Diabelskie nasienie

Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-09-09
2011-09-09
Zofia Kunert
Belfast Irlandia Północna Ulster przemoc sierociniec trauma wspomnienia zakonnice

Wstrząsająca historia sióstr Reilly, które to matka postanawia oddać na wychowanie do domu dziecka prowadzonym przez zakonnice. Siostry przeżywają tam gehennę, zwłaszcza jedna z nich Frances Reilly, zwaną przez zakonnice - DIABELSKIM NASIENIEM.

Kolejna autobiograficzna pozycja pokazująca okrucieństwo, wypaczenie moralności i hipokryzję kk. To niebywałe, że do dzisiaj opiekę zakonnic nad chorymi w szpitalach, staruszkami w domach opieki czy dziećmi w TAKICH przytułkach uznaje się za dużo lepszą niż opieka świecka.

Autorka dzieli się z nami traumatycznymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Dzieciństwa pozbawionego jakichkolwiek ciepłych uczuć, pełnego bólu, terroryzmu, pozbawionego edukacji i podstawowych wygód. Serce pęka czytając strona za stroną relacje ze smutnego życia małej dziewczynki, które "zaprojektowała" jej rodzona matka.

Książka bardzo ciekawa i dobrze napisana co sprawia, że czyta się szybko, z wielkim zaciekawieniem ale z olbrzymim bólem w sercu. Zaskakujący jest epilog, w którym spotkana/odszukana po latach matka mówi o przyczynie, która skłoniła ją do pozbycia się swoich trzech a właściwie czterech córek - "xxx" - nie umiem opisać własnych uczuć do jej wyznania.

Mam negatywne uczucia do kk a z każdą przeczytaną TAKĄ pozycją, z każdą odkrytą aferą nienawidzę instytucji kościoła jeszcze bardziej - a z bogiem w imię którego to wszystko jest czynione nie chcę mieć nic wspólnego.

"Diabelskie nasienie" polecam wszystkim, zwłaszcza tym czytelnikom, którzy do kościoła jeszcze chodzą.

Traumatyczne wspomnienia autorki pogłębiają niechęć do pewnych instytucji. Dla mnie- matki jest niewyobrażalne to co niektóre dzieci muszą przeżywać.
Książkę czyta się bardzo dobrze, nie ma nudy, filozoficznych wywodów tylko konkrety- smutne, przeplatane nadzieją na lepsze czasy.

Ksiązka mocna,momentami wstrząsająca..aczkolwiek dla kogoś kto wie ze wszelkiej maści domy (pozornej)opieki,szczególnie te sprzed półwieku i wcześniej nie były miejscami ciepłymi i przyjemnymi,aż tak bardzo nie szokuje.Dzieci głosu nie miały,i pewnie nadal czasami nie mają,a dorośli udają że wszystko jest w porządku,szczególnie jeśli problem(czyli dzieci niechciane) uda się przerzucić na kogoś innego.
Przemoc,brak empatii,brak miłości a co gorsza wykorzystywanie to znajdziecie w tej książce.Jest trudna i wywołuje ból w sercu.

Ta książka wymyka się wszelkim ocenom. Pisana niewyszukanym, prostym językiem, stanowiąca opowieść dziewczynki i jej sióstr, które zostały oddane przez własną matkę pod opiekę zakonnic do klasztoru. Trudno wprost uwierzyć co było udziałem tych dzieci, maltretowanie, bicie. Jak to możliwe aby tzw. służebnice Pana były tak okrutne. Nie dotyczy to oczywiście tylko Irlandii, mamy w Polsce również tego typu przypadki. Kobiety, zakonnice wyzute z wszelkich uczuć...straszne, makabryczne, okrutne.

Książka zostawiła mocny ślad w moim sercu. Nie da się jej zapomnieć. Warto przeczytać.

Autorka prostym językiem opisuje okres dzieciństwa oraz dorastania, który spędziła w klasztorze, oddana przez matkę w wieku 2 lat, pod "opieką" sióstr zakonnych. Jest to wstrząsająca relacja ofiary, która przez lata, wraz z innymi dziewczynkami, żyła w miejscu opuszczonym przez boga, choć z założenia poświęconym właśnie jemu i prowadzonym przez osoby, które powinny stanowić wzór dla innych w codziennym przestrzeganiu dekalogu. Tymczasem czytelnik otrzymuje obraz grupy zwyrodniałych, sfrustrowanych kobiet, które odnajdują przyjemność w notorycznym znęcaniu się, zarówno psychicznym jak i fizycznym, nad powierzonymi ich opiece dziećmi. Przerażający opisy dnia codziennego dzieci, których życie zostało pozbawione radosnych kolorów, pozostawiając tylko czerń i biel zakonnych habitów. Książka skłania do szerszej refleksji nad kondycją Kościoła jako instytucji, która jest źródłem wielu patologii i wypaczeń, a mimo oczywistych dowodów i faktów wciąż przez wielu traktowana jak świętość.

koszmar z dzieciństwa i czasów młodzieńczych przedstawiony przez Frances Reilly z pobytu u sióstr zakonnych. Ku przestrodze dla tych co spoglądają bezkrytycznie na kościół katolicki.
W książce jest przedstawione miedzy innymi indoktrynacja religijna dzieci, ich wykorzystywanie przez siostry zakonne oraz wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych (przez członków rodziny u których przebywała) oraz wszechobecne znęcanie się sióstr nad wychowankami.
Książka dla mnie była napisana łatwym językiem, aczkolwiek na wyżej wymienione opisy możliwe są wskazane przerwy.
Według mnie książkę warto przeczytać.

Nie wiem jak parszywemu bogu służyły Siostry Zakonne z tej książki, Siostra Bernadetta z Zabrza, ksiądz Gil czy biskup Wesołowski, ale jedno wiem na pewno... NIE CHCE MIEĆ Z NIM NIC WSPÓLNEGO!!!

Ilość gwiazdek w przypadku tej książki odzwierciedla, moim zdaniem, stan emocji obecnych podczas czytania.Jest to po prostu relacja ofiary przyklasztornego sierocińca, który to prowadziły zakonnice UBOGIE SIOSTRY Z NAZARETU(!).
W wielkim skrócie stwierdzam, że sam Stephen King mógłby czerpać z pomysłowości siostrzyczek pisząc swoje horrory.
Makabryczna.

Makabryczna.