nunachopin

"Jędza" Elizy Orzeszkowej to wspaniale napisana powieść o młodziutkiej Jadwidze, która po odejściu braci zajmuje się matką. Jadwiga szyje dla ludzi ubrania, ale nigdy nie otrzymuje za swą ciężką pracę godziwej zapłaty. Mistrzowsko opisane obrazy z życia ówczesnego społeczeństwa. Za najciekawsze uważam rozmowy pomiędzy matką a córką. Ciekawość ludzka, naiwność, platkarstwo i wiele innych zachowań takich samych jak dzisiejsze oraz język, jakim posługuje się autorka sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

źródło okładki: http://ksiegarniauiwony.osdw.pl/artykul/Eliza-Orze...»

| 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Bieda, ubóstwo, głód, chroniczny brak pieniędzy, ciężka praca, niesprawiedliwość i jeszcze na dokładkę choroba - to znajdziemy w tej powieści. I właśnie to wszystko jest opowiedziane w niesamowicie obrazowy sposób przez Elizę Orzeszkową. Normalnie gotowy scenariusz do filmu!
Gdyby zabrakło tam pozytywistycznych dążeń i nutki miłości, to można by pomyśleć, że to jakieś dzieło o katastroficznym podłożu. Szczęśliwie autorka, pozytywistka, daje nam też odetchnąć nadzieją i szczęściem głównych bohaterów.
Zakochałam się w Orzeszkowej i teraz ciurkiem czytam wszystko co Ona stworzyła, a tę książkę bardzo polecam. Nie ma tu ani nudy, ani przesadnych, monotonnych opisów, z którymi autorka kojarzy się wielu osobom! Do niektórych Pisarzy trzeba dorosnąć, aby Ich docenić ;)

ImeonTheConjured | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest wspaniale napisana, czytający pochłania każdą stronę w zawrotnym tempie - tak było przynajmniej w moim przypadku. Opis książki podkreśla wiele aspektów, które są warte uwagi podczas lektury, ale brakuje wspomnienia o jednym.
Tytułowa bohaterka to złota kobieta o niesamowitym kręgosłupie moralnym i dumie, cierpliwa córka, dobra sąsiadka... jest tak pozytywistycznie idealna w swej pracy i miłości, co może wydawać się sztuczne, ale w końcu to akurat oznaka epoki, w której została stworzona. Ważne dla mnie było ukazanie, jak ideały, w które wierzyła przeistaczały ją w tytułową jędzę. Jak walka o nie wtrącała ją w smutek, biedę, wieloletnią, przerażającą samotność i brak nadziei na lepsze jutro. Wspaniale było móc przeczytać, jak w chwili załamań pojawiało się nagle wokół niej pełno ludzi, gotowych pomóc.
Trafiłam na ten utwór Orzeszkowej przez przypadek, zabierając ją z półki wolnych książek. Gorąco polecam wszystkim potrzebującym motywacji do walki o swoje!

gorofil | 2018-06-13
Przeczytana: czerwiec 2018