Palestyńczycy na drodze do niepodległości. Rozwój, przemiany i kryzys palestyńskiego ruchu narodowego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opracowania szczegółowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7436-301-3
Michał

Autor opisuje i analizuje kwestię palestyńską nie tylko z punktu widzenia państwa Izrael, czy szerzej pojmowanego konfliktu bliskowschodniego. Nie ogranicza się jedynie do wspomnianej perspektywy, która nie pozwala na pełne, syntetyczne spojrzenie na kwestię palestyńską i w znacznym stopniu wypacza jej obraz. Próbuje ogarnąć szersze spektrum zjawisk i zdarzeń z nim związanych, gdzie kwestie odnoszące się do konfliktu czy polityki izraelskiej są jednymi z wielu elementów wpływających na rozwój wydarzeń, nie zaś głównym przedmiotem opisu. Książka przybliża ciekawą i burzliwą historię rozwoju narodu palestyńskiego, różnorodność i charakter jego życia politycznego oraz trudności i wyzwania przed jakimi obecnie stoi. To także próba krytycznej oceny dotychczasowego wykorzystania szans i możliwości oraz przyszłych perspektyw budowy niepodległego państwa palestyńskiego. Jest to syntetyczna i wolna od uproszczeń oraz stereotypów naukowa analiza palestyńskiego ruchu narodowego.

źródło opisu: Wyd. Trio, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwotrio.pl

MM1990 | 2017-11-10

Prawdziwe kompendium wiedzy na temat współczesnej rzeczywistości Palestyny, sporu Palestyńczyków z syjonistami, kształtu tamtejszego systemu politycznego oraz idei przyświecających poszczególnym palestyńskim ugrupowaniom. Praca ma charakter naukowy i nie jest oczywiście "dla każdego", lecz jeśli ktoś rzeczywiście interesuje się Bliskim Wschodem nie powinien nawet myśleć nad jej pominięciem.

Alex | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

na uwagę zasługuje zwłaszcza historia militarnego i politycznego oporu tak wobec Brytyjczyków jak i Syjonistów, szczególnie omówienie ugrupowań powstałych po 1948 roku i wojnie sześciodniowej 1967. autor sporo miejsca poświęca także analizie procesów pokojowych z Oslo jak i struktury władzy Autonomii Palestyńskiej, co jest tyleż potrzebne, co nużące.

Aleksandra N | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018