Mądrość Zachodu

Wydawnictwo: Penta
Wisdom of the West
Filozofia, historia, historiozofia
filozofia i etyka

Książka przedstawia zarys filozofii europejskiej od Talesa do Wittgensteina i omawia historyczne okoliczności jej rozwoju posługując się wieloma ilustracjami: osób, miejsc, a także dokumentów , które reprezentują daną epokę . Historię filozofii uprawiać można dwoma sposobami. Albo przedstawiać poglądy kolejnych myslicieli (wraz z ich uwarunkowaniami), albo też potraktować je nieco krytycznie...

Historię filozofii uprawiać można dwoma sposobami. Albo przedstawiać poglądy kolejnych myslicieli (wraz z ich uwarunkowaniami), albo też potraktować je nieco krytycznie po to, by pokazać, jak przebiega filozoficzna dyskusja. W tym tomie preferowane będzie to drugie podejście, co oczywiście nie znaczy, bym nakłaniał Czytelnika do dyskredytowania jakiegoś stanowiska z tytułu jego mankamentów. Kant oświadczył kiedyś, że nie boi się odrzucenia; boi się natomiast, że zostanie źle zrozumiany. Musimy najpierw zrozumieć, co głoszą filozofowie, zanim odrzucimy ich twierdzenia. Choć trzeba uczciwie przyznać, że wysiłek nie zawsze bywa współmierny do osiągniętych rezultatów. Ostatecznie jest to kwestia indywidualnego osądu, który każdy powinen sam wybrać.
(z przedmowy B. Russell)

źródło opisu: Penta 1995