Drugie piętro

Wydawnictwo: Czarno na Białym
RAFFA

Powieść obyczajowo-sensacyjna, w której tle jest wojna, lata PRL-u z obrazkami przypominającymi smak lat 50. i teraźniejszość. Lidia, postać niezwykła, łamiącą powszechnie obowiązujący stereotyp starszej pani, pełna życia, niepozbawiona kokieterii, dowcipna, przedsiębiorcza, ale także wierna w przyjaźni. Helena, obwarowana dystansem do wszystkiego i wszystkich, zgorzkniała, zacietrzewiona w...

Lidia, postać niezwykła, łamiącą powszechnie obowiązujący stereotyp starszej pani, pełna życia, niepozbawiona kokieterii, dowcipna, przedsiębiorcza, ale także wierna w przyjaźni. Helena, obwarowana dystansem do wszystkiego i wszystkich, zgorzkniała, zacietrzewiona w bólu i żalu, pełna pretensji do Lidii, nieustannie szuka szczęścia. Obie – niegdyś primabalerina i diwa operowa – zmagają się ze sobą, sprzeczają, są jednak do siebie bezgranicznie przywiązane. Podążając za ich historią, cofamy się do czasów wojny, gdy jako nastolatki pozostały bez rodziny – zdane tylko na siebie. Poruszeni losem dziewczyn, poznajemy ich tajemnicę. Zaskakujący finał poraża okrucieństwem różnic pokoleniowych i... wspaniałomyślnością.

źródło opisu: http://www.wydawnictwocnb.pl/ksiazki/47/Drugie%20piętro

źródło okładki: http://www.wydawnictwocnb.pl/ksiazki/47/Drugie%20piętro

Madi | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Bardzo polubiłam te dwie nieszkodliwe,trochę zwariowane staruszki.
Losy bohaterek raz wzruszały, raz rozbawiały,co sprawiło ,że powieść bardzo dobrze się czytało i nie można było się przy niej nudzić.
Lidia i Lena to dwie bardzo silne kobiety,które w życiu nie jedno przeszły i choć pewien incydent je rozdzielił,to w "biedzie" potrafiły się zjednoczyć i razem przejść przez dalsze życie.
Bardzo ciepła i emocjonalna powieść.

Ela | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książka o przyjaźni, zazdrości i zdradzie. O poczuciu winy i krzywdy. O trudnych decyzjach, które rzutują na całe życie i wyrzutach sumienia. I o przebaczeniu.

Od dawna miałam ochotę przeczytać tę książkę, ale jakoś nie mogłam się za nią zabrać i dość długo odleżała swoje na półce. Kiedy wreszcie po nią sięgnęłam i zaczęłam czytać to ‘po chwili’ okazało się, że trzy czwarte lektury mam już za sobą. Świetna książka, przepełniona uczuciami bohaterów i budząca wiele emocji także w czytelniku. Przynajmniej we mnie…

Monika | 2015-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Zaczęło się naprawdę intrygująco i ciekawie. Niestety, po połowie książka zaczyna tracić urok i zwyczajnie męczyć. Szkoda!

książek: 1949
Danoncia | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Książkę ''Drugie piętro'' kupiłam przypadkiem w księgarni na wyprzedaży spodobała mi się okładka , nie spodziewałam się ,ze historia opowiedziana przez autora tak bardzo przypadnie mi do gustu , jest w niej wszystko czego czytelnik oczekuje .Czytając przenosimy się w trzy epoki II wojnę światową, komunizm i lata współczesne . Losy bohaterów wzruszają nas i chwilami wywołują uśmiech . Bardzo dobrze napisana opowieść , którą czyta się z zapartym tchem.
Naprawdę polecam

Justyna Antoniewicz | 2015-06-19
Przeczytana: 2015 rok

Niezwykła, barwna historia dwóch kobiet Lidii i Heleny prawdziwej przyjaźni, w tle wojna,,pokazane czasy Prl-u.
Pięknie opisana książka, z przyjemnością przeczytałam przecudna,znakomita książka pełna emocji, wzruszeń.
Podobała się mi warto było przeczytać!!!
Poruszająca opowieść, od pierwszej strony wciągła mnie pochłonęłam od początku do ostatniej kartki książki polecam gorąco!!!!

RAFFA | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

Nie znałem, nie słyszałem, zwróciłem uwagę na okładkę. Autor, Andrzej Gumulak - dziennikarz i psiarz, pomyślałem więc sobie: ciekawe połączeni, przeczytam. Nikt nie ostrzegał jednak, że od "Drugiego piętra" nie można się oderwać.
Rewelacyjna i nieprzemądrzała, a jednocześnie głęboka analiza wieloletniej przyjaźni dwóch kobiet, które szły przez życie razem albo obok siebie. Zamiast zbędnych słów – scenki rodzajowe z doskonałymi dialogami. Smutek i tragizm życia bohaterek przepleciony humorystycznymi, dowcipnymi czy nawet groteskowymi sytuacjami doskonale tworzą atmosferę, dzięki czemu podczas czytania cały czas się jest z Lidią i Heleną i nie można się od nich się oderwać.
Czyta się tę powieść jak książkę przygodową, ale skłania również do refleksji. Czym jest przyjaźń? Jakie są jej barwy? Autor odpowiada na te pytania wprawdzie nie wprost, ale rysując precyzyjne portery psychologiczne i obyczajowe. Majstersztyk.
Po przeczytaniu zastanawiałem się jeszcze jakiś czas, gdzie...

Beata | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Niezwykła historia przyjaźni dwóch kobiet. Głównymi bohaterkami są przebojowa 78-letnia Lidia i zgorzkniała 82-letnia Helena. Połączone najpierw przyjaźnią, a potem nienawiścią, na starość los splótł ich życie od nowa.
Wzruszająca, świetnie napisana książka, zmusza do refleksji. W każdym słowie widać znakomity warsztat literacki autora. Bardzo dobrze się czyta.

Ines | 2012-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2012

"Znały się od dziecka, ponad pół wieku mieszkały jedna pod drugą, lecz od lat nie rozmawiały ze sobą, nawet wówczas, gdy pracowały w tym samym teatrze i, chcąc nie chcąc, mijały się na klatce schodowej czy za kulisami. Odkąd przeszły na emeryturę i miały nieskończenie dużo wolnego czasu, dziwnym zbiegiem okoliczności przynajmniej raz w tygodniu spotykały się w sklepiku na rogu. Nieraz ich spojrzenia krzyżowały się, ale zawsze były pełne odrazy."
Oto fragment, w którym zawiera się prawie wszystko, z czym mamy do czynienia w powieści Andrzeja Gumulaka, „Drugie piętro”. Pan Andrzej jest dziennikarzem, który zaczął od pisania opowiadań fantasy, ale nie poprzestał na nich, czego dowodem jest recenzowana właśnie przeze mnie książka. Autor definiuje siebie jako psiarza i zwolennika szybkiej jazdy samochodem. Lubi także podróże i muzykę. Sprawdźmy zatem jakim debiutem jest „Drugie piętro”, które swoją premierę miało w kwietniu tego roku.

Bohaterkami powieści są dwie starsze panie: Lidia,...

yootsuu | 2012-11-03
Przeczytana: 28 października 2012

bardzo rzadko sięgam po powieści polskich autorów. im bardziej znany autor/ka, tym mniejsze szanse, że zdecyduję się na lekturę. tym razem coś mnie tknęło; zauważyłam "Drugie piętro" na półce z nowościami i od razu spodobała mi się okładka [jest subtelna i w ciepłych barwach, takie lubię najbardziej ;)], tytuł i opis... czemu nie? ;)

"Drugie piętro" to historia przyjaźni dwóch starszych kobiet - Lidii i Heleny, które przez większą część życia miały tylko siebie. były jak siostry - jedna wskoczyłaby za drugą w ogień, znały swoje sekrety, rozwijały pasje. jednak najważniejszym wspólnym doświadczeniem były lata wojny, które na zawsze zmieniły ich życie.

historia dzieje w latach współczesnych, jednak przeplatana jest wieloma retrospekcjami z życia Lidii i Heleny. powracamy do lat wojennych i PRLu, towarzysząc kobietom w najważniejszych wydarzeniach ich życia - zarówno smutnych, jak i szczęśliwych. obserwujemy rozkwit kariery primabaleriny i diwy operowej oraz próby odnalezienia...

Muminka | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Przyjaźń między kobietami to jeden z ulubionych tematów współczesnej beletrystyki. Prawdziwa przyjaźń oznacza, że nawet jeśli przyjaciele doprowadzają cię do szału, potrafisz im wybaczyć wtrącanie się w twoje sprawy, pouczanie ciebie, i za okazaną troskę potrafisz się zrewanżować.
Takimi przyjaciółkami są emerytowana diwa operowa Helena i Lidia Borzo, primabalerina. od kilkudziesięciu lat mieszkają w jednej kamienicy, połączyła je trauma drugiej wojny światowej. Czasem gorąco się kochały, czasem rywalizowały i Helena potrafiła nawet odbić swojej koleżance męża po 20 latach zgodnego pożycia. Podczas gdy inni ludzie pojawiali się i odchodzili z ich życia, dwie staruszki stworzyły tandem na śmierć i życie. Kiedy Helena doznaje udaru, Lidia postanawia pogrzebać swoje pretensje i troskliwie się nią zajmuje, w czym wspiera ją sympatyczny lokator Heleny, Wojciech- początkujący dziennikarz.
Dzięki retrospekcjom poznajemy młodość obu kobiet, poznajemy traumatyczne przeżycia z drugiej...