Glina

Wydawnictwo: Novae Res
glina, policja, prl, kryminał, morderstwo
literatura piękna
miqa

"Glina" ukazuje kawałek historii polskiej policji, który przypadł na lata mojej aktywności zawodowej i splótł się z nią nierozerwalnie. Wraz z kolegami policjantami byliśmy jej współtwórcami. Sprawa seryjnego mordercy kobiet i dzieci Joachima Knychały "śląskiego wampira", który bezkarnie działał na Górnym Śląsku przez okres 7 lat, pokazuje z jednej strony, z jakimi problemami borykała się służba kryminalna na przełomie lat 70. i 80., a z drugiej, jak karygodnych błędów dopuszczono się przy realizacji sprawy. Sprawa włamania i kradzieży zabytkowych pistoletów w Zamku Będzimskim ukazuje stosowane metody pracy operacyjnej milicji, gdzie jako "marynarz" przenikam w środowisko kryminalne, pomimo że w tym czasie nie dysponujemy "instytucją", jaką dzisiaj jest tzw. kontrolowany zakup. W sprawie kradzieży koron z Bazyliki w Piekarach Śląskich pokazuję metody działań Służby Bezpieczeństwa, dla której stolica duchowa Górnego Śląska była w latach 80. "solą w oku". W książce piszę o panujących mechanizmach i politycznych uzależnieniach w resorcie spraw wewnętrznych, a w szczególności o całkowitym upolitycznieniu milicji obywatelskiej z chwilą przejęcia resortu przez generała Kiszczaka. Szczegółowo pokazuję "czas buntu" zapoczątkowany w Miejskim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Piekarach Śląskich we wrześniu 1989 roku i powstanie antykomunistycznego ruchu reformatorskiego w milicji, któremu osobiście przewodniczyłem. Wyjaśniam, jak powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, jak przejęliśmy władzę, zwalniając z ministrem Kozłowskim wszystkich milicyjnych generałów. Opisuję również, w jaki sposób powstała policja i jak wróciliśmy do swoich korzeni, oddając należny hołd swoim poprzednikom.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/glina,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/glina,druk

Magnolia | 2015-09-12
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Ciekawa polecam.

DziadekDoOrzechów | 2013-05-22
Przeczytana: maj 2013

Bez rewelacji. Zapowiedź książki oraz niektóre recenzje sugerowały, iż powieść ta będzie opisem codziennej pracy "Gliny", która zostanie wzbogacona relacją przemian ustrojowych w Polsce, a co za tym idzie - również Milicji - Policji. W rzeczywistości, czytając tę książkę, nie zostaniemy pochłonięci ciekawą fabułą, bo jej po prostu nie ma... Autor skupił się na odzwierciedleniu swojego wkładu w ewolucję Policji, moim zdaniem, zbyt subiektywnie. Zdecydowanie za mało o "pracy na ulicy", a za dużo polityki. Zawiodłem się.

miqa | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

[...] „Zawód marynarza, górnika i policjanta mają wiele ze sobą wspólnego. Jest to walka z żywiołem: wodą, ogniem i ludźmi – mam oczywiście na myśli świat przestępczy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że te naturalne żywioły są bardziej przewidywalne i bezpieczniejsze od tego ludzkiego.”

Po odsłużonej służbie w Marynarce Wojennej został na niedługo ratownikiem górniczym, a potem zasilił szeregi milicji, szybko awansując do wymarzonego wydziału zabójstw. Mimo że, jak sam pisze, nie spodziewał się, że kiedykolwiek będzie pracował w milicji, której nigdy nie darzył wielkim sentymentem, później nie wyobrażał sobie życia bez codziennego uganiania się za mordercami, złodziejami i innymi przestępcami. By osiągnąć swoje cele musiał wielokrotnie ryzykować swoją posadę, zdrowie, a także związek małżeński i relacje z córką.

Niestety książka czasami jest nużąca, już sam początek jest zbyt szczegółowy w wydarzenia z życia Romana Huli, za to brakuje mi tam bardziej dogłębnych opisów tamtych czasów. Na...