Skąd się biorą słowa

Wydawnictwo: Świat Książki
83-247-0156-7
język polski, ciekawostki, słowa
Luna

Co łączy słowo ze sławą? Czy kruk ma coś wspólnego z kruczkiem prawnym? Dlaczego śmiejemy się do rozpuku? Gdzie się ukryły krasnoludki języka polskiego? Czy wielbłąd powinien być słoniem? Czym były śćdza, śmiara i prza? "Skąd się biorą słowa" to zbiór felietonów znanych z radiowej Trójki. Autorka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia pochodzenie słów i związków frazeologicznych, a także...

"Skąd się biorą słowa" to zbiór felietonów znanych z radiowej Trójki. Autorka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia pochodzenie słów i związków frazeologicznych, a także zmiany, jakie w ciągu wieków zachodziły w ich formach i znaczeniach. Czytelnik natomiast poznaje mentalność Polaków, a nawet Słowian, bo często zjawiska językowe towarzyszą przemianom kulturowym.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie

Aqnieszka | 2015-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2015

To takie małe pigułki wiedzy na temat słów, których używamy, często nie zastanawiając się nad nimi głębiej. Słówko po słówku autorka opisuje, skąd pochodzi, co oznaczało kiedyś, a co znaczy teraz.
Myślę, że to idealna książka dla osób, które lubią słowa i lubią się nad nimi zastanawiać. Mnie za serce chwyciły i uwiodły krasnoludki języka polskiego oraz na wieki w pamięć zapadła jątra, czyli żona brata męża.

kodoga | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 listopada 2014

Jako miłośniczka radiowej Trójki i audycji pani Katarzyny Kłosińskiej nie mogłabym po tę książkę nie sięgnąć. Jak wiadomo książka jest "o tym skąd się biorą słowa".To jedno stwierdzenie tłumaczy wszystko. U mnie ta książka leży sobie na nocnym stoliku i coraz to sięgam po nią, żeby przeczytać o kilku słowach, czy zwrotach. Bardzo, bardzo interesujące. Ciekawie jest dotrzeć do korzeni języka, którym posługujemy się każdego dnia, często używając słów, których źródłosłowia nieraz nie sposób dostrzec.
Dla mnie to pozycja obowiązkowa i czytana z dużą przyjemnością i ciekawością.

Luna | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Świetna i z humorem napisana książka dotycząca ciekawostek języka polskiego. Możemy się z niej naprawdę wiele dowiedzieć.
Zachęcam do przeczytania wszystkich, którzy chcieliby poznać siedmiu krasnoludków języka polskiego, dowiedzieć się o nielogiczności deszczyku i nieboszczyka, poznać etymologię nazw miesięcy, niektórych miast czy imion.