Tajemnica Westerplatte

Wydawnictwo: Znak
Westerplatte, wojna
literatura faktu
Ag2S

Tajemnica Westerplatte. Żaden film nie wzbudził w Polsce tylu kontrowersji i nie wywołał tylu dyskusji. Kinowa superprodukcja komentowana, krytykowana i broniona na długo zanim powstała. Teraz wreszcie trafia do kin. Wszystkie tajniki scenariusza filmu reżyser Paweł Chochlew zdradza w książce towarzyszącej premierze. To porywająca i bezkompromisowa, ale bezpośrednio oparta na faktach historia...

To porywająca i bezkompromisowa, ale bezpośrednio oparta na faktach historia polskiego bohaterstwa. Nowe ustalenia i interpretacje, trudne pytania i odważne spojrzenie na polski patriotyzm. Losy obrońców Westerplatte odtworzone dzień po dniu i godzina po godzinie. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.

Tajemnica Westerplatte. Film z udziałem Michała Żebrowskiego, Roberta Żołędziewskiego, Borysa Szyca, Piotra Adamczyka, Andrzeja Grabowskiego i Jana Englerta.
Muzykę do filmu skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, autorem projektów scenografii jest Allan Starski.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3666,Tajemnica-Westerplatte

Anna | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte - niewielu świetnie wyszkolonych polskich żołnierzy, czołowa kadra oficerska polsich sił zbrojnych zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy z morza, lądu i powietrza. Dwóch dowódców: major Henryk Sucharski i kapitan Franciszek Dąbrowski w stanie konfliktu. Major Sucharski już od 2 września rozważa akt kapitulacji, gdyż wie, że żadna pomoc ani ze strony wojsk polskich ani tym bardziej wojsk sojuszniczych nie nadejdzie. Nie chciał bezpodstawnie przelewać krwi swoich żołnierzy. Kapitan Dąbrowski - "Kuba", dla którego najważnieższymi wartościami były Ojczyzna i honor żołnierza, nie pogodził się z kapitulacją do końca.
Książkę czyta się z zainteresowaniem ze względu na wnikliwą charakterystykę postaci ( nietylko głównodowodzących ale również szeregowych żołnierzy), z podkreśleniem piętna jakie na psychice, zachowaniu człowieka pozostawia wojna.
Polecam.
Moja ocena 8/10

Justyna | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Pomimo wielu kontrowersji wokół walki, a przede wszystkim dowodzenia w czasie walk na Westerplatte książka jest rewelacyjna. Notabene to samo mogę powiedzieć o filmie, który powstał na podstawie tej książki. Tekst pełen jest dynamizmu, ale i dramatyzmu. Autorzy niemal minuta po minucie świetnie opisują tamte dni morderczej walki o honor ojczyzny. Niemniej książka daje do myślenia nad postawą dowodzących obroną.

Wojtek | 2013-03-10
Przeczytana: 01 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest jednocześnie bardzo ciekawa oraz wstrząsająca.
Tragiczna historia polskich bohaterów, którzy chcieli i musieli
bronić swojej ojczyzny.Heroizm jaki okazali jest zdumiewający.
Historia nie jest łatwa do przyswojenia z oczywistych względów,
jednak warto ją przeczytać.

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Paweł Chochlew to polski reżyser i scenarzysta, który zadebiutował w 1995 roku w filmie "Dom".
"Tajemnica Westerplatte" to jego drugi scenariusz, stworzony przy współpracy z Aldoną Rogulską - młodą dziennikarką, której sławę przyniósł właśnie scenariusz wyżej wymienionego filmu.
Książka Chochlewa i Rogulskiej to powieść historyczna utrzymana w tonie reportażu, ukazująca bohaterską walkę w pierwszych dniach września 1939 roku. Opowiadanie to pokazuje nam nie tylko obronę Westerplatte, ale również niesnaski panujące w tej placówce. Obraz, który przedstawili nam autorzy, dokładnie opisuje to, co się tam działo. Strach, ból, śmierć, zdrada, to kluczowe zagadnienia w tej książce. Jest to opowieść o odwadze, ale też braku zachowania zimniej krwi w sytuacjach podbramkowych.
Jest tam prowadzona narracja trzecioosobowa. Styl i fabuła są ciekawe, język jest łatwy i przystępny dla każdego. Oryginalną rzeczą w tym dziele jest na pewno to, iż nikt z taką dokładnością nie odtworzył zdarzeń z...

asenata | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014, Historia
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Żołnierz to nie maszyna wypełniająca rozkazy bez mrugnięcia okiem, żołnierz to też człowiek - z emocjami, uczuciami, a także wolą walki jak i przetrwania. Książka ukazuje żołnierzy broniących Westerplatte od strony psychologicznej - zawziętych, honorowych i dumnych jak i tych, którzy chcą ocalić swoje i innych życie za wszelką cenę. Nie nam oceniać ich wybory... Książkę polecam, teraz czas na film, ale coś już czuję, że ten szum wokół niego był mocno przesadzony.

Violla92 | 2014-10-03
Przeczytana: 30 września 2014

Książkę czyta się szybko, jest na prawdę wciągająca. Oczywiście nie jest to opis, któremu należy bezkrytycznie wierzyć, nie jest to również naoczna relacja lecz wyobrażenie tego co mogli czuć wtedy młodzi mężczyźni, ich zachowań, myśli. Warto przeczytać ją ze względu na to, by obaczyć jak wojna wpływa na ludzką psychikę, jak tworzy bohaterów oraz ludzi o braku moralności.

Mońka | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Mimo że, przeczytałam setki książek o Westerplatte, oglądałam film, to ten temat zawsze wzbudza we mnie takie emocje. dycha

| 2013-05-12
Przeczytana: 02 kwietnia 2013