Dziewczynka z parku

Wydawnictwo: W.A.B.
Gośka

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody.
Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret?
Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

Ilustracje: Emilia Dziubak

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B..2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1316&v=_tw

„Dziewczynka z parku” to szesnasta książka w dorobku literackim Barbary Kosmowskiej – wielokrotnie nagradzanej polskiej pisarki, specjalistki w zakresie literatury polskiego pozytywizmu, mieszkanki i działaczki z Bytowa. Opowiada ona historię Andzi, stojącej na uboczu, młodej uczennicy, której pewnego razu umiera tata ornitolog. Książka pełna jest wspomnień i melancholii. Autorka operuje zarówno opisami bieżących wydarzeń, jak i retrospekcjami zaczerpniętymi z umysłu Andzi. Mimo cierpienia, jakiego doświadcza Andzia i jej mama, w opowieści znaleźć możemy też wiele optymizmu. Dzięki postaci Jeremiasza – kolegi Andzi, chorego na cukrzycę – możemy obserwować rodzącą się przyjaźń. Wspólne spacery i zabawy, pomoc niesiona w chorobie czy nauka, to elementy zwykłego codziennego życia, które pokazują, że mimo bólu, samotności i poczucia straty, życie niesie także wiele dobrego. Ta ciepła historia obrazuje młodemu czytelnikowi, do którego została skierowana, że nawet utrata bliskiej osoby,...

Magdalena | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Niewielkich rozmiarów książeczka, a tyle w niej Bardzo Ważnych Spraw: śmierć najbliższej osoby, próby poradzenia sobie ze smutkiem, świadomość ulotności i kruchości życia. A na drugim biegunie przyjażń, pies, zabawy i czysta radość życia, pozwaląca, z biegiem czasu, przezwyciężyć smutek. Wszystko razem pokazane nie do końca dosłownie i tak delikatnie, jakby było utkane z pajęczyny. Do tego wspaniałe ilustracje, nieodłącznie związane z treścią, jak obrazki z "Małego Księcia". Uwielbiam takie książki!

Anna | 2015-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2015

Piękna, ciepła i bardzo wzruszająca książeczka (liczy zaledwie 125 stron) o sierocej tęsknocie za tatą, za wspaniałymi wspólnymi wyprawami do parku, aby obserwować ptaki, krety, jeże i inne zwierzęta. To wiara, że parkowy kowalik, w którego wcielił się tata (tak powiedział Andzi przed śmiercią), pozwala dziewczynce pogodzić się z tą ogromną stratą. Pomaga jej w tym jedyny przyjaciel - starszy o rok Jeremiasz, chory na cukrzycę, z którym Andzia dzieli czas i zaszczepione przez ojca przyrodnicze pasje.

Monika | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Piękna, mądra, wzruszająca, prosta w przekazie, a jakże przy tym urzekająca!
Polecam w szczególności tym z Was, którzy stracili bliskich. Bez względu na to, ile macie lat.

Nina | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 14 lutego 2016

„- Mamo, dlaczego nie było końca świata, kiedy tatuś umarł? – zapytała niedawno, zamykając komiks, w którym bohater ratował Ziemię przed zagładą.
- Był koniec świata, kochanie – odpowiedziała mama. – Ale poza nami nikt tego nie zauważył.”
Zauważyłam, że nie tylko mnie poruszył ten właśnie cytat. Ta niewielka książeczka, której przeczytanie zajęło mi około pół godziny, podbiła moje serce. Mała Andzia próbuje po swojemu poradzić sobie ze śmiercią swojego ukochanego taty. Na szczęście na swojej drodze spotyka Jeremiasza, najlepszego przyjaciela na świecie, który też boryka się swoimi problemami. Razem dają radę :)
To bardzo mądra książeczka - o stracie bliskich, o radzeniu sobie ze światem po tej stracie, o przyjaźni, o miłości.
Książka przeznaczona raczej dla młodszych czytelników, ja jednak sądzę, że to dobra lektura dla czytelnika w każdym wieku - tak jak Mały Książę, czy Oskar i Pani Róża.

Kinni | 2018-06-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2018

Pani bibliotekarka zaczyna już kręcić głową na widok wybieranych przeze mnie książek. No bo jak to, Kinni, tyle lat na karku, a lektury dla podstawówki czytasz :P Do „Dziewczynki z parku” przyciągnęło mnie wydanie – pięknie ilustrowane, z twardą okładką i przejrzystym tekstem. Postanowiłam ją wypożyczyć. I, niestety, trochę się rozczarowałam.

Powiem szczerze: liczyłam na łzawe, emocjonalne czytadełko (w końcu kto takich nie lubi? Aha, jestem sama). Dostałam zaś historię, która nie poruszyła mnie w żaden sposób, co aż dziwi, gdyż główną osią fabuły jest śmierć taty głównej bohaterki. W dodatku nieco irytujące były wstawki typu „jakie to baby nie są”. No błagam, co jest złego w byciu dziewczyną? Poza tym, te słowa padają z ust poniekąd bardzo sympatycznego bohatera – Jeremiasza, co gryzie się z jego ogólnym wizerunkiem.

Andzia to osóbka nieco nijaka – wiemy o niej mniej-więcej tyle, że interesuje się zwierzętami. O jej mamie w ogóle nie wspominam – kobieta zmienną jest, ale żeby aż...

Angelika Lachór | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015
Koralina | 2016-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2016

„Dziewczynka z parku” to chwytająca za serce opowieść w formie subtelnych i niezwykłych w swej prostocie obrazków z życia małej Andzi.

Uczy się ona na nowo swej codzienności, usiłując zrozumieć i wypełnić pustkę po śmierci ojca. Uważnie obserwuje wszystko dookoła, by ogarnąć zaistniałą sytuację, bo przecież jej dotąd bezpieczny i pełen radości świat zmienił się całkowicie. Zabrakło ukochanego taty, a „od czasu gdy zostały same, mama często zapominała, że jest dorosła. Na przykład zdarzało jej się parę razy zasnąć w porze kolacji. (…) I często leżała w sypialni pod kocem w kratę. Nawet po południu…”

Warto przeczytać - niezależnie od tego, ile ma się lat!

Karmel | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Piękna, poruszająca trudne tematy, pomaga przejść przez ciężki czas dziecku, oraz dorosłemu.
Ponadto jest pięknie wydana, z wieloma pięknymi ilustracjami. Polecam !!!

Pokrecona | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jest to smutna historia przetkana ciepłem i nadzieją...ale mimo wszystko napawa ona optymizmem i rozbudza wiarę w to,że człowiek,zwłaszcza mały jest istotą silną,zdolną do tego,by podnieść się z każdego nieszczęścia.
Przepiękne ilustracje w tej opowiastce dodają charakteru tajemniczości i magii....
Treść książki sprawia,że zaczynamy zastanawiać się nad sensem ludzkiego cierpienia i życiem po śmierci....
Polecam!