Sekret drzewa oliwnego

Tłumaczenie: Miłosz Małgorzata
Wydawnictwo: Wielka Litera
6,12 (92 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
6
8
5
7
22
6
27
5
17
4
6
3
3
2
2
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Roots Of Olives Tree
data wydania
ISBN
978-83-63387-42-6
liczba stron
368
słowa kluczowe
kobiety, oliwki, tajemnica
język
polski
dodała
Lady_B

Pięć pokoleń niezależnych kobiet i ich nieśmiertelne tajemnice Przepaść, która dzieli matki i córki, jest tak głęboka, jak ich sekrety. W starej posiadłości Hill House w dolinie Sacramento mieszka pięć pokoleń kobiet rodziny Kellerów. Jednak życie we wspólnym domu otoczonym pięknym gajem oliwnym nie jest sielanką. Annę, Bets, Callie, Deb i Erin łączą więzy krwi, ale różnią charaktery,...

Pięć pokoleń niezależnych kobiet i ich nieśmiertelne tajemnice

Przepaść, która dzieli matki i córki, jest tak głęboka, jak ich sekrety.

W starej posiadłości Hill House w dolinie Sacramento mieszka pięć pokoleń kobiet rodziny Kellerów. Jednak życie we wspólnym domu otoczonym pięknym gajem oliwnym nie jest sielanką. Annę, Bets, Callie, Deb i Erin łączą więzy krwi, ale różnią charaktery, doświadczenia, ludzie, których spotkały na swojej drodze oraz tajemnice, które starają się ukryć przed sobą nawzajem. Kiedy w ich życiu pojawia się dr Hashmi, genetyk badający źródła długowieczności rodziny, kobiety boją się, że odkryje nie tylko sekret ich życiodajnych drzew oliwnych, ale także wtargnie w ich pilnie strzeżony świat kobiet.

 

źródło opisu: http://www.empik.com/sekret-drzewa-oliwnego-miller...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/sekret-drzewa-oliwnego-miller...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (252)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 31372
Książkowa-Fantazja | 2014-01-08
Przeczytana: 15 października 2013

"Starość jest jak oddział gremlinów, które krążą po ciele, wyłączając po kolei jego funkcje, spowalniając nasz przy życiu mechanizmy".

Wiek człowieka się stopniowo wydłuża. Według danych Urzędu Statystycznego z roku 2012, mężczyźni dożywają wieku 72,4 , a kobiety znacznie dłużej, bo do 80,9. Są ludzie , którzy te granice znacznie przełamują . Według oficjalnych danych najstarszą kobietą na świecie była Francuzka, która przeżyła 122 lata. Zatem w czym tkwi sekret długowieczności? Co może być receptą na tak długie życie?

Odpowiedzi na powyższe pytania należy poszukać w powieści Santo, gdzie akcja rozgrywa się w posiadłości Hill House, w Kidronie (Kalifornia). Osada została zapoczątkowana przez przybyszów z Australii. Doskonały teren sprawił, iż obszar nadał się do posadzenia gaju oliwnego, którego zapach wydobywał się z każdą kolejną stroną. Od pokoleń posiadłość należy do rodziny Kellerów, w której skład wchodzą same kobiety i do tego dzieli je pięć pokoleń. Kobiety wyróżnia...

książek: 1064
Joanna | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

Posiadłość zwana Hill House w Kidronie, w dolinie Sacramento w północnej części Kalifornii to miejsce założone przez pierwszych osadników, którzy przypłynęli w poszukiwaniu lepszego życia z Australii . Miejsce magiczne, otoczone gajami oliwnymi zamieszkane przez pięć pokoleń kobiet z rodziny Kellerów. Miejsce – dom, do którego zawsze chcą wracać kobiety tego rodu, jak najmłodsza z pokolenia – Erin oczekująca narodzin kolejnego potomka , czy jej matka odsiadująca długoletni wyrok w więzieniu. Hill House, miejsce gdzie mieszkanki odzyskują siłę i spokój, znajdują wzajemne zrozumienie i pewność, że zawsze otrzymają wsparcie w trudnych życiowo chwilach.
Piękna, wbrew pozorom spokojna a jednak nacechowana wieloma dramatami życiowymi powieść o pięciu pokoleniach kobiet tej samej rodziny.
Najstarsza Anna, nestorka rodu jest superstulatką ( mianem tym określa się osoby, które przeżyły sto dziesięć lat ) liczy sobie sto dwanaście lat i jej celem i ambicją jest pozostanie najstarszą...

książek: 3829
BagatElka | 2015-03-22
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2015

"Bycie matką jest w takim samym stopniu tragedią,co triumfem."

Córki,wnuczki,babki i matki - wszystkie te kobiety,połączone więzami krwi i wspólnymi sekretami stanowią główny temat powieści.
W tle,jako postaci drugo- a nawet trzecioplanowe ,przewijają się mężczyźni,którzy nie zabierają właściwie głosu i są jedynie przedmiotem wspomnień.
Temperamenty i charaktery bohaterek na pozór wydają się odmienne a jednak w jakiś nieokreślony sposób są one bardzo do siebie podobne.
Powolna,miejscami nostalgiczna narracja sprawia,że możemy dobrze wczuć się w klimat toczącej się opowieści.
Początkowo książka daje złudzenie banalnej obyczajówki a potem rozwija się i wciąga,zaciekawia oraz wzbudza wiele emocji.Emocji,które są intensywne i prawdziwe jak prawdziwe jawią się bohaterki "Sekretu drzewa oliwnego".
Wielopokoleniowa grupa kobiet,mieszkających i pracujących razem to doskonały przepis na życie pełne konfliktów.
Skrywane tajemnice powodują bardzo silne reakcje a groźba ich wykrycia nakręca...

książek: 6867
allison | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Sięgnęłam po tę książkę z wielkimi nadziejami, gdyż bardzo lubię sagi, zwłaszcza kobiece.
Niestety, powieść nie spełniła moich oczekiwań. Spodziewałam się pasjonującej, porywającej, klimatycznej opowieści, a dostałam poprawnie napisaną historię życia pięciu pokoleń kobiet.

W ich życiu są różne tajemnice, głęboko skrywane rodzinne sekrety, które wychodzą na jaw dopiero w drugiej połowie książki. I ta właśnie część zainteresowała mnie najbardziej, gdyż poprzedzające ją rozdziały nie wyróżniają się niczym szczególnym.
W drugiej części odkrywamy także długo tłumione wzajemne pretensje i poznajemy ich źródła. Te motywy ożywiają fabułę, ale ogólnie nie jest ona oryginalna i wątpię, by na długo zapisała się w mojej pamięci.

Czytało mi się tę powieść przyjemnie, ale bez emocji, zatem polecam jedynie jako odprężającą lekturę, przy której można odetchnąć, ale nie ma co liczyć na głębsze przeżycia.

książek: 1217
madziusia | 2013-03-08
Przeczytana: 04 marca 2013

Hill House to stara, otoczona pięknym gajem oliwnym posiadłość, położona w dolinie Sacramento. Ta urocza willa jest domem rodzinnym dla pięciu pokoleń kobiet z rodziny Kellerów, obdarzonych długowiecznością. Kobiety nie tylko dożywają sędziwego wieku, ale też są w pełni sprawne fizycznie i umysłowo. Dom obecnie zamieszkuje najstarsza przedstawicielka rodu- studwunastoletnia Anna, jej córka Bets oraz wnuczka Callie.

Spokój tego miejsca zostaje zakłócony wraz z przybyciem najmłodszej kobiety z rodziny Kellerów, Erin, a w niedługim czasie również jej matki- Deb. Do Hill House przybywa także prowadzący badania nad długowiecznością doktor i genetyk, Amrit Hashmi. Kobiety twierdzą, że długie życie zawdzięczają dobroczynnemu działaniu oliwy, której używają nie tylko w kuchni, ale również do pielęgnacji ciała. Lekarz stawia jednak na sprawdzone metody badań, analizuje ich krew i przeprowadza szczegółowe wywiady z przedstawicielkami kolejnych pokoleń. Czy doktor Hashmi rozwikła zagadkę...

książek: 1311
Ines | 2013-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 marca 2013

"Sekret drzewa oliwnego" to saga rodzinna o kobietach i zdecydowanie dla kobiet. Nie trąci nudą czy sentymentalizmem i nie ocieka słodyczą. Podzielona na pięć części, ukazuje kobiece postaci w teraźniejszości i przeszłości. Czytelnik odczuje raczej powiew chłodu aniżeli nadmiernego ciepła, lukrowanych relacji między głównymi bohaterkami – matkami i córkami z rodu Kellerów. I to mi się podobało. Warto nadmienić, że książka ta jest debiutem Courtney Miller Santo, dziennikarki, autorki opowiadań i nauczycielki kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Memphis. Bardzo udany to początek twórczości - ręczę i zapraszam do lektury, bo skoro 'Wszystko jest jednym wielkim, niekończącym się cyklem', to warto poświęcić chwilkę, by go poznać, a kto wie, może i zawrócić?

Anna Davison Keller ma 112 lat i jest jedną z niewielu superstulatek, jakie żyją na Ziemi ("Jedna osoba na siedem milionów żyje powyżej stu dziesięciu lat"), a dokładniej w Hill House w Kidronie w dolinie Sacramento. Mieszka tam z...

książek: 3839
tajus | 2013-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2013

Jeśli otworzysz książkę na dziewiątej stronie, w wielkim skrócie poznasz rodzinę Kellerów - pięć pokoleń niezależnych kobiet, nieprzerwaną linię córek. Dowiesz się, że najstarsza członkini rodu, Anna, ma aż sto dwanaście lat, jej córka, Elizabeth, nazywana przez wszystkich Bets, osiągnęła wiek osiemdziesięciu dziewięciu lat, jej wnuczka, Calliope, czyli Callie, ma lat sześćdziesiąt pięć, natomiast czterdziestodwuletnia prawnuczka, Deborah, jest matką dwudziestoczteroletniej Erin, praprawnuczki Anny. Już na pierwszy rzut oka widać, że rodzinę Kellerów, a zwłaszcza jej żeńską część, charakteryzuje niezwykła rzecz, a mianowicie długowieczność. Im dalej zabrniesz w "Sekret drzewa oliwnego", tym bardziej uświadomisz sobie coś jeszcze - proces starzenia się owych kobiet przebiega nieco inaczej, bo wolniej, niż u zdecydowanej większości ludzi. Co jest tego przyczyną? Courtney Miller Santo, przedstawiając w swej debiutanckiej powieści wybrane historie z życia Anny i jej potomkiń, stopniowo...

książek: 14257
Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-06-19
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Podobno człowiek w odpowiednich, "zdrowych" warunkach może dożyć nawet 150 lat. Co kryje się za sekretem długowieczności? Jak żyć aby doczekać sędziwego wieku?

"Sekret drzewa oliwnego" to bardzo sympatyczna saga rodzinna posadowiona w Dolinie Sacramento w Kalifornii na terenach bogatych w gaje oliwne. W rodzinnej posiadłości Hill House w miejscowości Kidron żyje pięć pokoleń kobiet rodu Kellerów.

Nestorka rodu Anna Davidson-Keller przybyła tu z Australii wraz z rodzicami jako mała dziewczynka w 1898 roku. Jej ojciec zagospodarował tereny posiadłości sadząc tu drzewka oliwne przywiezione z Antypodów. Obecnie Anna jest sędziwą staruszką, ale pomimo wieku stu dwunastu lat nie jest niedołężna i schorowana.

Jej córka Elizabeth w dobrym zdrowiu zbliża się do dziewięćdziesiątki, ale pomimo swego podeszłego wieku systematycznie odwiedza w ośrodku chorego na Alzheimera męża Franka.

Calliope - córka Beth jest właścicielką sklepu z oliwkami i oliwą oraz produktami pochodnymi, które...

książek: 3285
Kasiulek | 2014-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Starość jest jak oddział gremlinów, które krążą po ciele, wyłączając po kolei jego funkcje, spowalniając nasz przy życiu mechanizmy.

W dniu urodzin śpiewają nam „Sto lat”, tylko czy ten wiek, jest tym, którego chcielibyśmy dożyć, i przede wszystkim czy go dożyjemy? A jeśli już nam się to zdarzy, to, w jakim stanie będzie nasz organizm, psychika? Czy będziemy mieli możliwość poradzenia sobie sami, czy pozostanie jedynie pomoc najbliższych czy obcych ludzi? A co jeśli ta magiczna granica stu lat minie, co wtedy? Media, co jakiś czas informują, że kolejnym i kolejnym stu latku, a sporo jest również takich, którzy mają sto kilka lat? Jaka jest recepta na długowieczność? Odpowiedź na to pytanie możemy po części znaleźć w książce Sekret drzewa oliwnego pióra Courtney Miller Santo.

Fabuła książki umiejscowiona jest w posiadłości Hill House w Kalifornii. Ziemia, na której się znajduje jest bardzo żyzna, dzięki czemu rodzina Kellerów od pokoleń uprawia na niej drzewka oliwne. Rodzina...

książek: 1259

Pięć pokoleń kobiet, z których każda ma swoją historię i swoje tajemnice. Największym sekretem ich wszystkich jest długowieczność. Seniorka rodu – Anna – ma ponad sto lat. I wcale nie zamierza umierać. Wręcz czuje się doskonale.
Pewien naukowiec wpada na trop właśnie tej rodziny i pragnie zbadać przyczynę długiego życia tych kobiet. Z początku mają one pewne opory, ale w ostateczności zgadzają się na eksperymenty i badania. W trakcie ich trwania wychodzi na jaw mnóstwo rodzinnych sekretów i tajemnic, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Ale są też dobre strony tych badań. Wyjaśniają się długoletnie rodzinne konflikty nieporozumienia. Kobiety próbują znaleźć wspólny język, odbudować więź, jaka je kiedyś łączyła. Odnajdują przyjaźnie i miłości, wspierają się nawzajem. Na jaw wychodzi, że jedna z kobiet nie jest córką swojej matki, że mąż kolejnej jest gejem i ich czterech synów ma czterech różnych ojców. Że jedna z nich siedzi w więzieniu za zabójstwo męża, a najmłodsza jest...

zobacz kolejne z 242 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd