Strzępy meldunków

Okładka książki Strzępy meldunków Felicjan Sławoj Składkowski
Okładka książki Strzępy meldunków
Felicjan Sławoj Składkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1988-01-01
1988-01-01
Sławoj - Składkowski Piłsudski

książka ta jest zapisem spotkań autora książki z Marszałkiem Piłsudskim. Z książki tej można się dowiedzieć jaki był stosunek Marszałka do niego a także jakim językiem Marszałek zwracał się do swoich współpracowników.

Bez tej książki nie sposób zrozumieć II RP.
Bez tej książki, jak sądzę, nie sposób zrozumieć kulisów piłsudczyzny
Bez tej książki nie sposób zrozumieć działania dyktatury.

80 lat po tych wydarzeniach trzeba będzie podsłuchiwać polityków po restauracjach, żeby nagrywać jak używają przekleństw, jak używają funduszy państwowych na cele niegodne, jak łamią prawa i konstytucję.
Ale póki co, w tamtych, minionych czasach, o takich rzeczach pisze premier rządu i publikuje je w ogólnie dostępnej książce.

Premier rządu? Minionych?

Bez tej książki nie sposób zrozumieć II RP.
Bez tej książki, jak sądzę, nie sposób zrozumieć kulisów piłsudczyzny
Bez tej książki nie sposób zrozumieć działania dyktatury.

Gwiazdki głównie za wartość literacką! :-)
I za resztę też.
Szkoda mi prawdziwego pisarza, który swój talent udowodnił także wieloma innymi książkami. Ale ta jest chyba najlepsza. Chyba...
Bo prawdziwy pisarz - moim zdaniem - wyszedł z niego po wojnie, na emigracji.
Ale czemu nikt Składkowskiego od dawna nie wznawia?

Gwiazdki głównie za wartość literacką! :-)
I za resztę też.
Bo prawdziwy pisarz - moim zdaniem - wyszedł z niego po wojnie, na emigracji.
Ale czemu nikt Składkowskiego od dawna nie wznawia?

[gwiazdki nie są za wartość literacką]

[...]
Powiem szczerze – nie przypuszczałem. Nie przypuszczałem, że wspomnienia byłego generała będą lekturą, która mnie tak wciągnie. Zdecydowanie jest to najlepsza książka, na jaką w tym roku trafiłem. Przez kolejne strony przechodziłem z niedowierzaniem, kiwając głową i zaznaczając co bardziej soczyste fragmenty. W pewnym momencie odpuściłem, bo właściwie musiałbym to robić co jedną, dwie kartki.

Jeśli ktoś pamięta bajkę dla dzieci Gumisie, to główną złą postacią był tam książę Igthorn z armią ogrów. Jego najważniejszym sługą jest wyróżniający się na tle innych ogrów niewielkim wzrostem – Toadie. Toadie, nazywający swojego pana Księciuniem jest usłużnym wykonawcą rozkazów. I to właśnie ta kreskówkowa postać najbardziej kojarzy mi się ze Składkowskim. Tępy, usłużny wazeliniarz. Miernota, która nie zdaje sobie sprawy ze swoich ograniczeń, bezkrytycznie zapatrzona w Piłsudskiego. Toadie chociaż od czasu do czasu zgłaszał jakieś zastrzeżenia. No i jak widać z fragmentu potrafił się zbuntować.

całość:

[gwiazdki nie są za wartość literacką]

• II RP
  • Historyczna
  • Chcę przeczytać - z półki
  • Polska
  • ChcęEbooka
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Strzępy meldunków