Okładka książki Dziewczynka z parku

W.A.B.
typ
papier
Gośka
7,68 (68 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody.
Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret?
Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B..2012

Polecamy

Opinie czytelników
Magdalena | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Niewielkich rozmiarów książeczka, a tyle w niej Bardzo Ważnych Spraw: śmierć najbliższej osoby, próby poradzenia sobie ze smutkiem, świadomość ulotności i kruchości życia. A na drugim biegunie przyjażń, pies, zabawy i czysta radość życia, pozwaląca, z biegiem czasu, przezwyciężyć smutek. Wszystko razem pokazane nie do końca dosłownie i tak delikatnie, jakby było utkane z pajęczyny. Do tego wspaniałe ilustracje, nieodłącznie związane z treścią, jak obrazki z "Małego Księcia". Uwielbiam takie książki!

Monika | 2013-08-21
Na półkach: Dla Tereski, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Piękna, mądra, wzruszająca, prosta w przekazie, a jakże przy tym urzekająca!
Polecam w szczególności tym z Was, którzy stracili bliskich. Bez względu na to, ile macie lat.

Tajemnica | 2013-02-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Barbara Kosmowska jest dla mnie osobiście dość ciekawą autorka, ponieważ pisze z założenia książki przeznaczone dla młodego czytelnika, ale ja mimo wieku lubię je czytać. Nie wiem, czy chciałabym, aby moje dziecko przeczytało jej najnowszą książkę „Dziewczynka z parku”. Wiem natomiast, że dla mnie była to niezwykle ciekawa i pouczająca lektura. Autorka wydaje się być bardzo wrażliwą i uczuciową osobą, co daje się odczuć w jej książkach. Człowiek zaczyna czytać i od tej chwili przepada …. czyta i czyta i nadal czyta, aż tu nagle ostatnia strona, znów pojawiła się zbyt szybko.

Andzia – bohaterka opowieści, ma za sobą dość ciężkie przeżycie, zmarł jej tato, ukochany i wręcz wyidealizowany. Mama i sama Andzia próbują poskładać swój świat w pozorną całość, ale niestety tęsknota jest przerażająca. Każda chwila budzi skojarzenia i wspominania, a dziewczynka pomimo swojego bardzo młodego wieku musi zmagać się z nową rzeczywistością. Brakuje jej spacerów do parku i podglądania ptaków. Nie potr...

Pokrecona | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jest to smutna historia przetkana ciepłem i nadzieją...ale mimo wszystko napawa ona optymizmem i rozbudza wiarę w to,że człowiek,zwłaszcza mały jest istotą silną,zdolną do tego,by podnieść się z każdego nieszczęścia.
Przepiękne ilustracje w tej opowiastce dodają charakteru tajemniczości i magii....
Treść książki sprawia,że zaczynamy zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci....
Polecam!

Moderna | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Piękna i napisana z wielką wrażliwością książka o przeżywaniu straty, która dotyka cała rodzinę. A poza tym o Andzi, panu Kowaliku, Jeremiaszu i jego cukrzycy, o sekrecie Taty, który pozwoli podnieśc się po małym końcu świata.

Karmel | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Piękna, poruszająca trudne tematy, pomaga przejść przez ciężki czas dziecku, oraz dorosłemu.
Ponadto jest pięknie wydana, z wieloma pięknymi ilustracjami. Polecam !!!

Paula | 2012-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2012

Piękna i wzruszająca opowieść o radzeniu sobie małej Andzi i jej mamy ze śmiercią najbliższej osoby, ojca i męża. Tym bardziej wartościowa, że mało mamy na rynku książek dla dzieci poruszających trudne i ciężkie tematy w delikatny i mądry sposób.

Książeczki | 2012-06-25
Na półkach: Przeczytane, WAB

Gdy w moje ręce trafia taka książka jak ta, to zawsze modlę się, by tę lekturę znalazł wrażliwy i rozsądny mały czytelnik, który w pełni doceni jej urok.

Bo nie ulega wątpliwości, że to piękna choć bardzo smutna historia. Opowiada o dziewczynce, która nie dawno straciła ojca. O zmaganiach z nową rzeczywistością, o cierpieniu i tęsknocie. A także o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji...

Autorka w mistrzowski sposób pokazała w bardzo delikatny sposób huśtawkę uczuć bohaterów. Ich próbę odnalezienia wyjścia z nowej niecodziennej sytuacji. Każdy z domowników, pragnął, by życie wciąż było takie jak dawniej, wiedząc jednocześnie, że to nie możliwe...

Dziewczynka z parku ujęła mnie swoim niepowtarzalnym klimatem. Spokojem i lekką melancholią. Ta książka przepełniona jest wieloma, bardzo mądrymi komentarzami i spostrzeżeniami. Czasem trudno ubrać w słowa uczucia, wyrazić to co się chce powiedzieć, lub to jakie emocje w danym momencie nami targają. Tymczasem w tej książce te najtrudniejsze w...

Anilka | 2014-07-12

Wzruszająca, piękna, wartościowa... Wypożyczyłam ją dla córki i czytała z wypiekami na twarz. Ona jest wybrednym czytelnikiem, więc z ciekawością sama ją przeczytałam i również nie mogłam się od niej oderwać. Nie będę opisywać o czym jest książka, bo moi poprzednicy zrobili to doskonale.
Książkę polecam dla młodego, wrażliwego czytelnika. Budowa książki zachęca szczególnie tych, którzy zaczynają swoją samodzielną podróż po świecie książek, ponieważ napisana jest dużą czcionką, podzielona na krótkie rozdziały.

Marta | 2013-09-05

Niepełna godzina.Tyle wystarczyło, by bardzo mądra i rezolutna Andzia skradła mi serce.Ta książka to arcydzieło w swej prostocie i mądrości.
Udekorowana przepięknymi ilustracjami, mała wielka rzecz o przemijaniu, przyjaźni, i nadziei, które na stu dwudziestu stronach książki Barbary Kosmowskiej znalazły swój dom.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica