Efekt Elizy

Efekt Elizy
978-83-7722-505-9
schizofrenia
Julka

Eliza Karnstein, sławna pisarka młodego pokolenia, nie czuje kompletnie niczego. Przyjaciół ma za niepotrzebne i denerwujące „składniki rzeczywistości” a rodzinę traktuje jak zło konieczne. Nawet narzeczonego oraz młodziutkiego kochanka uważa za niezbyt ciekawe przedmioty, mające co prawda charaktery, ale warte tyle, co rzeczy i zwierzęta. Panna Karnstein jest dwudziestoletnią, „zmęczoną życiem” schizofreniczką, która umyśliła sobie istnienie siostry bliźniaczki o imieniu Atris…

W jakim świecie żyją pisarze? Jak człowiek może czytać rzeczywistość i jak chory umysł ją postrzega? Czy choroba równa się obojętności i znieczulicy? „Efekt Elizy” jest próbą ukazania tajników psychiki ludzkiej dotkniętej chorobą.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/efekt_elizy,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/efekt_elizy,druk

saigon | 2014-02-11

Tak jak przeczuwałem: Autorka tak chciała pokazać odrębność schizofreników, ich wyjątkowość, że przerysowała całkowicie fabułę.
Nie twierdzę, że źle weszła w umysł takiej osoby, ale nie mniej jednak mnie nie porwała ta powieść. Czytałem lepsze powieści z wątkiem schizofreniczki.
Wiadomo, że tacy ludzie inaczej patrzą na świat, w pewien sposób może i głębiej zwracają uwagę na rzeczy, które dla osób niedotkniętych chorobą, są niezauważalne. Dlatego czekałem... czekałem kiedy Eliza zacznie opowiadać o seksie. Doczekałem się. Na pierwszej kartce. No i nie powiem, ciekawe przemyślenia. No bo "fotel nie umieć seks" a "fotelarz umieć seks" i jak tu żyć premierze? :)

Ale czy naprawdę nie da się pisać o schizofrenii i nie zejść od razu na temat seksu?
Recenzja jest dziwna, podobnie jak sama książka
Tylko dla wytrwałych

Paweł | 2015-09-21