Żona potwora

La femme du monstre
978-83-7508-549-5
literatura francuska
Agnieszka

W chwili ślubu z przystojnym Simonem miała zaledwie dwadzieścia dwa lata. Podziwiała jego siłę i urok, nie mogła uwierzyć, że wybrał właśnie ją. Kiedy policja przyszła aresztować potwora, nagle zainteresował się nią cały kraj. Te dwa wydarzenia dzieli szesnaście lat wspólnego życia, szesnaście lat, podczas których była oddaną matką i żoną, dobrą sąsiadką, przeciętną kobietą, która niczego nie...

Te dwa wydarzenia dzieli szesnaście lat wspólnego życia, szesnaście lat, podczas których była oddaną matką i żoną, dobrą sąsiadką, przeciętną kobietą, która niczego nie podejrzewała...
Czy aby na pewno?
Autor kreśli niezwykły portret kobiety dzielącej swoje życie z mordercą i seryjnym gwałciciele. Przedstawia narodziny dzieci, konflikty z sąsiadami, nieoczekiwane przeprowadzki, chwile radości, ale też codzienność pełną poniżeń i kłamstw oraz jej osobistą relację z procesu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Perzka | 2013-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2013

Jacques Expert znany francuski dziennikarz,interesujący się losami kobiet,które dzielą swoje codzienne życie z gwałcicielami i mordercami,postanowił uwiecznić na piśmie wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego i swoich spostrzeżeń.W wyniku tego w 2007 roku ukazała się jego pierwsza książka "Żona potwora"

Akcja książki toczy się naprzemiennie.Czytamy fragmenty z procesu Simona Dargeta .Są to między innymi przesłuchania świadków,to co czuje i myśli jego żona siedząca na sali sądowej i na końcu odczytanie wyroku.Przeplatają się one z relacjami pani Darget,począwszy od poznania swojego przyszłego męża,poprzez ślub i 16 lat życia u jego boku.

Simon Darget postawny,przystojny,niebieskooki mężczyzna,zadbany,zawsze dobrze ubrany,posiadający naturalna klasę i zwierzęcy wdzięk.Często zwracający się do żony słowami"Widziałaś,dziwki aż ślinią się na mój widok"Właśnie,z jednej strony taki extra facet,a z drugiej agresywny,wulgarny,narwany,wręcz zboczony.
U jego boku pani Darget,uległa...

wiejskifilozof | 2016-01-04

Ile to razy słyszałem,gdybym tylko wiedział.Gdybym tylko wiedziała,że coś takiego miało miejsce.
Proszę bardzo,człowiek czasem nie wie,z kim mieszka pod dachem.
A wychodzi z tego istna tragedia.
A to przecież było normalne małżeństwo,no dobra.Było czasem kiepsko,ale nie kryminalnie.

Książka jest uosobieniem chorego człowieka,który sobie nie radzi z agresją.
Odbija się to,na jego żonie i dzieciach.

Częste zmiany, mogły tylko dolać oliwy do ognia.
Który płonął i spalał,wszystko co w rodzinie,powinno być najcenniejsze.
Żona Potwora,to wciągająca literatura,która
udowadnia.Francja to nie zawsze elegancja.

Danoncia | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

''Żona potwora;; to książka nie na moje nerwy .
Spodziewałam się przeczytać zupełnie coś innego. Bardzo zmęczyła mnie głupota tytułowej żony , postawa tej kobiety do tego stopnia wyprowadzała mnie z równowagi,ze musiałam robić przerwy w czytaniu.
Jak można krytykować innych nie widząc wad u siebie?
Myślę,ze bohaterka od początku wiedziała kim jest jej mąż, tylko wygodnie jej było w to nie wierzyć, żeby tylko jej było dobrze, egoistka nic więcej nie można o niej napisać , Nie mam współczucia dla tej kobiety.
Polecam i szanuje zdanie tych, którzy myślą inaczej.

Wrażliwość to jest to czego pani Darget w nadmiarze nie posiadała, o ile w ogóle. Z jednej strony nie lubiła konfliktów, z drugiej by się przypodobac mężowi sama wskazywała na jakieś błędy sąsiadów, które go irytowały co prowadziło w konsekwencji do kłótni. Czytając o pewnych przedstawionych sytuacjach zdawałam sobie sprawę, że to ona była prowodyrem spięć z innymi ludzmi, podjudzała męża by ten nie kontrolując się już zadziałał jak mężczyzna. Bo jej zdaniem z niektórych to "dupy nie chłopy",np ten,który płacze bo jego żona jest umierająca i szuka wsparcia u innych. Nie to co Simon, który zawsze dyktuje warunki, bez względu na sytuacje. Ona jest podporządkowana, ale jakoś trudno dostrzec tu by z tego powodu cierpiała. Raczej zachowuje się tak jakby nie zdawała sobie z tego sprawy, że jest marionetka w rękach swego mężczyzny, potulnie zgadzając się na wszystko by tylko go zadowolić.
Treść można rozłożyć na czynniki pierwsze i zastanawiać się nie tylko co kierowało postępowaniem...

Muminka | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Od pierwszych stron powieści współczujemy narratorce, żonie potwora. Jest przykładną obywatelka, czułą matka dwójki dzieci i jedynym jej błędem było poślubienie niewłaściwego faceta. Simon D. imponował jej swoją urodą, błyskotliwością, inteligencją, urokiem osobistym, lecz okazał się socjopatą, lubującym się w wynaturzonym seksie, perwersyjnym i nieczułym na potrzeby żony. Przez 16 lat trwała w iluzorycznym świecie idealnej rodziny. częste przeprowadzki i zmiany miejsc pracy były jedynym mankamentem szczęśliwej egzystencji. Kobieta relacjonuje krótkotrwały romans przed ślubem, wspomina wesele, narodziny dzieci, kolejne przeprowadzki i codzienność kury domowej, wychowującej dwójkę szkrabów.
jednakże nie wszystkie fakty pasują do maski, którą przywdziewa, czyli kolejnej ofiary męża. Zgadzając się latami na poniżający ją seks oralny czy inne niekonwencjonalne zachowania seksualne niejako dopuściła do eskalacji przemocy i perwersyjności. Momentami miałam wrażenie, że czytam odpowiednik...

Viconia | 2013-02-01
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Oto historia kobiety, która przez szesnaście lat była przekonana, że wygrała los na loterii. Przystojny, charyzmatyczny, lubiany przez wszystkich Simon Darget wybiera właśnie ją. Nie mogła uwierzyć w szczęście, które ją spotkało.
Wszystko zmienia się w dniu, w którym policja przychodzi aresztować jej męża za zgwałcenie i zamordowanie nastolatki. Simon zostaje przez francuskie media okrzyknięty potworem, a ona, jak się pewnie domyślacie – żoną potwora.
Zapytacie pewnie, jak ona mogła niczego nie zauważyć przez szesnaście lat wspólnego życia? Cóż, może Simon opanował do perfekcji maskowanie swoich zbrodni. A może ona po prostu nie chciała widzieć?

Kiedy sięgałam po tę książkę byłam przekonana, że będę miała do czynienia z historią kobiety, która perfidnie wykorzystywana i oszukiwana przez całe życie postanawia opowiedzieć swoją historię. Że przez cały czas będzie przepełniała mnie nienawiść do człowieka, który dopuścił się tak okrutnych zbrodni, a zarazem współczucie dla tej...

edi-bk | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2013, Po sąsiedzku
Przeczytana: 06 lutego 2013

Niezwykły portret kobiety będącej żoną mordercy i seryjnego gwałciciela przez 16 lat. Opowiedziana beznamiętnie, spokojnie, dokładnie. Tylko kto w tym związku jest tak naprawdę potworem? Polecam , jak zresztą każdą książkę z tej serii. Są naprawdę znakomite.

iwQa67 | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Rewelacyjna książka ukazująca to, że żyjąc w małżeństwie można tak naprawdę nie znać współmałżonka. Główna bohaterka, kochająca żona i matka, przez całe trwanie swojego małżeństwa nie podejrzewa, że jej mąż jest seryjnym mordercą i gwałcicielem. Przystojny, inteligentny, lubiany a jednocześnie potwór pozbawiony uczuć i sumienia. Czytając jednocześnie poznajemy historię związku oraz toczący się proces przeciwko zwyrodnialcowi. Bardzo dobra pozycja.

Darkiz | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Interesująca i dobrze się ją czyta ! Nie zawiera zbędnego,niepotrzebnego i nudnego opisywania rzeczy niepotrzebnych ... Tylko fakty ! Dziwi mnie jak niektóre kobiety zgadzają się na takie traktowanie ? Jak mogą przymykać oczy na to co się dzieje ! A tak po za tym to jeszcze przy okazji z przyjemnością poczytam coś tego autora ! Ja polecam tę książkę !;)

Kelly | 2015-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Ciekawie napisana. Poznajemy historie małżeństwa widzianego oczami żony- żony potwora.Czy aby tylko jedna osoba była potworem w tym związku? Zakończenie intrygujące. Polecam.