Spokojny umysł

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Huzur
literatura współczesna,

Niezwykła powieść o wyzwaniach, które stawia wojna i uczuciach, które zabija. Dzieło jednego z czołowych współczesnych tureckich powieściopisarzy. W dzieciństwie Mumtaz przeżył wstrząs spowodowany przedwczesną śmiercią rodziców podczas I wojny światowej, jak również burzliwymi przemianami kulturowymi, które stanowiły następstwo upadku Imperium Osmańskiego i towarzyszyły powstawaniu nowej...

Niezwykła powieść o wyzwaniach, które stawia wojna i uczuciach, które zabija.
Dzieło jednego z czołowych współczesnych tureckich powieściopisarzy.

W dzieciństwie Mumtaz przeżył wstrząs spowodowany przedwczesną śmiercią rodziców podczas I wojny światowej, jak również burzliwymi przemianami kulturowymi, które stanowiły następstwo upadku Imperium Osmańskiego i towarzyszyły powstawaniu nowej republiki tureckiej. Szuka ucieczki, powracając wspomnieniami do przeszłości i zagłębiając się w literaturze oraz muzyce, nawet w obliczu niepewnej przyszłości ze swoją ukochaną Nuran. Czy miłość pomoże im przetrwać niespokojne czasy, czy skrywane obsesje w połączeniu z potężnymi zawirowaniami społecznymi i politycznymi doprowadzą do ich rozstania?
"Spokojny umysł", po raz pierwszy wydany w 1949 roku, jest tureckim "Ulissesem", poetyckim hołdem dla Stambułu. To historia niezwykłej miłości, której akcja toczy się w "mieście dwóch kontynentów".

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

allison | 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2013
Przeczytana: 25 czerwca 2013

"Spokojny umysł" nie jest powieścią lekką, łatwą, przyjemną i radosną. Lektura wymaga skupienia, więc nie polecam czytania w publicznych środkach transportu i w innych ekstremalnych dla odbiorcy warunkach.

Pozornie jest to przede wszystkim opowieść o odwzajemnionej, ale nieszczęśliwej, burzliwej i pełnej ograniczeń miłości. To jednak tylko wierzchnia warstwa, pod którą kryją się kolejne, znacznie bardziej skomplikowane pokłady.

W rozmowach bohaterów często pojawiają się tematy dotyczące zbliżającej się drugiej wojny światowej i związanych z nią obaw. Większość rozmówców pamięta międzynarodowy rozlew krwi sprzed dwudziestu lat; część nie wierzy, by taka tragedia mogła powtórzyć się w cywilizowanej Europie, inni - przeciwnie, uważają, że ludzie nauczyli się już zabijać i zagarniać, więc teraz mogą mieć pole do popisu dla doskonalenia tych umiejętności.

Kolejnym ważnym problemem są różnice między Wschodem i Zachodem - światami, które są tak odmienne, że nie dają się pogodzić i...

Komaga | 2015-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Miałam kłopot z tą książką. Z jednej strony bardzo chciałam ją przeczytać ze względu na otoczenie geograficzne i historyczne a z drugiej strony średnio co 20 stron chciałam ją zarzucić, bo mnie irytowała. To co mi się bardzo podobało to świetne postacie drugoplanowe, opis Stambułu, wzmianki historyczne oraz tło ówczesne życia. Uszami natomiast wychodziły mi ckliwe i zbyt szczegółowe opisy uczucia pomiędzy głównymi bohaterami i coś co kompletnie mnie nie interesuje, czyli nawiązywanie do poetów, pieśniarzy i innych artystów osmańskich, otomańskich czy tureckich (czy to wszystkie synonimy występujące naprzemiennie w książce wymieniłam?). Interesujący jest również język tej książki i pozytywnie mnie zaskoczył. A obawy miałam słuszne. Ktoś przetłumaczył z tureckiego na angielski a potem Pan Radosław Madejski z angielskiego na polski. Ile w tej książce jest Pana Ahmeta Hamdi Tanponara a ile dwóch tłumaczy?????

fochinii | 2013-08-05
Na półkach: Przeczytane, Przerwane

W pięknym, malowniczym Stambule świat zamarł w przededniu II Wojny Światowej. Mieszkańcy Turcji wiedzą już, że coś wisi w powietrzu, ale wciąż jeszcze nie dają wiary pogłoskom. Choroba kuzyna, który opiekował się nim przez część życia sprawia, że Mumtaz podczas przechadzek po mieście zaczyna powracać pamięcią do dni swojego dzieciństwa i młodości, a także do wspomnień o uczuciu, jakim darzył piękną Nuran, którą potem bezpowrotnie utracił.

Ta książka jest... piękna. Po prostu piękna. To cudowna dawna proza, gdy w każde zdanie wkładano uczucie i ciężką pracę. Zupełnie niepodobna do dzisiejszych powieści. Pełna epitetów, przemyśleń, porównań, z opisami rozbudowanymi na kilkanaście stron. Prawdziwa magia słowa. Ją się nie czyta, ją się smakuje. Nie można sobie tak po prostu usiąść i połknąć ją jednego wieczora. Ja dawałam radę dziennie gdzieś około trzydziestu stron przeczytać. Potem musiałam książkę odłożyć i przemyśleć całą tę treść na nich zawartą. To dlatego lektura zajęła mi...

asia_las | 2017-03-05
Krzysztof Szczyciński | 2015-12-03