Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku

Okładka książki Czego nie można kupić za pieniądze.  Moralne granice rynku
Michael Sandel Wydawnictwo: Kurhaus Publishing Seria: Refleksje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
259 str. 4 godz. 19 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Refleksje
Tytuł oryginału:
What money can't buy
Wydawnictwo:
Kurhaus Publishing
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Data 1. wydania:
2013-04-02
Liczba stron:
259
Czas czytania
4 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363993009
Tłumacz:
Tomasz Sikora, Anna Chromik
Tagi:
Ekonomia pieniądze bogacenie sie rynek kapitalizm etyka biznesu
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: , ,

„Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku” to książka w której Michael Sandel stawia pytania; czy urynkowienie wielu usług nie jest zbyt daleko posuniętym działaniem wolnego rynku, mającym negatywny wpływ na moralne aspekty życia publicznego. Dziecko które za przeczytanie książki otrzyma finansowe wynagrodzenie, od najmłodszych lat będzie się uczyć, że korzyści jakie osiągnęło z przeczytania, to nie wartości zawarte w treści książki a otrzymane pieniądze. Wszelkie nagradzanie młodzieży za wszelką pomoc innym, osiągane sukcesy, realną kasą [bo to najszybsza i najłatwiejsza forma stosowana przez dorosłych] nadal będzie się utwierdzać w przekonaniu, że pieniądz za który może kupić inne upragnione dobra, jest najważniejszy. Czy faktycznie wszystko powinno być dostępne na rynku? Gdzie powinna znajdować się granica tej dostępności? Czy sprzedawanie własnych organów, a tym samym okaleczanie własnego ciała w imię otrzymanych w zamian pieniędzy powinno być dozwolone? Czy wykorzystywanie ciała innej kobiety dla zaspokojenia swoich pragnień, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem, jest w porządku. W tym przypadku przyjście na świat dziecka staje się aktem kupna a nie biologicznym procesem reprodukcji w małżeństwie. To samo dotyczy rynku ubezpieczeń. Czy moralne jest czerpanie korzyści ze śmierci obcej osoby tylko dlatego, że opłacana przez obcą osobę polisa ubezpieczeniowa wskazuje ubezpieczyciela jako osobę upoważnioną do wypłaty odszkodowania? A przemysł kosmetyczny czy farmaceutyczny który płaci uczestnikom badań a nie tak jak kiedyś przeprowadza badania na ochotnikach w imię dobra nauki?
Kupując za pieniądze różnego rodzaju przywileje, podróż w klasie biznes, usługi medyczne w przychodniach prywatnych, dostęp do renomowanych uczelni, dajemy do zrozumienia, że jesteśmy kimś lepszym bo mamy pieniądze. Korzystanie z tych przywilejów pokazuje nierówność społeczną.
Michael Sandel nie neguje tych działań z punktu litery prawa. Stawia jednak sobie i nam pytania, czy chcemy aby wszystko było do kupienia. Granica moralnych wyborów zaczyna być przesuwana na korzyść rynku. Nasze więzi społeczne i kultura zawsze miały jasno określoną świadomość co wypada, a czego nie można czynić z moralnego punktu widzenia. Nasza prywatność była chroniona. Czy nadal chcemy przyzwalać na zawłaszczanie przez rynek tych aspektów życia które z moralnego punktu widzenia są szkodliwe dla społeczeństwa i poszczególnych jednostek, które zamiast nas łączyć będą dzielić? Bo to nie rynek a społeczeństwo powinno określić granicę tych wartości moralnych które nie są do kupienia/sprzedania. Gdzie są te granice w dzisiejszym świecie? - o to właśnie pyta nas autor.

„Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku” to książka w której Michael Sandel stawia pytania; czy urynkowienie wielu usług nie jest zbyt daleko posuniętym działaniem wolnego rynku, mającym negatywny wpływ na moralne aspekty życia publicznego. Dziecko które za przeczytanie książki otrzyma finansowe wynagrodzenie, od najmłodszych lat będzie się uczyć, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    310
  • Przeczytane
    133
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    5
  • Ekonomia
    3
  • Filozofia
    3
  • 2018
    3
  • Ebooki
    3
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Michael Sandel Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także