Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier. Tom IV (dokumenty z lat 1501-1520)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Societas Vistulana
83-88385-74-7
historia
jagarkar

Wydawnictwo źródłowe będące efektem pieczołowitej kwerendy we wszystkich archiwach byłego Królestwa Węgierskiego (dzisiaj rozproszonych na obszarze Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji), prowadzonej pod kątem przechowywanych w nich średniowiecznych dokumentów polskich. Część zgromadzonego materiału dyplomatycznego nie była wcześniej wydawana w żadnej postaci, zatem jest to jego pierwsza krytyczna edycja. Pozostałe dokumenty były już wcześniej opublikowane w całości bądź w postaci regestów, przeważnie jednak w wydawnictwach starych, obecnie trudno dostępnych i nieodpowiadających dzisiejszym wymaganiom naukowym. Te zostały na nowo odczytane i opracowane krytycznie. Pozycja szczególnie pomocna w podręcznym księgozbiorze każdego historyka średniowiecza i czasów nowożytnych. Tom IV zawiera 288 dokumentów i listów z lat 1501–1520, pochodzących w większości z archiwum w Bardiowie. 283 dokumenty opublikowano na podstawie oryginałów, pozostałe 5 z kopii. Większość zawartych w obecnym tomie dokumentów nie była publikowana w żadnej postaci, jedynie kilka z nich znanych było ze „Sprawozdania z poszukiwań na Węgrzech”, edycji „Aktów handlowych” Stanisława Kutrzeby lub innych, drobnych publikacji źródłowych.

źródło opisu: Wydawnictwo Societas Vistulana, 2006

źródło okładki: http://vistulana.pl/katalog/39/Dokumenty-polskie-z...»