Wspominki z obozu w Sachsenhausen

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wspominki z obozu w Sachsenhausen
literatura faktu
Josz

Wspomnienia wybitnego historyka literatury prof. Pigonia więzionego w wyniku Sonderaktion Krakau, który przebywał w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen do 8 lutego 1940 roku. Bardzo ciekawy dziennik; wiele wnoszący do tematyki literatury obozowej.

źródło opisu: http://w.bibliotece.pl/books/61d7ea054136417d9e4ba961680e3188/

źródło okładki: http://w.bibliotece.pl/books/61d7ea054136417d9e4ba961680e3188/

Adrian Tync | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Wspaniałe wspomnienia profesora, spisane dwadzieścia pięć lat po uwięzieniu. Perspektywa więc wygładziła pamięć, pozostały najistotniejsze elementy, a wśród nich poszukiwanie okruchów człowieczeństwa i godności w innych, a nawet próba nadania sensu przebytym doświadczeniu. Z takim podejściem głos Pigonia jest odrębny choćby od podejścia Herlinga -Grudzińskiego ("Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach"), bowiem profesor nie waha się oceniać zarówno katów, jak i ofiar. Takie podejście może wydawać się kontrowersyjne, ale jeśli ktoś ma do niego prawo, to chyba tylko więźniowie.
Książka bardzo zajmująca, mimo iż bardzo szczupła objętością, chciałoby się - paradoksalnie - poczytać więcej o losach Polaków, gdzieś daleko za drutami, o ich walce i nadziei.
Jeszcze jeden oryginalny głos więźnia, który śmiało może dołączyć do kanonu wespół z dziełami takich odmiennych autorów, jak Borowski czy Czapski.

Junka | 2015-10-02
8_oclock | 2014-05-08