Dziewczynka z parku

Wydawnictwo: W.A.B.
Gośka

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody.
Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret?
Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B..2012

• Dobry kłamca
  • Amber
  • Wybrańcy
  • Klaśnięcie jednej dłoni
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
  • Życie i śmierć
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Czasomierze
  • Lady M.
  • Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
  • Rzymski poranek
  • Długa Utopia
  • Arystokratka w ukropie
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,5 (2 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,13 (8 ocen i opinii)
Klaśnięcie jednej dłoni
Richard Flanagan

8 (2 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
Lars Mytting

Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

8,13 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Magdalena | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Niewielkich rozmiarów książeczka, a tyle w niej Bardzo Ważnych Spraw: śmierć najbliższej osoby, próby poradzenia sobie ze smutkiem, świadomość ulotności i kruchości życia. A na drugim biegunie przyjażń, pies, zabawy i czysta radość życia, pozwaląca, z biegiem czasu, przezwyciężyć smutek. Wszystko razem pokazane nie do końca dosłownie i tak delikatnie, jakby było utkane z pajęczyny. Do tego wspaniałe ilustracje, nieodłącznie związane z treścią, jak obrazki z "Małego Księcia". Uwielbiam takie książki!

Anna | 2015-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2015

Piękna, ciepła i bardzo wzruszająca książeczka (liczy zaledwie 125 stron) o sierocej tęsknocie za tatą, za wspaniałymi wspólnymi wyprawami do parku, aby obserwować ptaki, krety, jeże i inne zwierzęta. To wiara, że parkowy kowalik, w którego wcielił się tata (tak powiedział Andzi przed śmiercią), pozwala dziewczynce pogodzić się z tą ogromną stratą. Pomaga jej w tym jedyny przyjaciel - starszy o rok Jeremiasz, chory na cukrzycę, z którym dzieli zaszczepione przez ojca pasje i czas.

Monika | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Piękna, mądra, wzruszająca, prosta w przekazie, a jakże przy tym urzekająca!
Polecam w szczególności tym z Was, którzy stracili bliskich. Bez względu na to, ile macie lat.

FinnickOdair | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Zakochałam się. Bardzo piękna książka. Autorka poruszyła ciężki i smutny temat z niezwykłą delikatnością i radością. Pokazała jak cudownie i szczerze potrafią odczuwać dzieci oraz to, że często o wiele więcej rozumieją od dorosłych. Im młodszy człowiek tym z większą wiarą podchodzi do niektórych spraw.
Ilustracje zamieszczone w tej książeczce były tak śliczne, że nie mogłam oderwać od nich wzroku.

Koralina | 2016-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2016

„- Mamo, dlaczego nie było końca świata, kiedy tatuś umarł? – zapytała niedawno, zamykając komiks, w którym bohater ratował Ziemię przed zagładą.
- Był koniec świata, kochanie – odpowiedziała mama. – Ale poza nami nikt tego nie zauważył.”

„Dziewczynka z parku” to chwytająca za serce opowieść w formie subtelnych i niezwykłych w swej prostocie obrazków z życia małej Andzi.

Uczy się ona na nowo swej codzienności, usiłując zrozumieć i wypełnić pustkę po śmierci ojca. Uważnie obserwuje wszystko dookoła, by ogarnąć zaistniałą sytuację, bo przecież jej dotąd bezpieczny i pełen radości świat zmienił się całkowicie. Zabrakło ukochanego taty, a „od czasu gdy zostały same, mama często zapominała, że jest dorosła. Na przykład zdarzało jej się parę razy zasnąć w porze kolacji. (…) I często leżała w sypialni pod kocem w kratę. Nawet po południu…”

Warto przeczytać - niezależnie od tego, ile ma się lat!

Tajemnica | 2013-02-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Barbara Kosmowska jest dla mnie osobiście dość ciekawą autorka, ponieważ pisze z założenia książki przeznaczone dla młodego czytelnika, ale ja mimo wieku lubię je czytać. Nie wiem, czy chciałabym, aby moje dziecko przeczytało jej najnowszą książkę „Dziewczynka z parku”. Wiem natomiast, że dla mnie była to niezwykle ciekawa i pouczająca lektura. Autorka wydaje się być bardzo wrażliwą i uczuciową osobą, co daje się odczuć w jej książkach. Człowiek zaczyna czytać i od tej chwili przepada …. czyta i czyta i nadal czyta, aż tu nagle ostatnia strona, znów pojawiła się zbyt szybko.

Andzia – bohaterka opowieści, ma za sobą dość ciężkie przeżycie, zmarł jej tato, ukochany i wręcz wyidealizowany. Mama i sama Andzia próbują poskładać swój świat w pozorną całość, ale niestety tęsknota jest przerażająca. Każda chwila budzi skojarzenia i wspominania, a dziewczynka pomimo swojego bardzo młodego wieku musi zmagać się z nową rzeczywistością. Brakuje jej spacerów do parku i podglądania ptaków. Nie...

Pokrecona | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jest to smutna historia przetkana ciepłem i nadzieją...ale mimo wszystko napawa ona optymizmem i rozbudza wiarę w to,że człowiek,zwłaszcza mały jest istotą silną,zdolną do tego,by podnieść się z każdego nieszczęścia.
Przepiękne ilustracje w tej opowiastce dodają charakteru tajemniczości i magii....
Treść książki sprawia,że zaczynamy zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci....
Polecam!

książek: 2000
Karmel | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Piękna, poruszająca trudne tematy, pomaga przejść przez ciężki czas dziecku, oraz dorosłemu.
Ponadto jest pięknie wydana, z wieloma pięknymi ilustracjami. Polecam !!!

Moderna | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Piękna i napisana z wielką wrażliwością książka o przeżywaniu straty, która dotyka cała rodzinę. A poza tym o Andzi, panu Kowaliku, Jeremiaszu i jego cukrzycy, o sekrecie Taty, który pozwoli podnieśc się po małym końcu świata.

Marta | 2013-09-05

Niepełna godzina.Tyle wystarczyło, by bardzo mądra i rezolutna Andzia skradła mi serce.Ta książka to arcydzieło w swej prostocie i mądrości.
Udekorowana przepięknymi ilustracjami, mała wielka rzecz o przemijaniu, przyjaźni, i nadziei, które na stu dwudziestu stronach książki Barbary Kosmowskiej znalazły swój dom.