Porucznicy 1939

Wydawnictwo: Erica
wojna, oficerowie
historyczna
masaii

Tomasz Stężała w swojej nowej powieści przedstawia splatające się losy polskich, niemieckich i rosyjskich młodych oficerów wciągniętych w wojenny koszmar.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Erica, 2011

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/126

Radomak | 2012-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2012

Historia kilku oficerów trzech armii biorących udział w pierwszej fazie II Wojny Światowej. Akcja zawiązuje się dosyć powoli, jest podawana w strzępkach, równolegle dla kilku bohaterów. W momencie wybuchu wojny wszystko się miesza ze sobą, losy każdego z bohaterów przeplatają się ze sobą pomimo iż każdy służy w innej armii. Nie jest to może lektura, która wiernie trzyma się historii, na podstawie której można pisać historyczne prace. Jednak zręcznie wpleciona w historię akcja, emocje i momentami dobry humor wciąga w lekturę.

jusssi | 2011-09-06
Przeczytana: 06 września 2011

Chodź historia nigdy nie była moim konikiem, z chęcią przeczytałam książkę Tomasza Stężały Porucznicy 1939. Jest to książka rozpoczynająca serię Trzy armie, w której motywem przewodnim jest Bóg, Honor, Ojczyzna. Wszyscy znamy lepiej lub gorzej historię z września 1939 roku, kiedy Niemcy zaatakowały Polskę. W książce Tomasza Stężały „oczami oficerów armii polskiej, niemieckiej i rosyjskiej obserwujemy przebieg walk i poznajemy splatające się losy bohaterów”.

Książka jest dowodem na to, że historia przedstawiona w odpowiedniej formie może trafić do najbardziej topornych umysłów, nawet do tych osób którzy z ledwością przyswoili datę Bitwy po Grunwaldem. Jestem na to żywym dowodem. Co więcej wcale nie przeszkadzała mi nieznajomość niektórych faktów historycznych, ponieważ autor w bardzo przystępny sposób wplótł wydarzenia historyczne w codzienne życie ludzi. Moja kompletna amatorszczyzna w połączeniu z doświadczeniem i sprawnym piórem autora sprawiła, że lektura nie tylko sprawiła mi...

Miras | 2016-02-28
Przeczytana: 21 lutego 2016

Kolejny polski autor odkryty przez zupełny przypadek. Obraz wojny widziany oczami żołnierzy trzech wrogich sobie armii. Pierwszy raz spotkałem się z taką narracją. Polecam.

żabot | 2013-04-19
Przeczytana: 2011 rok

Pomysł świetny, wykonanie słabiutkie, rozdziały bardzo przewidywalne, co psuje całą przyjemność lektury. Kontynuacja? Szkoda czasu, jest wiele ciekawszych powieści.

Kasiek m | 2011-09-27
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 września 2011

Dobiega końca wrzesień, czyli miesiąc, który tradycyjnie roi się od rocznic II-wojennych, to świetna okazja, aby sięgnąć po świetną książkę „Porucznicy 1939”.
Zazwyczaj gdy czytamy książki z tematyką wojenną jesteśmy po jednej stronie. Ktoś jest bohaterem, a ta „druga strona” jest zła, zabija naszych rodaków, i jest zagrożeniem, które bezwzględnie trzeba niszczyć. Stosunkowo rzadko spotykam książki, które traktują temat z dwóch stron, przeskakują na drugą stronę linii frontu i pokazują prawdziwy obraz wojennej tragedii. Coś takiego spotkałam w „Upadku gigantów” monumentalnej, wręcz, opowieści Kena Folleta opowiadającej o I wojnie światowej. Teraz poznałam książkę Tomasza Stężała, który postanowił zabrać nas do dwudziestolecia międzywojennego, gdyż początkiem książki nie jest wcale początek września. Nim padną pierwsze strzały możemy poznać, polubić i zżyć się z bohaterami, którzy reprezentują różne narody, różne światopoglądy, czy wreszcie różne armie.
Poznajemy ich dłużą chwilę...

viv | 2011-09-27
Przeczytana: 25 września 2011

„Porucznicy 1939” rozpoczynają trylogię „Trzy armie” autorstwa Tomasza Stężały. Choć książka jest podzielona na cztery części, odpowiadające kolejnym latom z okresu 1937 – 1940, faktyczną cezurę stanowi w niej napad Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 roku. Do połowy książki opowiadane przez autora historie ukazują prowadzone w Polsce, Prusach Wschodnich i Związku Radzieckim przygotowania do wojny oraz nastroje społeczne w przeddzień jej wybuchu. W drugiej części powieści czytelnik w dużej mierze śledzi szlak bojowy porucznika Bolesława Nieczui-Ostrowskiego.

Choć autor opowiada o codzienności zwykłych ludzi (poruczników trzech stron konfliktu, ich rodzin oraz znajomych), książka ta zdecydowanie stanowi wojenną powieść historyczną, a nie pozycję obyczajową. Historia nie stanowi tu jedynie tła dla opisania losów kilkunastu bohaterów. To raczej koleje ich życia są narzędziem w ręku autora dla pokazania historii. Pomimo tego skupienia na faktach, a nie emocjach, w powieści...

amazur83 | 2014-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Historia żołnierzy trzech armii, które starły się ze sobą pamiętnego września 1939 roku. Poznajemy ich dwa lata przed wojną i śledzimy ich przygotowania do walki, walkę oraz okres po kampanii wrześniowej. Książka jest dość mocno oparta na autentycznych wydarzeniach, także bawiąc, uczy. Żołnierze Stężały są bardzo autentyczni. Oprócz wojska mają rodziny, plany, marzenia. Odczuwają strach jak każdy z nas. Nie chcą umierać.
Jednym z bohaterów powieści jest porucznik Bolesłwa Nieczuja- Ostrowski. Wielki Polak, który zmarł w 2008 roku, przeżywszy 101 lat.

LadyBoleyn | 2011-10-01
Przeczytana: 14 września 2011

Wojna przynosi tylko i wyłącznie straty. Stoczone boje, uporczywa walka o przetrwanie czy też zniszczenia ważnych obiektów miasta są jednymi ze skutków wojennych wojaży, o których rzadko kto zapomina. Nawet po wygranej potyczce trudno nazywać tego, kto triumfuje zwycięzcą. Bowiem jak można użyć tej nazwy, kiedy cały naród opłakuje swych bliskich, a państwo tonie pod lawiną gruzów? II wojna światowa do dzisiaj jest otwartą raną na ciele niejednej osoby, która przeżyła czas terroru i cierpienia. Wspomnienia na zawsze pozostaną żywe, a zmiany, jakie zaszły w wyniku okrutnych działań, całkowicie odmieniły niejedno istnienie. Tomasz Stężała to autor, który specjalizuje się w pisaniu powieści historycznych. Niedawno spod pióra mieszkańca i miłośnika Elbląga wyszła książka „Porucznicy 1939”, przedstawiająca los żołnierzy, walczących na froncie, jak i ich bliskich.

Głównymi bohaterami tejże powieści są oficerowie trzech armii – polskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Oczami młodych...

Fidel-F2 | 2015-10-30

Małe historie - wielka chwała, czyli o tym, jak dziadek wojowali

Siadając do lektury powieści nie miałem żadnych informacji na temat jej autora. Szybki reaserch internetowy ujawnił fascynata historii, którego działalność literacka wynika z głębokiej pasji historycznej oraz z lokalnego patriotyzmu. Mieszanka tych cech skutkuje kolejnymi pozycjami w których istotną rolę odgrywa Elbląg i jego mieszkańcy. Porucznicy 1939 to druga powieść Tomasza Stężały, po dwutomowym Elbing 1945 w którym autor zirytowany dzisiejszym pojmowaniem drugowojennej historii Elbląga postanowił przybliżyć czytelnikom prawdziwe losy tego miasta. Książka została przyjęta bardzo dobrze w środowisku ludzi zainteresowanych drugą wojną swiatową i tzw. ”małymi historiami”.

Porucznicy 1939 to pierwsza pozycja trylogii zatytułowanej Trzy Armie, kolejne planowane to: Kapitanowie 1941 i Pułkownicy 1944. Konstrukcyjnie książka dzieli się wyraźnie na dwie, niemal idealnie równe części. Pierwsza z nich przedstawia...

Monika | 2011-09-29
Przeczytana: 26 września 2011

Tematyka II wojny światowej to nie dla mnie zwykłam mówić każdemu kto proponował mi książkę o tej tematyce. Tego trzymałam się wiele wiele lat omijając szerokim łukiem wszelkiego rodzaju lektury dotyczące tejże tematyki. Wiadomo - w szkole trzeba było, ale wtedy czytało się to co trzeba było przeczytać a nie koniecznie to co się nam podobało :)
Co mnie nakłoniło do przeczytanie "Poruczników 1939" Tomasza Stężały? Sama nie wiem. Być może dorosłam w końcu do tematu? Może zachęta męża? Nie mam pojęcia! Ważne, że po książkę sięgnęłam i nie żałuję , bo to lektura naprawdę przednia.
"Porucznicy" to opowieść o przeplatających się losach oficerów trzech walczących armii (polskiej , radzieckiej i niemieckiej). Opowieść o wojnie, ale i o miłości , oddaniu krajowi oraz rozterkach młodych ludzi rzuconych na front.Książka pana Stężały to przykład tego, że dobry pisarz potrafi przemycić historię nawet tym najbardziej opornym na tę wiedzę. Dzieje bohaterów przeplatają się z faktami historycznymi...