Książka wszystkich rzeczy

Het boek van alle dingen
literatura dziecięca
Jadwiga Jędryas
powieść dziecięca holenderska

Bardzo dobra i ważna książka kierowana nie tylko do młodzieży. Warto po nią sięgnąć

Piękna książka o wsparciu, Jezusie i dziecięcej wierze, choć w tle mamy przemoc w imię Boże. Polecam do głośnego czytania z dziećmi.

Powieść kierowana do dzieci i młodzieży według mnie powinna być obowiązkowa dla wszystkich, niezależnie od wieku. Książka opowiada historię Thomasa mieszkającego w Amsterdamie wraz ze starszą siostrą, mamą i ojcem. Rodzina chłopca jest bardzo religijna, a jednocześnie człowiek, który jest głową rodziny stosuje przemoc psychiczną i fizyczną wobec jej członków....

Super mądra historia o odwadze i dorastaniu.

„Mężczyzna, który bije swoją żonę, hańbi sam siebie”. To „bezszelestny” apel małego i wrażliwego chłopca. Thomas jako dziewięciolatek mieszka wraz mamą, siostrą i …. ojcem. Człowiekiem nad wyraz religijnym i używającym przemocy psychicznej i fizycznej. Bo bezapelacyjnie wierzy, że „zadanie mężczyzny polega na tym, że prowadzi i kształtuje żonę i dzieci (…). Tak nakazuje...

Na półkach: , , , ,

Powinna być obowiązkowa.
Zachwycająca.

Naprawdę wybitna książka, napisana bardzo lekko i mówiąca o bardzo poważnych rzeczach. Dla młodzieży i dorosłych, z ważnym przesłaniem

Mam problem z tą książką, ponieważ agresor, koniec końców, okazuje się przestraszony, zagubiony, samotny i godny współczucia... Podoba mi się sposób, w jaki została przedstawiona siła kobiet, to budujące.
Oto przykład "mądrości życiowej" pobożnego ojca:
"Kim chciałbyś zostać, Thomasie, gdy dorośniesz?
Szczęśliwym. Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.
(....) Tylko darmozjady i...

Myślę, że swobodnie można porównać tą książkę do "Małego Księcia" - z pozoru zwykła książka dla dzieci, jednak po dokładnej lekturze można odnaleźć drugie dno niezrozumiałe dla najmłodszych czytelników.
Przemoc, fanatyzm religijny, feminizm.. to tylko kilka wątków poruszanych w utworze.

Dyskusje

• Dla dzieci