Sprawa kryminalna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-01578-6
Jeanpaul

"Jak najstarszych ludzi pamięć sięgała, nigdy jeszcze nic podobnego nie trafiło się na kilkadziesiąt mil wokoło. Bywały historie straszne, dziwne, jakich by się nikt spodziewać nie mógł wśród dworów spokojnych obywateli – kilka panien nader przyzwoitych i dobrze urodzonych dały się wykraść, ale natychmiast błogosławieństwo kościelne wybryk ten rozgrzeszyło; kłócili się ze sobą bracia aż do porywania na siebie i odgróżek, ale sąd polubowny zaraz zgodę ułatwił; sędzia poróżnił się raz z żoną tak, że od niego do klasztoru brygidek uszła – ano na drugi dzień przebłagał, powróciła, i żyli jak najzgodniej. W Zaborowie pokazywał się duch i łomotało na strychu, a po kilku pobożnych ofertach zupełnie straszyć przestało…"

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Fleur | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Zaskoczyła mnie ta powieść.
Zabrałam się za nią z powodu choroby, gdyż nie mogłam się wybrać do biblioteki, a miałam ochotę na coś, za co w normalnej sytuacji bym się nie zabrała. Akurat moja Mamuś przyniosła do domu kilka starych książek z likwidowanej w jej pracy gabloty i tak oto trafiłam na 'Sprawę kryminalną'.
Kraszewski kojarzył mi się dotąd wyłącznie z językiem polskim w szkole, chociaż nie miałam w obowiązku lektur żadnej z jego książek.
Jest więc to moje pierwsze z Nim spotkanie i muszę przyznać, że miłe.
Na pewno, nie wypada porównywać tego, do dzisiejszych kryminałów.
Główna tajemnica, a więc co stało się z panem Danielem, została szybko rozwiana przez samego autora, poza tym nie o nią tu chodziło. Tak naprawdę głównym tematem jest zakazana miłość i to, co zakochani są w stanie dla niej zrobić.
Jednak mimo to książkę czyta się sprawnie i do samego końca pozostaje niepewność co do losów bohaterów.
Nie przeszkadzała mi nawet staropolszczyzna. Nawet łapałam się na tym, że...

Bożena | 2015-12-14

Podobnie jak Fleur ta książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Zgrabnie napisana.

Frederik | 2016-01-03
Przeczytana: grudzień 2015

Przeczytałem. No nareszcie nikt nie umiera. Wszystko kończy się dobrze

jdarex | 2012-04-01
Przeczytana: 31 marca 2012

Fajna ciekawa opowieść z wątkiem kryminalnym.

rosaarvensis | 2018-01-01
Przeczytana: 25 grudnia 2017