Artykuły
Literackie duety kryminalne: co dwie głowy do rozwiązania sprawy, to nie jednaAnna Sierant3Artykuły
Yuval Noah Harari ostrzega przed AI: Potencjalny koniec historii ludzkościKonrad Wrzesiński20Artykuły
Pride Month – książki, których nie możesz przegapićLubimyCzytać25Artykuły
Zburzony spokójchybarecenzent0
Stanisław Pigoń


- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, publicystyka literacka, eseje, językoznawstwo, nauka o literaturze
- Urodzony: 27.09.1885
- Zmarły: 18.12.1968
Historyk literatury polskiej, edytor, wychowawca i pedagog.
W latach 1906-1912 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1921-1930 był profesorem historii literatury polskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a w 1926-1928 jego rektorem. W 1931-1960 (z przerwą 1939-1945) był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na początku okupacji Pigoń (wraz z grupą profesorów krakowskich) więziony był w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Swoje doświadczenia z pobytu w obozie ujął w szkicu Wspomnienia z obozu Sachsenhausen 1939-40. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Koleje swojego życia opisał w pamiętniku Z Komborni w świat i Z przędziwa pamięci. Urywki wspomnień.
Pigoń zajmował się literaturą jako przekazem doniosłych treści poznawczych, ideowo-wychowawczych i filozoficznych oraz jej rolą w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Był skrupulatnym badaczem i wydawcą tekstów ważnych dla poznania życia i twórczości wielkich pisarzy. Interesował się szczególnie okresami romantyzmu i modernizmu, a przede wszystkim postacią i dziełem Adama Mickiewicza. Badał również i wydawał utwory Aleksandra Fredry, Stefana Żeromskiego i Władysława Orkana. Pigoń był także odkrywcą twórczości samorodnych pisarzy chłopskich; zajmował się kulturą polskiej wsi.
- 40 przeczytało książki autora
- 63 chce przeczytać książki autora