłoby w trwałym nabywaniu wiedzy z tej dziedziny.

• Architektura
  • Architektura i urbanistyka