Co w mowie piszczy

Okładka książki Co w mowie piszczy Katarzyna Mosiołek-Kłosińska
Okładka książki Co w mowie piszczy
Katarzyna Mosiołek-Kłosińska Wydawnictwo: Publicat popularnonaukowa
popularnonaukowa
Publicat
2013-10-22
2013-10-22

Ciekawe odpowiedzi na zagwozdki językowe słuchaczy Trójki.

Ciekawe odpowiedzi na zagwozdki językowe słuchaczy Trójki.

Doskonała książka. Nabyłem ją podczas Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (oczywiście, w wersji papierowej, na e-booku trudno przecież umieścić autograf autorki).
Jako wierny słuchacz Trójki pamiętam z radiowej audycji "Co w mowie piszczy" wiele fragmentów książki, ale tu zebrane jest naprawdę dużo problemów i ciekawostek dotyczących naszej mowy. Po przeczytaniu można dojść do wniosku, że języka polskiego jednak nie da się opanować (też mam z tym kłopoty).

Muszę przyznać, że jeszcze żaden spis treści z książek, które do tej pory udało mi przeczytać, nie dał mi takiej radości, jaką czerpałam z tego zamieszczonego w "Co w mowie piszczy". Żadnego z nich też tak długo i wnikliwie nie studiowałam - a czytało mi się go niczym zabawną powieść przygodową z wieloma zwrotami akcji. No, bo jak tu nie uśmiechnąć się przy takich tytułach rozdziałów:

- 'Nocny marek marzy o marnej marze', czyli o językowych potomkach 'mary'
- 'Siarczyste' kapelusze na 'siarczyste' mrozy, czyli o językowych losach siarki
- 'Żołnierz powinien być chlujny i mrawy', czyli o braku nieprzeczenia
- Mało wytworne 'rajstopy' i eleganckie 'rajtki', czyli o skrzyżowaniu 'majtek z rajtuzami'
- 'Zaczesał pożyczkę', czyli o pożyczce niebędącej kredytem
- 'Zmiłuj się, zmiłuj nad tatem!', czyli o 'tatach' męskich, żeńskich i nijakich
'W trymiga' ze 'Swornegaci' do 'Nowejwsi', czyli o zrostach
'Słuchaj się' mamy i nie 'pytaj się' dlaczego, czyli o czasownikach z 'się'
'Dżdżowa glista' w 'dżdżysty' dzień, czyli o 'dżdżu'
'Lubią go obiedwie, a ta młodsza passyami go nawidzi', czyli o 'nienawidzeniu'

Przytoczyłam tylko kilka, ale myślę, że już te powinny skutecznie zachęcić do przeczytania całości.

Książka "Co w mowie piszczy" dr hab. Katarzyny Kłosińskiej pod wieloma względami podobna jest do "Trzy po 33" Panów profesorów: Bralczyka, Markowskiego i Miodka. Łączy je temat: aspekt poprawności językowej, badanie etymologii słów i zwrotów oraz lekka, żartobliwa forma, w jakiej omawiane są zagadnienia. Natomiast Pani Kłosińska jest nieco bardziej wnikliwa i szerzej omawia dane słowa i związki frazeologiczne, przytacza też więcej przykładów.

Najbardziej spodobały mi się wyjaśnienia takich powiedzeń jak: "udawać Greka", "sam jak palec", "pisz na Berdyczów" i muszę przyznać, że byłam nimi nieco zaskoczona. Ucieszyłam się też, kiedy znalazłam rozdział omawiający etymologię wyrażenia 'od sasa do lasa', bo wiedziałam na pewno, że geneza wiążąca je z królami: Stanisławem Leszczyńskim i Augustem II (lub III) z dynastii Sasów jest błędna. A jaka jest poprawna? Zdradzę jedynie , że zwrot ten ma pewien związek z rzekomym proroctwem Salomona Rysińskiego. A jaki? - każdy może sprawdzić sięgając po "Co w mowie piszczy".* ;)

Książka świetna, polecam. :)

* Recenzja pierwotnie zamieszczona na stronie: www.bookfreak.pl

1934

Językowe ciekawostki. Bardzo lekko i przystępnie napisana książka. Nie ma tu częstego dla innych książek z tego zakresu zadęcia i masy fachowego słownictwa. Wszystko jest na tyle dobrze wyjaśnione, że nikt nie powinien czuć się zagubiony. Trochę mnie jednak zdziwiło wspomnienie w książce o pewnych zjawiskach, które autorka uznaje za nagminne w języku (np. "mapa drogowa" jako odpowiednik "harmonogoramu") - nie spotkałem się do tej pory z nimi, ale to może nawyk mówienia sprzed paru lat. Nie ze wszystkimi postulatami też się zgadzam (np. niechęć do używania wyrażenia "buspas"). Świadczy to jednak dobrze o książce, bo skłoniła mnie do myślenia, więc na pewno kiedyś jeszcze do niej wrócę.

"Co w mowie piszczy" to ciekawie napisany poradnik językowy, który za pomocą komunikatywnego stylu wyczerpująco odpowiada na liczne wątpliwości Polaków. Za sięgnięciem po tę powieść przemawiają: szeroki rozmach w poruszaniu problemów językowych, często stosowane humorystyczne uwagi na temat błędów, które popełniamy i podsunięcie ciekawych skojarzeń, które pomogą nam zapamiętać poprawne brzmienie danego zwrotu, przysłowia, odmiany, itp., dość zwięzłe ujęcie tematu i przedstawienie genezy niektórych zwrotów,. Ten poradnik nie przynudza, autorka nie ukazuje swojej wyższości nad popełniającymi błędy czytelnikami. Zdecydowanie warto zapoznać się z pozycją Katarzyny Kłosińskiej, by znacznie wzbogacić swoją wiedzę. Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/12/co-w-mowie-piszczy.html#more

Autorka tak jak ma to miejsce na antenie Programu Trzeciego omawia trudne, skomplikowane i zawiłe meandry polskiego języka. Pouczająca, ciekawa, dla mnie super!

Rewelacyjna, przystępna, krótko, szybko i niejednokrotnie dowcipnie opisująca zawiłości pochodzenia słów, wyrażeń i zjawisk językowych w polszczyźnie. Nie trzeba, a nawet nie należy czytać jej od pierwszej do ostatniej strony. Raczej wybierać ze spisu treści interesujące nas tematy, a na pewno znajdą się tam słówka, zwroty, powiedzonka, które męczyły lub intrygowały nas szczególnie. Pani dr Kłosińska niezawodnie wyjaśni i rozwieje wątpliwości lub pognębi nas totalnie, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy, że całe życie popełnialiśmy jakiś błąd. Ja na przykład nareszcie znalazłam wyjaśnienie i uzasadnienie (bo dotychczas nie wiedziałam, jak się bronić) dla powiedzenia "Bogiem a prawdą". Czas to naprawić! Polecam gorąco!

W zrozumiały i dowcipny sposób wyjaśnione są zawiłości naszego ojczystego języka. Polecam.

Recenzja pochodzi z www.Recenzjum.pl

"Co w mowie piszczy?" jest owocem audycji nadawanej na antenie "Trójki - Polskiego Radia. Program prowadzony właśnie przez autorkę tej publikacji - dr hab. Katarzynę Kłosińską, która jest językoznawczynią pracującą w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Słuchacze radiowej Trójki pisali do pani Katarzyny w sprawach językowych, które następnie rozważane były na antenie.

W książce wyjaśnione zostały liczne zawiłości języka polskiego, z którymi spotykamy się na co dzień, czasem nawet o tym nie wiedząc. Wiele zwrotów tak wsiąkło do naszego języka, że utraciły swoje pierwotne znaczenie, bądź używane są w niepoprawnej formie, gdyż ta poprawna forma nijak nam nie leży (np. problematyczna odmiana słowa"tata" - "tatów").

Pani Katarzyna wyjaśnia prawdziwe znaczenia i pochodzenia przeróżnych przysłów, zwrotów, od tych bardziej znanych jak - "Pi razy oko" czy "ruski miesiąc". Ale także takie, które wydaje się nam, że je znamy - m.in. "Polacy nie gęsi, iż swój język mają", "poszło jak z płatka", gdzie wcale nie chodzi o kwiat, czy "nocny marek", który nie jest Markiem. Ponadto został poruszony temat dwojakich zapisów, nowych wyrazów zaczerpniętych z innych języków i wielu, wielu innych zagadnień.

Przyznam, że wiele z omówionych zagadnień językowych było mi całkowicie obcych, a niektóre słyszałam tylko kilka razy w życiu i kompletnie nie znałam ich znaczenia (np. "zaczesać pożyczkę"). W "Co w mowie piszczy" wyczytałam wiele interesujących rzeczy, które bez wątpienia poszerzyły moją wiedzę, nie tylko o nowe słowa i zwroty, ale także liczne ciekawostki - takie jak np. to, że słowo "ubikacja" miało kiedyś inne znaczenia niż dzisiaj, czy to, że w końcu dowiedziałam się o co chodziło z tym "uważaj, bo złapiesz wilka". Może niektóre przykłady przeze mnie podane są już wam dobrze znane, jednak to nic w porównaniu z całością tej książki.

"Co w mowie piszczy?" przez swój format, który jest trochę większy od standardowej książki, przywodzi mi na myśl podręcznik. Jednak to jedyna wspólna cecha jaka łączy tę pozycję z pomocą szkolną. Uważam, że ta książka sprawdziłaby się lepiej na wykładach z językoznawstwa niż te, których się aktualnie używa. Autorka wszystko przekazała w tak prosty sposób, że ani przez chwilę nie miałam problemu żeby ją zrozumieć. Każde zagadnienie opisane zostało dokładnie, nie za długo, ale też i nie za krótko, dzięki czemu odbiorca nie zostaje przytłoczony nawałem informacji. Oczywiście do tego dodano przykłady z życia wzięte, więc wszystko jest w bardzo jasny sposób wyjaśnione.

Ogrom przedstawionych zagadnień odrobinę mnie przytłacza, gdyż chciałabym to wszystko wiedzieć, poprawnie odmieniać i używać nowych zwrotów. Jednak po jednorazowym przeczytaniu tej publikacji jest to niemożliwe. Do książki pani Katarzyny będę jeszcze niejednokrotnie wracać. Uważam, że naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją - zwłaszcza jeśli ktoś planuje pisać dla szerszego grona odbiorców. Jednak przede wszystkim uważam, że należy ją przeczytać dla samego siebie.

Autor: Katarzyna Kłosińska
Gatunek: Popularnonaukowa
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 272

Recenzja pochodzi z www.Recenzjum.pl

Warto przeczytać to co można było usłyszeć w Trójce. A ile można się nauczyć...?

• Wypożycz z Biblioteki Raczyńskich
  • TEMAT: Językoznawstwo
  • 2016
  • Chełmońskiego

Dodaj cytat z książki Co w mowie piszczy