Osaczenie

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Mrok gęstnieje (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Gathering
romans paranormalny
tombraiderka009

Maya Dalaney czuła się zawsze związana z naturą. Lasy wokół domu są jej ukochanym schronieniem, a znamię w kształcie łapy, które ma na biodrze, jest jakby znakiem tego, dokąd przynależy. Ale wokół Salmon Creek, małego ośrodka badań medycznych, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Młoda dziewczyna tajemniczo tonie pośrodku spokojnego jeziora. Koło domu Mai pojawiają się pumy i nie zamierzają się wynieść. Jej najlepszy przyjaciel, Daniel, zaczyna miewać dziwne uczucia w odniesieniu do niektórych ludzi i przedmiotów. Jedną z takich osób jest Rafa, nowy łobuziak w miasteczku. Jaką tajemnicę skrywa jego nagłe zainteresowanie Mayą…

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Osaczenie_-_Kelley_Armstrong

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/osaczenie.html

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Natura potrafi być zaborcza

Kelley Armstrong znana jest polskim czytelnikom dzięki swojej trylogii „Najmroczniejsze moce” oraz dwóm pierwszym tomom z cyklu „Kobieta nie z tego świata”. Tym razem, dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, możemy zapoznać się z kolejną trylogią tejże autorki, która nosi tytuł „Mroki gęstnieją”. Co ciekawe, często ta trylogia uznawana jest za prequel do „Najmroczniejszych mocy”. Jej pierwszy tom nosi tytuł „Osaczenie”.

Maya mieszka w maleńkim miasteczku, które tak naprawdę jest niewielkim ośrodkiem badawczym w dziedzinie medycyny. Ludzie wiodą tam dość spokojne życie, ale tylko do czasu. Nad Salmon Creek zaczynają zbierać się czarne chmury, a wszystkie dziwne wydarzenia mające wtedy miejsce w jakiś sposób łączą się ze śmiercią Sereny, która rok wcześniej utonęła na środku spokojnego jeziora. Zaczynają zmieniać się także niektórzy młodzi mieszkańcy, a w tym także Maya. Dziewczyna od zawsze czuła głęboką więź z naturą, co przypisywała swoim indiańskim korzeniom. Jednak ostatnio to uczucie znacznie się nasiliło. Dziewczyna chce się dowiedzieć prawdy, a osobą znającą sporo odpowiedzi na ten temat jest Rafa.

Chociaż poprzednie książki autorki wywołały we mnie dosyć mieszane odczucia, postanowiłam dać jej kolejną szansę i sięgłam po „Osaczenie” bez większych wymagań. Było to nad wyraz trafne podejście, ponieważ od samego początku powieść okazała się średnia. Już sam prolog nie zachęca do dalszego czytania, ponieważ nie ma w nim nic co mogłoby sugerować spójność i związek z całą resztą historii. Im dalej w las, tym ta odrębność jeszcze się pogłębia, aż w końcu zaczęłam się zastanawiać dlaczego Kelley Armstrong w ogóle go napisała.

Z fabułą jest równie kiepsko. Szkoda, bo pisarka miała naprawdę bardzo ciekawy pomysł. Szczególnie włączenie do treści wierzeń indiańskich mogło znacznie podnieść nie tylko poziom, ale także ostateczną ocenę historii zamkniętej w „Osaczeniu”. Niestety nic z tego nie wyszło. Bowiem tom, co miało stanowić główny trzon i podporę fabuły, zostało potraktowane po macoszemu i zepchnięte na dalszy plan. W taki o to sposób zostałam zmuszona przez ponad połowę książki, czytać o zwykłych problemów jakie w swoim życiu miewają nastoletni ludzie. W moim odczuciu autorka zupełnie pogubiła się w tym, co chciała nam przekazać. Na szczęście p. Armstrong w końcu otrząsnęła się ze swojego marazmu twórczego i łaskawie przypomniała sobie o tym, co też chciała nam przekazać. Zaczęło robić się nawet dość ciekawie, chociaż i tutaj nie obyło się bez wpadek.

Na wyżej wspomnianych wpadkach tracili także bohaterowie. Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Ano dlatego, że wszystkie nierealne sytuacje nie robiły na nich większego wrażenia. Po prostu od tak przechodzili nad tym do porządku dziennego. Nawet zdolności, które zaczęli ujawniać nie wzbudzają w nich żadnego zdziwienia, czy chociażby przerażenia. Dlatego jedyną postacią jak mi się podobała i nawet ją polubiłam, był Rafa. Tylko on był dość wyrazisty i obawiał się zmian jakie w nim zachodziły. Przyznam, polubiłam go nawet do tego stopnia, iż jego obecność w scenach z Mayą sprawiała, że także ona zyskiwała w moich oczach. Chociaż od początku uważałam ją za dość nijaką i płaską, pozbawioną jakichkolwiek emocji.

Akcja z początku wlokła się niczym ślimak, ale jej tempo zaczęło przyspieszać wraz z naprostowaniem fabuły na właściwe tory. Dlatego liczyłam na dość ciekawe i emocjonujące zakończenie, ale i tu czekało mnie rozczarowanie. Autorka chyba zupełnie nie miała na nie pomysłu, więc wyskoczyła z czymś co (tak samo jak prolog) w ogóle nie miało nic wspólnego z ogólnym założeniem fabuły.

Podsumowując. „Osaczenie” wywołuje naprawdę wiele sprzecznych uczuć, ale mimo wszystko twierdzę, że jest ciut lepsze niż tomy wchodzące w skład „Najmroczniejszych mocy”. Czy sięgnę po kolejną część? Pewnie tak, bo autorka zostawiła nas z większą liczbą niewiadomych niż w momencie rozpoczęcia czytania. Czy polecam? I tak i nie, dlatego zostawiam to Wam dla osobistego rozważenia.

Natalia Madany-Zdziechowska

lkkolo | 2013-07-13
Przeczytana: 09 lipca 2013

Książkę czytałam jednym tchem. Główna bohaterka próbuje odkryć tajemnice śmierci swojej przyjaciółki, w międzyczasie musi rozwikłać kolejną wielką tajemnice - tajemnice swojej tożsamości. Kim naprawdę jest? Dlaczego jakaś staruszka wyzywa ją od wiedźm? Dlaczego miewa dziwne sny i wizje? Do tego szybkie uzdrawianie zwierząt, miłość do przestrzeni i lasu, skok z dużej wysokości... Po prostu można zwariować od pędzącej akcji. Do tego tajemniczy chłopak.
A no tak i jeszcze przyjaciel mający przeczucia, które zawsze się sprawdzają.
Co chwila jakieś nieprzewidywalne wydarzenia.
Jak już pisałam można od tego zwariować:)
Książkę trzeba przeczytać samemu inaczej nie da się jej opisać.

wiolagg66 | 2015-05-30

Nie spodziewałam się,że tak pokocham tę książkę <3

Historia nie z tego świata,zaczyna się dość normalnie,potem ta AKCJA,która trzyma czytelnika w napięciu...

Z niecierpliwością czekam,aż kolejna część dostanie się w moje ręce.

GORĄCY TOWAR !!! CZYTAJCIE !

myślnik | 2014-03-10
Przeczytana: 08 marca 2014

"Osaczenie"to książka trudna do oceny,a zarazem bardzo prosta w tej materii.
Swoim pomysłem,nie przebija tego co już było,ale również nie zniechęca na starcie.
Jednak z biegiem czytania,już prawie od progu,infantylność z jaką poprowadzona jest całość okazuje się krzyżem boleści,na którym taki czytelnika jak ja,zawisł przybity tępymi gwoździami,nie tracąc nadziei,że znajdzie się ktoś,kto go uwolni od dalszych katuszy.

Czytanie nie może być męczące!
W tej sytuacji tak było.

Od przekładu i tłumaczenia powinno oczekiwać się bezbłędności.
Nie w tym przypadku.

Przerzucanie stron jedna po drugiej,bezmyślnie,nie uznaje się za czynność,którą zwie się czytaniem.
A jednak,tego się dopuściłam.

Wielkim nieocenionym plusem była natura - żywa,pulsująca i nie do zdarcia.
Słyszeliście kiedyś odgłosy jakie wydaje wściekły kuguar?
Na przemian niskie i wysokie tony...zwarte...krótkie...lub rozciągnięte,by podkreślić niezadowolenie dzikiego kota...
Jednym słowem piękne i wojownicze.

Salmon Creek...

Lenalee | 2013-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Kelley Armstrong to autorka, z której nazwiskiem spotykałam się mnóstwo razy, jednak nigdy nie miałam okazji, aby osobiście poznać jej twórczość. Wiem, że ma ona na swoim koncie kilka książek, z czego jedne są bardziej cenione, drugie trochę mniej, jednak na przeczytanie jednej z jej powieści musiałam czekać naprawdę długo. Z radością mogę stwierdzić, że opłaciło mi się to czekanie i cieszę się, że mogłam rozpocząć przygodę z książkami tej autorki od tak świetnej lektury, jaką jest „Osaczenie”. Nie spodziewałam się wiele, nie oczekiwałam powieści wysokich lotów, jednak dostałam właśnie to, czego w danej chwili potrzebowałam. Chwili zapomnienia o świecie, odprężenia się i spędzenia miłego czasu z niezobowiązującą, wciągającą lekturą.

Kiedy rok temu w jeziorze utonęła przyjaciółka Mayi Delaney, doskonała pływaczka, życie dziewczyny uległo diametralnym zmianom. Wokół jej domu i w miejscach, w których się znajduje zaczynają pojawiać się pumy, jej najlepszy przyjaciel, Daniel, miewa...

Paranormal-romance to... specyficzny gatunek. Ma wielu wrogów, ale jego sprzymierzeńców też nie brakuje. Głównie wśród nastolatek i ja również do nich należę, i podobnie jak one lubię od czasu do czasu sięgnąć po jakąś niezobowiązującą lekturę z tego gatunku. Ostatnio mój wybór trafił na "Osaczenie" - Kelley Armstrong. Autorka jest dość znana w Polsce. Zasłynęła trylogią "Najmroczniejsze moce", która do tej pory zbiera niezłe noty na portalach i blogach. Ja nie miałam okazji na zapoznanie się z jej poprzednimi książkami i pomimo tego, że jej najnowsza powieść niezbyt przypadła mi do gustu, to chyba jednak przeczytam jej inne dzieła, bo może to tylko taki jednorazowy niewypał. Ale o tym za chwilę...

Maya od zawsze różniła się od swoich rówieśników. Zamiast imprez i picia alkoholu wolała pobiegać po lasie i poobserwować kuguary. Od zawsze kochała zwierzęta i to między drzewami czuła się naprawdę wolna. Jest Indianką, niestety nie wie z jakiego plemienia, bo jej matka porzuciła ją po...

Chyba trzeba dać 10 za akcję na końcu. Ale najpierw początek. Przyjaciółka May tonie w jeziorze a Daniel ratuję ją zamiast swojej dziewczyny Sereny.
Rok później Maya nadal nie pogodziła się z jej śmiercią.
16 urodziny wcale nie są takie udane znamię na biodrze i te pumy wokół parku. Po ataku pumy jest proszona o zeznania a że Salmon Creek jest dziurą na wyspie to Rafael usłyszał opowieści o tym jak bawiła się z pumami jak była mała.
Podczas imprezy urodzinowej jest cała jej paczka Brendon, Corey, Hayley, Sam, Nicole, Daniel.
Rafa ją całuję a ona odkrywa że ktoś odsypał jej prochy do coli.
Rafo to główny podejrzany bo to Casanova.
Mina Lee która przyjechała by zrobić reportaż została zabita.
A Anna siostra Rafa jest chora umysłowo. Podczas odkrycia śmierci Miny Lee Dniel i Maya odkrywają wile ciekawych informacji.
A Rafa opowiada prawdę swojego pochodzenia i dziedzictwa ponieważ on Maya i Anna mają taką samą bliznę na biodrze.
W nocy las przyciąga.
By zawyć do księżyca.
Ale ogień...

Panna15 | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 05 lutego 2015

Długo nie mogłam się zabrać do tej książki, najpierw lekcje potem tv, komp itp. W końcu wzięłam ją do ręki i czytałam... czytałam. Dosłownie dziś o jakieś 23 skończyłam i od razu zaczęłam szukać po necie kolejnych części... lecz spotkało mnie rozczarowanie! następnych części nie ma. No trudno. Wiem że mogę zaliczyć tę książkę do najlepszych książek jakie czytałam. Pomimo że nie zachęca ona okładką ale w końcu "nie oceniaj książki po okładce". Czytałam już jedną książkę tej autorki i również byłam zachwycona. Ona świetnie pisze.
Polecam :D

Jarka | 2013-03-19
Przeczytana: 02 marca 2013

Salomon Creek to niewielki prywatny ośrodek badań medycznych wybudowany przez korporację St. Clouds, wokół którego stworzona została wioska liczącą około 200 osób. Społeczność tworzą w niej pracownicy naukowi, ich rodziny oraz służby socjalne. Maya Delaney jest jedną z nastolatek również przynależących do tej grupy swoistych wybrańców, ponieważ jej ojciec sprawuje funkcję leśnika w prywatnym parku także znajdującym się w posiadaniu korporacji.

Gdy żyje się w tak nielicznej społeczności rzeczą oczywistą jest, że wszyscy się znają praktycznie na wylot. Z Mayą jest jednak inaczej, gdyż dziewczyna skrywa przed innymi sekret. Od dziecka czuje się bowiem w dziwny sposób związana z pumami zamieszkującymi zwłaszcza najbliższą okolicę, a dodatkowo posiada również dar leczenia chorych zwierząt. Niestety adoptowana, jako dziecko nigdy nie dotarła do jakiejkolwiek informacji odnośnie swoich przodków, więc jedynym, co o nich wie jest to, że pozostawili jej w spadku moc i znamię w kształcie...

Grace Holloway | 2014-02-08

Już wcześniej miałam do czynienia z Kelley Armstrong za sprawą innej jej serii, a mianowicie „Najmroczniejsze moce” i byłam ciekawa co takiego wymyśliła tym razem. Trylogia „Mrok gęstnieje” jest uważana ze prequel właśnie do tej serii. Ogólnie pomysł na książkę wydaje mi się dobry, tylko autorka pogubiła się w tym co zamierzała napisać. Bohaterowie są trochę sztuczni, no bo tu dzieją się niewytłumaczalne rzeczy, a oni przechodzą do porządku dziennego bez najmniejszych wątpliwości, że coś dziwnego się dzieje. Na serio?? Również zakończenie jest takie nijakie, po prostu książka nagle urywa się. Jedyne co mi się podobało to wplecenie indiańskich wierzeń w historię, ale niestety Kelley Armstrong nie rozwinęła ich za bardzo, a szkoda. I jeszcze ta okładka. Po prostu dno. Czy sięgnę po kolejną część? Pewnie tak, bo autorka zostawiła nas z większą liczbą niewiadomych niż na początku, ale nie będę spodziewała się niczego wyjątkowego. Szczerze zawiodłam się na tej...

tombraiderka009 | 2013-05-10
Przeczytana: 09 maja 2013

Kelley Armstrong jest jedną z moich ulubionych pisarzy. Trylogia "Najmroczniejsze Moce" wyszła jej przepięknie. Myślałam, że "Osaczenie" również będzie takie emocjonujące. A tu taki zawód.

Książka jest taka.., no nic się w niej aż tak zadziwiającego nie dzieje. Wątki May'i z Rafą były bardzo fajne i ciekawe, ale reszta książki jest taka sobie. Autorka nie popisała się w tej książce.
Miejmy nadzieję, że druga część będzie o wiele lepsza ;)