Polska mistrzem Polski

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-26807619
Snoopy

Siedemdziesiąt sześć felietonów o kinie, literaturze, polityce i Polakach, czyli kilka słów Krzysztofa Vargi o tym, jak kultura masowa wkroczyła na salony. Polska według Krzysztofa Vargi, czyli co łączy Wokulskiego i wampiry, naszą telewizję i Berlusconiego, dynastię Piastów i współczesne seriale. W siedemdziesięciu sześciu felietonach – zaskakujących, kąśliwych i niewygodnych, bo do bólu...

Polska według Krzysztofa Vargi, czyli co łączy Wokulskiego i wampiry, naszą telewizję i Berlusconiego, dynastię Piastów i współczesne seriale. W siedemdziesięciu sześciu felietonach – zaskakujących, kąśliwych i niewygodnych, bo do bólu prawdziwych – znany pisarz zastanawia się nad tym, w którą stronę w ostatnich latach podążają polska kultura, obyczaje i polityka.

„Żyjemy w czasach ostatecznych, koniec świata zbliża się nieuchronnie, nie mam co do tego wątpliwości, i nie myślę tu wcale o apokaliptycznym wieszczeniu końca naszej planety, niestety, nasza planeta pociągnie jeszcze parę milionów lat. Mam tu na myśli koniec świata jako koniec ludzkości, która umie czytać, słuchać i oglądać ze zrozumieniem. Dla tych, którzy jeszcze czytają, słuchają i oglądają, piszę swoje felietony”. (Ze wstępu Autora)

źródło opisu: www.publio.pl

źródło okładki: www.publio.pl

Ola | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Tym razem będzie bez gwiazdek. Zbiór felietonów, naprawdę świetnych, czytających się szybciutko i ciekawie, bo autor jest naprawdę inteligentny i pisze ciekawie, ale coś tu nie gra. Pytanie co? Już wiem. Gdyby te felietony były pisane dzisiaj, albo gdybym miała przed sobą archiwum i była na bieżąco z tym co się działo, wtedy to miałoby sens, a tak, poczucie, że są wyrwane z kontekstu zmęczyło mnie potwornie. I miałam poczucie oderwania i nieadekwatności. I nie udało mi się doczytać do końca. Przetrwałam do połowy, a dalej tylko przekartkowałam. Było to zbyt męczące.

Artur Kiela | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Krzysztof Varga jak zwykle nie zawodzi i wiele swoją książką udowadnia:
1) Jeśli nie masz nic do powiedzenia (nic nowego, nic ciekawego, nic dobrze ani zabawnie napisanego, nic aktualnego, dosłownie nic) to nie szkodzi - felieton wszystko zniesie. Zrzuć na felieton.
2) Jeśli chcesz sprzedać swój literacki towar, to napisz na okładce, że kierujesz swoje dzieło do tych *lepszych* ludzi, którzy jeszcze umieją czytać i słuchać. Nikt nie chce być głupi, no, może poza garstką ludzi naprawdę mądrych.
3) Sam nie musisz być specjalnie pojętny, możesz być głupszy niż twoi czytelnicy, bo ty przyjąłeś taką pozę, że niby łączysz wysokie z niskim i jak w którymś czujesz się niepewnie, to przeskocz w inny temat i "TAKIEGO WAŁA".
4) Jeśli KOMPLETNIE nie masz pojęcia o tym, co dzieje się we współczesnej muzyce, a twój gust kończy i zaczyna się gdzieś w ciemnym bagnie, to napisz kilka słów o żelaznych klasykach, które są niepodważalnie dobre i bezpieczne (Waits, The Clash). Podejdź do tematyki...

Snoopy | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Już dawno żadna lektura nie dała mi tyle bezwstydnej radochy pomieszanej z gorzką satysfakcją. Dziękuję Krzysztofowi Vardze, że mówi głośno to, o czym ja najczęściej tylko myślę (no, w pewnych drobnych kwestiach mamy jednak odmienne poglądy - chociażby w kwestii istnienia Boga). Poważnie zastanawiam się nad tym, by częściej zaglądać do "Gazety Wyborczej" - a przynajmniej do numerów z "Wielkim Formatem".
I jeszcze jedno: najlepszym mottem dla tej książki byłby cytat z Pilcha ("Drugi Dziennik" z "Tygodnika Powszechnego", nr z 19 XII 2012):
"-Kochasz swój kraj?
- Sądząc po tym, jak mnie wkurwia, tak".

Zuba | 2013-03-18
Przeczytana: 18 marca 2013

A mnie się "Polska mistrzem Polski" podobała, tak po prostu. Może nie mam bardzo wyrafinowanego gustu muzycznego, literackiego, i jakiego tam jeszcze można być pozbawionym, ale czytało mi się felietony Vargi przyjemnie. Nudne kawałki (na przykład te o nowych płytach lub poecie (?) Jasieńskim i legendarnym Kerouacu) ominęłam, parę razy się zaśmiałam, pokiwałam głową i z zadowoleniem zamknęłam książkę.

Przemek Skoczyński | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Zgadzam się z Vargą w większości kwestii poruszanych w tym zbiorze. Nie lubimy tych samych ludzi, tych samych "ideologii", tych samych instytucji; lubimy dobrą muzykę, literaturę i zdrowy rozsądek. Jedyne z czym się nie zgadzam, to z czarną wizją przyszłości czytelnictwa, tzn. czarne wizje też miewam, ale nie są one w takim stopniu związane ze strachem przed technologią (przeciwnie - jestem wielkim fanem mojego Kindla i e-booków w ogóle, w nich widzę ratunek dla czytających). W czym zatem problem? Varga nie mówi mi nic czego bym już nie wiedział, nie rozbudza nowych zainteresowań, nie zmusza do intelektualnego wysiłku. Tę książkę łatwo się czyta, a to nie zawsze jest zaleta. Wszystko zbyt powierzchowne i po łebkach. Wiem, że ramy gatunkowe robią swoje, ale przecież w obrębie felietonu też można sporo namieszać. Autor "Tequili" w ponad 70 tekstach krąży nieustannie wokół tych samych tematów i szczerze mówiąc po przeczytaniu połowy spokojnie można sobie darować. Nie jest źle, ale do...

StachuraJunior | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Czytam niepochlebne opinie o tej książce i klnę o pomstę do nieba, jak można nie doceniać takiego dzieła? Błyskotliwie, z ironią (która podobno jest przeznaczona dla osób inteligentnych) i goryczą. Takie słowa aż cisną się na usta, tudzież na klawisze. Felietony komentują stan kultury w Polsce, poruszają w sposób sarkastyczny podział Polaków. Krzysztof Varga udowadnia (i popiera swoje tezy) w sposób brawurowy, ze stylem powalającym, niesamowitym. Językowo to majstersztyk, który powinien być lekturą obowiązkową w szkołach i dla ludzi, którzy zajmują się kulturą. "Pójdę w patos"- ta książka jest arcydziełem polskiego i o Polsce traktującego dziennikarstwa. Jeśli komuś się książka nie spodoba, a bawi go np. "Kac Wawa", cóż, jedyna diagnoza to atrofia intelektualna. Ale jak wiemy "Polska mistrzem Polski" i tego tytułu nikt Polakom nie wyszarpie, bo skończy z rozerwaną tętnicą moralną.

Felzmann | 2014-08-14
Przeczytana: 30 października 2016

76 felietonów, ale tylko kilka interesujących.

paprotkowa | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Felietony Krzysztofa Vargi to lektura lekka i przyjemna. Dużo miejsca poświęca on literaturze i filmie, jednak nie dochodzi w swoich rozważaniach do jakiś specjalne głębokich wniosków. Ot, można dowiedzieć się, co lubi, czego nie lubi i jakie ma zwyczaje autor tychże felietonów.

ciociasamozloeluta | 2014-04-20

Szanuje pana Krzysztofa Varge i nie. To takie uczucie dosyc dziwne. Inteligencja podpowiada- hola, hola za wysokie progi. Intuicja zas- Varga to wygadany szowinista. Co posrodku? Szacunek i celne pioro. Bolesna krytyka. Zawzietosc i obnazanie naszych glupich narodowych przywar. Tylko, ze po przeczytaniu polowy mozna juz zamknac ksiazke a podkreslanie, ze lub sie ten sam serial dwa razy juz nuzy i czyni z felietonisty troszke meczacego autora.
Pozwole sobie zacytowac autora; Nieoceniony Wojciech Wencel, ktorego felietony czytam pasjami i zawsze znajduje w nich cos mocno inspirujacego, swego czasu napisal, ze nie powinnismy jesc sushi, tego egzotycznego wynalazku, ktory z nasza tradycja nie ma nic wspolnego, jesc powinnismy, powiadal Wencel, sledzie w oleju, bo to nasze, polskie- wniosek plynal z tego klarowny: jak jesz sushi, to znaczy, zes nieprawdziwy Polak, sledzia masz na talerzu - jest dla ciebie jeszcze nadzieja.
A wiec sledzie w dlon i do boju.
jestem swiezo po zjedzeniu...

PannaAbsurd | 2013-11-18

Zabawna, ale podszyta goryczą. Czysta esencja wydestylowana z oparów absurdu i pokręcenia.