Dziewczynka z parku

W.A.B.
typ
papier
Gośka
7,64 (84 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody.
Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret?
Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B..2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1316&v=_tw

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Magdalena | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Niewielkich rozmiarów książeczka, a tyle w niej Bardzo Ważnych Spraw: śmierć najbliższej osoby, próby poradzenia sobie ze smutkiem, świadomość ulotności i kruchości życia. A na drugim biegunie przyjażń, pies, zabawy i czysta radość życia, pozwaląca, z biegiem czasu, przezwyciężyć smutek. Wszystko razem pokazane nie do końca dosłownie i tak delikatnie, jakby było utkane z pajęczyny. Do tego wspaniałe ilustracje, nieodłącznie związane z treścią, jak obrazki z "Małego Księcia". Uwielbiam takie książki!

Monika | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Piękna, mądra, wzruszająca, prosta w przekazie, a jakże przy tym urzekająca!
Polecam w szczególności tym z Was, którzy stracili bliskich. Bez względu na to, ile macie lat.

Tajemnica | 2013-02-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Barbara Kosmowska jest dla mnie osobiście dość ciekawą autorka, ponieważ pisze z założenia książki przeznaczone dla młodego czytelnika, ale ja mimo wieku lubię je czytać. Nie wiem, czy chciałabym, aby moje dziecko przeczytało jej najnowszą książkę „Dziewczynka z parku”. Wiem natomiast, że dla mnie była to niezwykle ciekawa i pouczająca lektura. Autorka wydaje się być bardzo wrażliwą i uczuciową osobą, co daje się odczuć w jej książkach. Człowiek zaczyna czytać i od tej chwili przepada …. czyta i czyta i nadal czyta, aż tu nagle ostatnia strona, znów pojawiła się zbyt szybko.

Andzia – bohaterka opowieści, ma za sobą dość ciężkie przeżycie, zmarł jej tato, ukochany i wręcz wyidealizowany. Mama i sama Andzia próbują poskładać swój świat w pozorną całość, ale niestety tęsknota jest przerażająca. Każda chwila budzi skojarzenia i wspominania, a dziewczynka pomimo swojego bardzo młodego wieku musi zmagać się z nową rzeczywistością. Brakuje jej spacerów do parku i podglądania ptaków. Nie...

Pokrecona | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jest to smutna historia przetkana ciepłem i nadzieją...ale mimo wszystko napawa ona optymizmem i rozbudza wiarę w to,że człowiek,zwłaszcza mały jest istotą silną,zdolną do tego,by podnieść się z każdego nieszczęścia.
Przepiękne ilustracje w tej opowiastce dodają charakteru tajemniczości i magii....
Treść książki sprawia,że zaczynamy zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci....
Polecam!

Moderna | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Piękna i napisana z wielką wrażliwością książka o przeżywaniu straty, która dotyka cała rodzinę. A poza tym o Andzi, panu Kowaliku, Jeremiaszu i jego cukrzycy, o sekrecie Taty, który pozwoli podnieśc się po małym końcu świata.

Karmel | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Piękna, poruszająca trudne tematy, pomaga przejść przez ciężki czas dziecku, oraz dorosłemu.
Ponadto jest pięknie wydana, z wieloma pięknymi ilustracjami. Polecam !!!

Marta | 2013-09-05

Niepełna godzina.Tyle wystarczyło, by bardzo mądra i rezolutna Andzia skradła mi serce.Ta książka to arcydzieło w swej prostocie i mądrości.
Udekorowana przepięknymi ilustracjami, mała wielka rzecz o przemijaniu, przyjaźni, i nadziei, które na stu dwudziestu stronach książki Barbary Kosmowskiej znalazły swój dom.

Książeczki | 2012-06-25
Na półkach: Przeczytane, WAB

Gdy w moje ręce trafia taka książka jak ta, to zawsze modlę się, by tę lekturę znalazł wrażliwy i rozsądny mały czytelnik, który w pełni doceni jej urok.

Bo nie ulega wątpliwości, że to piękna choć bardzo smutna historia. Opowiada o dziewczynce, która nie dawno straciła ojca. O zmaganiach z nową rzeczywistością, o cierpieniu i tęsknocie. A także o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji...

Autorka w mistrzowski sposób pokazała w bardzo delikatny sposób huśtawkę uczuć bohaterów. Ich próbę odnalezienia wyjścia z nowej niecodziennej sytuacji. Każdy z domowników, pragnął, by życie wciąż było takie jak dawniej, wiedząc jednocześnie, że to nie możliwe...

Dziewczynka z parku ujęła mnie swoim niepowtarzalnym klimatem. Spokojem i lekką melancholią. Ta książka przepełniona jest wieloma, bardzo mądrymi komentarzami i spostrzeżeniami. Czasem trudno ubrać w słowa uczucia, wyrazić to co się chce powiedzieć, lub to jakie emocje w danym momencie nami targają. Tymczasem w tej książce te...

Anilka | 2014-07-12

Wzruszająca, piękna, wartościowa... Wypożyczyłam ją dla córki i czytała z wypiekami na twarz. Ona jest wybrednym czytelnikiem, więc z ciekawością sama ją przeczytałam i również nie mogłam się od niej oderwać. Nie będę opisywać o czym jest książka, bo moi poprzednicy zrobili to doskonale.
Książkę polecam dla młodego, wrażliwego czytelnika. Budowa książki zachęca szczególnie tych, którzy zaczynają swoją samodzielną podróż po świecie książek, ponieważ napisana jest dużą czcionką, podzielona na krótkie rozdziały.

Paula | 2012-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2012

Piękna i wzruszająca opowieść o radzeniu sobie małej Andzi i jej mamy ze śmiercią najbliższej osoby, ojca i męża. Tym bardziej wartościowa, że mało mamy na rynku książek dla dzieci poruszających trudne i ciężkie tematy w delikatny i mądry sposób.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku