Opis podróży z Paryża do Jerozolimy

Seria: Podróże
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Itineraire de Paris a Jerusalem
Bartosz

Francois-Rene de Chateaubriand (1786-1848) to pisarz i polityk, wybitny przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Jako autor znanych i cenionych przez współczesnych dzieł (...) był również popularny w Polsce, o czym świadczą wczesne przekłady jego utworów oraz przyjęcie go do Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. "Opis podróży z Paryża do Jerozolimy", opracowany na nowo przez Pawła Hertza w serii "Podróże", był przetłumaczony przez Franciszka Salezego Dmochowskiego i wydany w r. 1853, z pięknymi ilustracjami, które reprodukujemy w wydaniu obecnym. Chateaubriand był zamiłowanym i pełnym erudycji podróżnikiem. Jego pamiętnik z wyprawy do Ziemi Świętej, przez Wenecję, Spartę, Ateny, Konstantynopol, jest nie tylko zapisem przeżyć człowieka mądrego i wrażliwego, lecz również dokumentem o stanie ówczesnej wiedzy archeologicznej i historycznej dotyczącej tamtych obszarów. Dla czytelnika dzisiejszego będzie na pewno lekturą ciekawą i pożyteczną.

źródło opisu: PIW, Warszawa 1980

źródło okładki: Zdjęcie autorskie