Aby być wolnym

Wydawnictwo: Jedność
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki

Ludzie od zawsze pragnęli wolności, tak w wymiarze społecznym, jak i osobistym. Każdy człowiek intuicyjnie rozumie, że wolność to wartość, dla której poświęca się wiele. Jednak może się ona okazać pustym pojęciem, fałszującym obraz rzeczywistości. Dla ludzi ?społeczeństw konsumpcyjnych często znudzonych życiem i pogrążonych w depresji wolność to łatwo przyswajane hasło, zachęcające do zaspokajania każdej, nawet najbardziej absurdalnej potrzeby. Eugenio Fizzotti, salezjanin i psycholog, poprzez metodę logoterapii porządkuje postrzeganie wolności, ukazując jej pełny obraz bowiem prawdziwa wolność nie powinna być rozumiana wyłącznie jako wolność ?od , ale przede wszystkim jako wolność ?do . Człowiek zrealizuje się dopiero wówczas, kiedy odnajdzie sens życia i zacznie podejmować suwerenne i odpowiedzialne decyzje. W tym kontekście wolność to umiejętność radzenia sobie z każdą sytuacją, także negatywną, po to, by uświadomić sobie własną wartość i godność.

KasiaJulka | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Moim zdaniem jest to vademecum logoterapii. Autor przedstawia podstawowe założenia logoterapii i przybliża życie Viktora Frankla. Jest to dość ciekawy aspekt tej książki, ponieważ zawiera w sobie wypowiedzi i historie Frankla, które nie są przedstawione w żadnych jego pracach przetłumaczonych na język polski. Fizzotti dodaje również własne przemyślenia, a także doświadczenia związane z tą psychoterapią, jednak w dużej mierze dominuje myśl samego Frankla. Autor wymienia wiele nazwisk, przez co w łatwy sposób można dotrzeć do innych autorów zajmujących się logoterapią.

mariola | 2016-11-20
Mika | 2015-12-12