Munken
romans, saga norweska
Amanda

Pewnego letniego dnia 1256 roku Audun, młody zakonnik, tuż przy budowanej wówczas wspaniałej katedrze w Nidaros spotyka córkę jednego z rzeźbiarzy, piękną jasnowłosą Ingeborg. Od pierwszej chwili rodzi się między nimi więź, która z czasem przekształca się we wzajemne zauroczenie, a później w prawdziwą miłość. Choć Audun nie z własnej woli wybrał życie w klasztorze, jako mnich ma obowiązek poddać się surowej zakonnej regule. Nie potrafi jednak stłumić gwałtownej namiętności, a kiedy okazuje się, że jego ukochaną interesuje się również okrutny i żądny władzy przeor klasztoru, dochodzi do tragedii. Mimo że od tamtych wydarzeń minęło już wiele stuleci, w murach starej katedry wciąż rozbrzmiewa ich echo.

źródło opisu: Ringer Axel Springer, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

bewelka86 | 2013-05-02

Czyta się szybko i dość szybko się o niej zapomina.
Historia całkiem ciekawa, do tego osadzona w średniowiecznych realiach, a to akurat lubię.
Można przeczytać, np. podczas podróży lub bezsennej nocy.

| 2013-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2013

Nie znam się na tym, więc się wypowiem: ,,Mnich" nie wydaje się typowym romansidłem. Rozległa akcja, tocząca się na przestrzeni lat wokół tych samych bohaterów, którzy są swoją drogą całkiem fajni, zwłaszcza Eilif, do tego dobry klimat i zakończenie. Czytało się dobrze, chyba mnie jednak nie porwało, skoro opinia jest tak krótka. Brakowało mi zakończenia wątku z przedmowy.

Amadeusz | 2012-11-03

Tak sobie.