Bogurodzica

Wolne Lektury
1922-01-01
1922-01-01
4 min.

W ramach odświeżania lektur i klasyki- powiedzmy że ok, ale nie zamierzam do tego utworu wracać.

Czytając ten tekst w szkole ciężko doszukać się w nim czegoś fascynującego. Dopiero na późniejszych studiach wytłumaczono mi fenomen Bogurodzicy. Polega on głównie na tym, że w zasadzie nic o nie nie wiemy. Najstarsze spisanie miało miejsce w 1407 roku na tylnej okładce kodeksu Kucińskiego. Utwór jest prawdopodobnie znacznie starszy. Jego powstanie szacuje się na ok 11-14 wiek w tym mamy na mnóstwo sprzecznych wskazówek takich jak archaizmy nie pozwalające określić go w dokładnym miejscu w czasie. Autor również jest nie znany istniały jakieś pogłoski o św. Wojciechu nie ma na to jednak specjalnie argumentów.

Jest to jeden z nie wielu Polskich tekstów średniowiecznych w języku narodowym. Być może był czymś inspirowany choć nic o tym nie wiadomo. Sam treść jest również dość enigmatyczny. Naukowcy nadal potrafią się kłócić o znaczenie poszczególnych słów. Dodatkowo nie mamy pojęcia jakie przeznaczenie miał wiersz. Był prawdopodobnie śpiewany przed jakimiś ważnymi wydarzeniami nie za bardzo wiemy jakimi. Generalne zwykle kojarzy się go z bitwą pod Grunwaldem. Najpopularniejsze interpretacje stawiają go w środku charakterystycznego w Polsce kultu Maryi. Zwykle bywa ona uważana jako dobry pośrednik między człowiekiem a groźnym bogiem, do którego nie wypada zwracać się bezpośrednio. Utożsamiono ja tu z archetypem Ewy. W pewnym momencie badacze literatury odkryli ukrytą w wyrazach i przeoczoną postać Jana chrzciciela w tej samej funkcji. Daje nam to występowanie motywu Deesis. Podmiot tekstu występuje w formie zbiorowej, reprezentuje jakąś większą grupę. Zwracającą się w sprawie do Boga rozpoczyna modlitwę dopiero po otrzymaniu łaski.

Musiała być szalenie popularny o czym świadczą dopisywane zwrotki 1 i 2 to właściwy tekst 3-6 pieśń wielkanocna następni 7-15 zwrotki pasyjne. O dalszych częściach wiemy nieco więcej.

Ciężko uznać Bogurodzice za jakieś niesamowite ponadczasowe dzieło. Za to ma ultra ciekawą historię i w dużym stopniu wpłynęła na rozwój Polskiej literatury.

Wzniosły utwór, który ma głęboki przekaz religijny. Patos płynący z treści trafia w różne rejony duszy.

Czasem nie mogłam zrozumieć wyrazów, czytałam na czuja... Ale bardzo piękne dzieło.

Kto tego nie zna niech pierwszy rzuci kamień :) w każdym przedziale szkolnym począwszy od podstawówki, idąc przez gimnazjum aż po liceum zaliczane do obowiązkowych. No ileż można??

Przed Waszą krytyką chroni mnie tylko to, że jestem bibliotekarką. Mimo wszystko zachęcam :)

Nie da się tego czytać bez patrzenia w ponad 50 przypisów ;) Zbyt archaiczne.

Nie da się tego czytać bez patrzenia w ponad 50 przypisów ;) Zbyt archaiczne.

Nie będę oceniać, bo to modlitwa (Zaznaczam tylko, że przeczytałam. Można wykorzystać na maturze 👍)

• Lektury
  • Klasyka