Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
4 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-244-0210-6
jagarkar

Obraz nieistniejącej już Polski widzianej oczami jednej z najwybitniejszych intelektualistek hiszpańskich XX wieku. Carmen Laforet, nie będąc ani frankistką, ani komunistką, przemierzyła całą Europę, by móc opowiedzieć Hiszpanom, jak żyje się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Pretekstem do tej podróży, a następnie publikacji cyklu reportaży było wydanie przez Iskry w 1962 roku debiutanckiej powieści Laforet pt. Złuda, dzięki której autorka zdobyła sławę i uznanie. W wyprawie towarzyszyła jej przyjaciółka i przewodniczka Karolina Babecka, zwana Linką, Polka mieszkająca od niemal trzydziestu lat w Hiszpanii, dla której była to sentymentalna podróż do ojczyzny.
Edycja zawiera obszerny wstęp przybliżający obie bohaterki opowieści, przedstawiający okoliczności powstania tekstu oraz komentujący zawarte w nim spostrzeżenia. Dodatkowo książce towarzyszą eseje Jana Kieniewicza i Javiera Rupéreza, dyplomatów i publicystów, w których przedstawiają oni własny obraz Polski i Hiszpanii z lat sześćdziesiątych XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2012

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/

Piotr_O | 2017-09-26

Książkę wydawnictwa Iskry należy traktować jako pewnego rodzaju źródło historyczne, które - dzięki wydawnictwu - otrzymała dobrą oprawę merytoryczną. W efekcie najciekawszymi fragmentami okazały się wprowadzenie oraz eseje i przypisy. Treść - liczyłem na znacznie więcej.

ems | 2014-04-23
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Jak na książkę 'jednej z najwybitniejszych intelektualistek hiszpańskich XX wieku' - bardzo słabe. Mimo, że autorka podróżuje w towarzystwie przyjaciółki Polki, jej obserwacje są powierzchowne, na dodatek myli fakty i miejsca. Językowo też raczej słabe - na pewno styl wybitnej intelektualistki niegodny. Być może jedyny pożytek z tej książki mieliby współcześni blogerzy-podróżnicy. Żeby się dowiedzieć, jak nie pisać bloga podróżniczego.
Na plus - starannne opracowanie Iskier - tłumaczące w przypisach punkt po punkcie wpadki autorki.

EwaD | 2013-01-03

Obiecujący koncept, a także wspomniane w opisie obszerny wstęp i eseje bardziej interesujące i wciągające niż właściwa treść reportażu. Nie dowiedziałam się nic ponad to co już wiem i dlatego jestem nieco rozczarowana tą pozycją.