Dziewczynka z parku

Wydawnictwo: W.A.B.
Gośka

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody.
Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret?
Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B..2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1316&v=_tw

• Ponad wszystko
  • Pasterska korona
  • Alicja w krainie czasów
  • Milczenie nocy

Rzeka złodziei
Michael Crummey

7,64 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Magdalena | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Niewielkich rozmiarów książeczka, a tyle w niej Bardzo Ważnych Spraw: śmierć najbliższej osoby, próby poradzenia sobie ze smutkiem, świadomość ulotności i kruchości życia. A na drugim biegunie przyjażń, pies, zabawy i czysta radość życia, pozwaląca, z biegiem czasu, przezwyciężyć smutek. Wszystko razem pokazane nie do końca dosłownie i tak delikatnie, jakby było utkane z pajęczyny. Do tego wspaniałe ilustracje, nieodłącznie związane z treścią, jak obrazki z "Małego Księcia". Uwielbiam takie książki!

Anna | 2015-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna, ciepła i bardzo wzruszająca książeczka (liczy zaledwie 125 stron) o sierocej tęsknocie za tatą, za wspaniałymi wspólnymi wyprawami do parku, aby obserwować ptaki, krety, jeże i inne zwierzęta. To wiara, że parkowy kowalik, w którego wcielił się tata (tak powiedział Andzi przed śmiercią), pozwala dziewczynce pogodzić się z tą ogromną stratą. Pomaga jej w tym jedyny przyjaciel - starszy o rok Jeremiasz, chory na cukrzycę, z którym dzieli zaszczepione przez ojca pasje i czas.

Monika | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Piękna, mądra, wzruszająca, prosta w przekazie, a jakże przy tym urzekająca!
Polecam w szczególności tym z Was, którzy stracili bliskich. Bez względu na to, ile macie lat.

Nina | 2016-02-14
Na półkach: Ebook, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2016

„- Mamo, dlaczego nie było końca świata, kiedy tatuś umarł? – zapytała niedawno, zamykając komiks, w którym bohater ratował Ziemię przed zagładą.
- Był koniec świata, kochanie – odpowiedziała mama. – Ale poza nami nikt tego nie zauważył.”
Zauważyłam, że nie tylko mnie poruszył ten właśnie cytat. Ta niewielka książeczka, której przeczytanie zajęło mi około pół godziny, podbiła moje serce. Mała Andzia próbuje po swojemu poradzić sobie ze śmiercią swojego ukochanego taty. Na szczęście na swojej drodze spotyka Jeremiasza, najlepszego przyjaciela na świecie, który też boryka się swoimi problemami. Razem dają radę :)
To bardzo mądra książeczka - o stracie bliskich, o radzeniu sobie ze światem po tej stracie, o przyjaźni, o miłości.
Książka przeznaczona raczej dla młodszych czytelników, ja jednak sądzę, że to dobra lektura dla czytelnika w każdym wieku - tak jak Mały Książę, czy Oskar i Pani Róża.

FinnickOdair | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Zakochałam się. Bardzo piękna książka. Autorka poruszyła ciężki i smutny temat z niezwykłą delikatnością i radością. Pokazała jak cudownie i szczerze potrafią odczuwać dzieci oraz to, że często o wiele więcej rozumieją od dorosłych. Im młodszy człowiek tym z większą wiarą podchodzi do niektórych spraw.
Ilustracje zamieszczone w tej książeczce były tak śliczne, że nie mogłam oderwać od nich wzroku.

Koralina | 2016-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2016

„Dziewczynka z parku” to chwytająca za serce opowieść w formie subtelnych i niezwykłych w swej prostocie obrazków z życia małej Andzi.

Uczy się ona na nowo swej codzienności, usiłując zrozumieć i wypełnić pustkę po śmierci ojca. Uważnie obserwuje wszystko dookoła, by ogarnąć zaistniałą sytuację, bo przecież jej dotąd bezpieczny i pełen radości świat zmienił się całkowicie. Zabrakło ukochanego taty, a „od czasu gdy zostały same, mama często zapominała, że jest dorosła. Na przykład zdarzało jej się parę razy zasnąć w porze kolacji. (…) I często leżała w sypialni pod kocem w kratę. Nawet po południu…”

Warto przeczytać - niezależnie od tego, ile ma się lat!

książek: 2036
Karmel | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Piękna, poruszająca trudne tematy, pomaga przejść przez ciężki czas dziecku, oraz dorosłemu.
Ponadto jest pięknie wydana, z wieloma pięknymi ilustracjami. Polecam !!!

Tajemnica | 2013-02-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Barbara Kosmowska jest dla mnie osobiście dość ciekawą autorka, ponieważ pisze z założenia książki przeznaczone dla młodego czytelnika, ale ja mimo wieku lubię je czytać. Nie wiem, czy chciałabym, aby moje dziecko przeczytało jej najnowszą książkę „Dziewczynka z parku”. Wiem natomiast, że dla mnie była to niezwykle ciekawa i pouczająca lektura. Autorka wydaje się być bardzo wrażliwą i uczuciową osobą, co daje się odczuć w jej książkach. Człowiek zaczyna czytać i od tej chwili przepada …. czyta i czyta i nadal czyta, aż tu nagle ostatnia strona, znów pojawiła się zbyt szybko.

Andzia – bohaterka opowieści, ma za sobą dość ciężkie przeżycie, zmarł jej tato, ukochany i wręcz wyidealizowany. Mama i sama Andzia próbują poskładać swój świat w pozorną całość, ale niestety tęsknota jest przerażająca. Każda chwila budzi skojarzenia i wspominania, a dziewczynka pomimo swojego bardzo młodego wieku musi zmagać się z nową rzeczywistością. Brakuje jej spacerów do parku i podglądania ptaków. Nie...

Pokrecona | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jest to smutna historia przetkana ciepłem i nadzieją...ale mimo wszystko napawa ona optymizmem i rozbudza wiarę w to,że człowiek,zwłaszcza mały jest istotą silną,zdolną do tego,by podnieść się z każdego nieszczęścia.
Przepiękne ilustracje w tej opowiastce dodają charakteru tajemniczości i magii....
Treść książki sprawia,że zaczynamy zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci....
Polecam!

Moderna | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Piękna i napisana z wielką wrażliwością książka o przeżywaniu straty, która dotyka cała rodzinę. A poza tym o Andzi, panu Kowaliku, Jeremiaszu i jego cukrzycy, o sekrecie Taty, który pozwoli podnieśc się po małym końcu świata.