Osaczenie

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Mrok gęstnieje (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Gathering
romans paranormalny
tombraiderka009

Maya Dalaney czuła się zawsze związana z naturą. Lasy wokół domu są jej ukochanym schronieniem, a znamię w kształcie łapy, które ma na biodrze, jest jakby znakiem tego, dokąd przynależy. Ale wokół Salmon Creek, małego ośrodka badań medycznych, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Młoda dziewczyna tajemniczo tonie pośrodku spokojnego jeziora. Koło domu Mai pojawiają się pumy i nie zamierzają się wynieść. Jej najlepszy przyjaciel, Daniel, zaczyna miewać dziwne uczucia w odniesieniu do niektórych ludzi i przedmiotów. Jedną z takich osób jest Rafa, nowy łobuziak w miasteczku. Jaką tajemnicę skrywa jego nagłe zainteresowanie Mayą…

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Osaczenie_-_Kelley_Armstrong

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/osaczenie.html

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Natura potrafi być zaborcza

Kelley Armstrong znana jest polskim czytelnikom dzięki swojej trylogii „Najmroczniejsze moce” oraz dwóm pierwszym tomom z cyklu „Kobieta nie z tego świata”. Tym razem, dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, możemy zapoznać się z kolejną trylogią tejże autorki, która nosi tytuł „Mroki gęstnieją”. Co ciekawe, często ta trylogia uznawana jest za prequel do „Najmroczniejszych mocy”. Jej pierwszy tom nosi tytuł „Osaczenie”.

Maya mieszka w maleńkim miasteczku, które tak naprawdę jest niewielkim ośrodkiem badawczym w dziedzinie medycyny. Ludzie wiodą tam dość spokojne życie, ale tylko do czasu. Nad Salmon Creek zaczynają zbierać się czarne chmury, a wszystkie dziwne wydarzenia mające wtedy miejsce w jakiś sposób łączą się ze śmiercią Sereny, która rok wcześniej utonęła na środku spokojnego jeziora. Zaczynają zmieniać się także niektórzy młodzi mieszkańcy, a w tym także Maya. Dziewczyna od zawsze czuła głęboką więź z naturą, co przypisywała swoim indiańskim korzeniom. Jednak ostatnio to uczucie znacznie się nasiliło. Dziewczyna chce się dowiedzieć prawdy, a osobą znającą sporo odpowiedzi na ten temat jest Rafa.

Chociaż poprzednie książki autorki wywołały we mnie dosyć mieszane odczucia, postanowiłam dać jej kolejną szansę i sięgłam po „Osaczenie” bez większych wymagań. Było to nad wyraz trafne podejście, ponieważ od samego początku powieść okazała się średnia. Już sam prolog nie zachęca do dalszego czytania, ponieważ nie ma w nim nic co mogłoby sugerować spójność i związek z całą resztą historii. Im dalej w las, tym ta odrębność jeszcze się pogłębia, aż w końcu zaczęłam się zastanawiać dlaczego Kelley Armstrong w ogóle go napisała.

Z fabułą jest równie kiepsko. Szkoda, bo pisarka miała naprawdę bardzo ciekawy pomysł. Szczególnie włączenie do treści wierzeń indiańskich mogło znacznie podnieść nie tylko poziom, ale także ostateczną ocenę historii zamkniętej w „Osaczeniu”. Niestety nic z tego nie wyszło. Bowiem tom, co miało stanowić główny trzon i podporę fabuły, zostało potraktowane po macoszemu i zepchnięte na dalszy plan. W taki o to sposób zostałam zmuszona przez ponad połowę książki, czytać o zwykłych problemów jakie w swoim życiu miewają nastoletni ludzie. W moim odczuciu autorka zupełnie pogubiła się w tym, co chciała nam przekazać. Na szczęście p. Armstrong w końcu otrząsnęła się ze swojego marazmu twórczego i łaskawie przypomniała sobie o tym, co też chciała nam przekazać. Zaczęło robić się nawet dość ciekawie, chociaż i tutaj nie obyło się bez wpadek.

Na wyżej wspomnianych wpadkach tracili także bohaterowie. Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Ano dlatego, że wszystkie nierealne sytuacje nie robiły na nich większego wrażenia. Po prostu od tak przechodzili nad tym do porządku dziennego. Nawet zdolności, które zaczęli ujawniać nie wzbudzają w nich żadnego zdziwienia, czy chociażby przerażenia. Dlatego jedyną postacią jak mi się podobała i nawet ją polubiłam, był Rafa. Tylko on był dość wyrazisty i obawiał się zmian jakie w nim zachodziły. Przyznam, polubiłam go nawet do tego stopnia, iż jego obecność w scenach z Mayą sprawiała, że także ona zyskiwała w moich oczach. Chociaż od początku uważałam ją za dość nijaką i płaską, pozbawioną jakichkolwiek emocji.

Akcja z początku wlokła się niczym ślimak, ale jej tempo zaczęło przyspieszać wraz z naprostowaniem fabuły na właściwe tory. Dlatego liczyłam na dość ciekawe i emocjonujące zakończenie, ale i tu czekało mnie rozczarowanie. Autorka chyba zupełnie nie miała na nie pomysłu, więc wyskoczyła z czymś co (tak samo jak prolog) w ogóle nie miało nic wspólnego z ogólnym założeniem fabuły.

Podsumowując. „Osaczenie” wywołuje naprawdę wiele sprzecznych uczuć, ale mimo wszystko twierdzę, że jest ciut lepsze niż tomy wchodzące w skład „Najmroczniejszych mocy”. Czy sięgnę po kolejną część? Pewnie tak, bo autorka zostawiła nas z większą liczbą niewiadomych niż w momencie rozpoczęcia czytania. Czy polecam? I tak i nie, dlatego zostawiam to Wam dla osobistego rozważenia.

Natalia Madany-Zdziechowska

Aleksandra | 2019-03-20

Pierwszy tom z cyklu „Mrok gęstnieje”. Opowiada o nastoletniej Mai Dalaney, która od zawsze związana była z naturą. Uwielbia spędzać czas w lesie, który jest dla niej schronieniem. Pomaga zwierzętom odzyskać zdrowie i wypusza je z powrotem na wolność. Mieszka w Salmon Creek, w którym znajduje się ośrodek badań medycznych. W miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki tonie w tajemniczy sposób pośrodku spokojnego jeziora. Koło domu Mai pojawiają się pumy, a jej przyjaciel, Daniel, zaczyna miewać dziwne uczucia w stosunku do niektórych ludzi oraz przedmiotów. W miasteczku pojawia się Rafa (łobuziak), który nagle zaczyna interesować się Mayą.

Książka bardzo mnie wciągnęła, chociaż pod koniec zaczęły się dziać bardzo ciekawe rzeczy, ale niestety książka się skończyła w najmniej oczekiwanym momencie. Na okładce przeczytałam że jest to tom pierwszy, ale nie mogę znaleźć kolejnej części i zastanawiam się czy powstała. Z niektórych recenzji...

BlueSky | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2017, Niezłe
Przeczytana: 16 maja 2017

Miło się czytało. Historia ciekawa, postacie również.
Chętnie dorwałabym kolejne części (a trochę ich jest) ale niestety nie po polsku :/

Kinga | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Początkowo fabuła niezbyt mnie wciągnęła wręcz trochę zniechęcała, na szczęście im dalej tym ciekawej. Cała historia bardzo mnie zaciekawiła mimo iż nie jest to mój gatunek książek. Zdecydowanie chciałabym przeczytać kolejne części, mam nadzieję, że zostaną one wydane w języku polskim. Cóż czekam z niecierpliwością.

Zakrencoonaxd | 2017-03-01
Przeczytana: 27 lutego 2017

Książka nie zaczyna się zbyt ciekawie ale po dalszej lekturze wciąga.

Niesia | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Osaczenie"....hmm... To nowy rodzaj fantasy w mojej biblioteczce, nawet ciekawa. Ale koniecznie musi nastąpic jej kontynuacja - wtedy dodam jakąś gwiazdkę, bo uważam, że temat nie jest zakończony, wątek zupełnie nie wyjaśniony, kwestia rodzeństwa Mai jest zastanawiający, no i ta cała Sam. Wówczas, historia ta będzie miała sens - bez tego to tylko 6/10 (za pomysł na inną fantasy).

wiolagg66 | 2015-05-30

Nie spodziewałam się,że tak pokocham tę książkę <3

Historia nie z tego świata,zaczyna się dość normalnie,potem ta AKCJA,która trzyma czytelnika w napięciu...

Z niecierpliwością czekam,aż kolejna część dostanie się w moje ręce.

GORĄCY TOWAR !!! CZYTAJCIE !

Panna15 | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 05 lutego 2015

Długo nie mogłam się zabrać do tej książki, najpierw lekcje potem tv, komp itp. W końcu wzięłam ją do ręki i czytałam... czytałam. Dosłownie dziś o jakieś 23 skończyłam i od razu zaczęłam szukać po necie kolejnych części... lecz spotkało mnie rozczarowanie! następnych części nie ma. No trudno. Wiem że mogę zaliczyć tę książkę do najlepszych książek jakie czytałam. Pomimo że nie zachęca ona okładką ale w końcu "nie oceniaj książki po okładce". Czytałam już jedną książkę tej autorki i również byłam zachwycona. Ona świetnie pisze.
Polecam :D

Polecam książka jest warta przeczytania, ma w sobie ten magnetyzm :)
Sama w sobie opowieść o dziewczynie kolegującej się z tajemniczym mężczyźnie, czy to nie jest pociągające?
Maya czuję się wśród natury jak w domu, pojawia się chłopak, Rafa który tak że za nią przepada. Daniel przyjaciel May, próbuje ją od niego odciągnąć, potajemnie się w niej podkochując.
Miłość.
Natura.
Niebezpieczeństwo.
Żadnej magii, wampirów i innych tego typu(przepraszam za wyrażenie) pierdół. Polecam wszystkim serdecznie.

Nikola68 | 2014-07-23

taka w kit

Evie | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Dzięki niej można się zrelaksować.Książka przepełniona jest akcją, przyjaźnią oraz intrygą. W której czytelnik dąży do wyjaśnień których nie dostaję. Nie mogę się doczekać następnej części ,ponieważ chcę odkryć odpowiedzi i dalsze losy bohaterów.