978-83-62329-70-0
historia
Dobry

Jak duża w tym zwycięstwie była zasługa husarii? Na to pytanie odpowiada książka Husaria pod Wiedniem 1683. Czytelnik znajdzie także kompleksowy opis i liczne ilustracje tego rycerstwa, które 12 września 1683 roku stoczyło bitwę, przez wielu uważaną za przełomową w historii świata. Książka wybitnego znawcy husarii to fenomenalny zbiór źródeł i relacji oraz doskonały portret formacji...

Książka wybitnego znawcy husarii to fenomenalny zbiór źródeł i relacji oraz doskonały portret formacji husarskich.
Główną zaletą tego tomu jest jednak odkłamanie wielu nieścisłości dotyczących „niezwyciężonych”. Po co Polacy malowali konie, jak te specjalnie tresowane zwierzęta walczyły z ufortyfikowaną piechotą, po co husarzom były słynne skrzydła? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań tłumaczą na tyle wyczerpująco fenomen polskiej jazdy, że w zasadzie zbędne jest wyjaśnienie, dlaczego logo z husarzem ma dziś tak wiele naszych firm i instytucji.

źródło opisu: www.wydawnictwoerica.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoerica.pl

Ewa K | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 lutego 2013

Niemal cały XVII wiek upłynął Europie pod znakiem wojen. Szczególnym zagrożeniem dla państw europejskich stało się w owym czasie Imperium Osmańskie, które rozciągało swoje wpływy na coraz to większym obszarze. Aż w końcu Turcy dotarli na Węgry, stanowiąc tym samym ewidentne zagrożenie dla państwa austriackiego. Wtedy odczuwający rychłe niebezpieczeństwo cesarz Leopold I poprosił o pomoc swojego sojusznika - Jana III Sobieskiego. Resztę już znacie. Władca Rzeczpospolitej zorganizował swoje oddziały i wyruszył do walki z muzułmanami, by bronić chrześcijańskiej Europy. W skład posiłków polskich weszła słynna husaria. O jej udziale w "victorii wiedeńskiej" opowiada nam historyk XVII- wiecznej wojskowości - Radosław Sikora w swojej kolejnej książce pt.: "Husaria pod Wiedniem 1683".

Spośród całego wojska kwarcianego, które ruszyło na wyprawę wiedeńską, największym szacunkiem obdarzano husarzy. Ich wojskowa powaga, dostojeństwo w jeździe konnej i słynne skrzydła z orlich piór czyniły z...

whiteHussar | 2018-05-01
Na półkach: Przeczytane, Husaria
Przeczytana: 01 maja 2018

Duży plus i chyba największy to spora ilość odniesień do materiałów źródłowych!

anetapzn | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

O Odsieczy Wiedeńskiej, wielkiej bitwie z 1683 roku słyszał każdy. Jest to wydarzenie, które w naszej historii zajmuje miejsce wyjątkowe i z którego mamy prawo (a nawet musimy) być dumni. Nic dziwnego. Bitwa zmieniła historię bez małą całej Europy. Jest także dowodem na to, iż kilka wieków temu Polska miała swój złoty wiek, okres gdy chroniła innych,była szanowana na arenie międzynarodowej. Bitwa omawiana była i zapewne będzie w nieskończenie dużej ilości prac i filmów. Do tej pory nie było jednak żadnej pracy, która traktowałaby w sposób wyczerpujący o tych, którzy w największym stopniu przyczynili się do wiktorii wiedeńskiej. Chodzi mi o polskich husarów. Radosław Sikora pokusił się o zebranie w jedno wielu rozproszonych materiałów, notatek, tekstów dot. polskiej husarii, jej uzbrojenia i znaczenia dla bitwy pod Wiedniem. Efektem jest niniejsza pozycja. Pierwsze co rzuca się w oczy w trakcie lektury, to ogrom pracy jaka autor sobie zadał oraz bogactwo źródeł. Sikora korzysta...

| 2013-02-24
Przeczytana: 20 stycznia 2013