Mroczne karty historii Polski

Wydawnictwo: Bellona
historia Polski
historia
Martinezzz

W powszechnym mniemaniu Polska w przeszłości była krajem tolerancyjnym, w którym nie płonęły stosy, a prześladowani za przekonania intelektualiści znajdowali bezpieczna przystań. To inni męczyli się pod rządami okrutnych monarchów, którym doskwierała często choroba psychiczna. Co więcej, oceniając osoby współcześnie rządzące naszym krajem często porównujemy je do postaci historycznych i z uporem twierdzimy, że karierowiczostwo, nepotyzm, przekupstwo, oszustwa wyborcze czy czarny PR to wymysły naszych czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

ampH | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Z samą historią nigdy nie żyłem za pan brat, wręcz przeciwnie. Niemniej jednak ciekawostki, zwłaszcza te ciemne, od zawsze mnie interesowały. Dlatego też, gdy ujrzałem w sklepie z owadem "Mroczne karty historii Polski" zbyt długo się nie zastanawiałem nad zakupem, zwłaszcza że cena była bardzo przystępna. Tak przystępna, że aż grzechem było nie kupić. :)

Zgodnie z opisem z tyłu okładki dzieło to przedstawia nieco zapomniane, bardziej negatywne oblicza polskich królów, książąt, szlachciców a także formacji wojskowych takich jak Lisowczycy. Całość podzielona jest rozdziały - każdy dotyczy osobnej postaci lub grupy. Zachowana jest ciągłość chronologiczna - poczynając od Bolesława Chrobrego a kończąc na Stanisławie Auguście Poniatowskim. Dla osób, które nie chcą czytać całości mam dobrą wiadomość - nawet jeśli jakieś istotne dane dotyczące obecnie omawianej postaci mają miejsce w przeszłości, opisywanej we wcześniejszym rozdziale, to nie trzeba i tak tego poprzedniego czytać. Pokrótce...

Hałabała | 2014-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Brak słów, książka nie nadająca się zupełnie do niczego:
wszystko opisane "na pałę" byle zaliczyć byleby by było. przez co nic do końca nie objaśnione, a nawet nie rozwinięte.
słowa w niej użyte są tak proste, aż wulgarne,
jak autor się już w coś zagłębia to wszystkie informacje są dla wszystkich już dawno znane( drzewo genealogiczne albo kto z kim zawarł małżeństwo)
książka dla osób nie wymagających albo dopiero co zaczynających przygodę z historią, dla mlodzieży którzy zasiadają jeszcze w ławach szkoły gimnazjalnej.
Informacje które wykorzystano do tej książki są zaczerpnięte ze stron internetowych, o czym świadczą przypisy.
jak same wydawnictwo o autorze pisze "Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet oczyma kobiet a nie obiektywnie, a kobiety też potrafią dobre ksiązki historyczne pisać: Iris Chang, Joanna Wieliczka-Szarkowa i wiele innych. Krótko: chcesz się denerwować i tracić czas? Biegnij po tą szmirę i "zaczytaj" się bez...

Westalka | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam
Przeczytana: 10 lipca 2013

Okrucieństwo, gwałty, królobójstwo, bratobójstwo, seksafery, szpiegostwo i oszustwa - tego nie znajdziesz w oficjalnych podręcznikach do historii Polski.

Niechlubne dzieje Polski są zazwyczaj pomijane taktownym milczeniem. Sami kronikarze celowo zatajali, lub przekręcali prawdę, by zadowolić swego władcę i po postu nie stracić posady.

Przekręcanie historii przyczyniło się do przekonania o wspaniałości Bolesława Chrobrego, czy łagodności Władysława Łokietka. W najnowszej książce Iwony Kienzler „Mroczne karty historii Polski” dowiadujemy się tych mniej wygodnych faktów.

Do okrucieństwa i zbrodni dopuścił się jeden z najbardziej imponujących królów Polski, za czasów którego panował ogólny dobrobyt – Bolesław Chrobry. Kienzler zwraca uwagę na wypędzenie z kraju swoich przyrodnich braci, którym części z nich król kazał...wyłupić oczy. Nieposłusznym poddanym wybijał zęby, przybijał za mosznę do mostu, czy kazał wsadzać rękę do wrzącej wody. Władca dopuszczał się do gwałtów, a żony swe...

wildfemale | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Kienzlerowa to niestety nie jest literatura najwyższych lotów. Jest ją w stanie znieść prawdopodobnie tylko taki człowiek jak ja, czyli osoba cechująca się bardzo słabą wiedzą historyczną.
Autorka powtarza treści z innych własnych opracowań, a w tekście zamieszcza liczne błędy stylistyczne. Korektor nie był przyjacielem autorki.

Kubencjusz | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Łatwa i zwięzła lektura o naszych wspólnych, często przemilczanych dziejach.
Książka obejmuje okres od Bolesława Chrobrego do Stanisława Augusta. Bynajmniej, nie jest to żaden podręcznik ani nic takiego. Po prostu zbiór mniej lub bardziej mrocznych ciekawostek.
Stylistycznie jest sporo błędów. Na przykład w rozdziale o Władysławie Hermanie autorka czterokrotnie powtarza stwierdzenie, że "Sieciech de facto rządził krajem" używając dokładnie tych samych słów. Znajdują się też błędy drukarskie albo nieświadome pomyłki autorki jak we fragmencie: "Jako oficjalny powód uwięzienia księcia podano jego wyjątkowo wysokie zadłużenie, które rzeczywiście w tym okresie wynosiło astronomiczną kwotę siedmiuset talarów." Brakuje słowa 'tysięcy'. Albo autorka podaje, że w 1796 roku Poniatowski wysłał do Paryża swoich szpiegów, podczas gdy to było niemożliwe gdyż po trzecim rozbiorze który miał miejsce w 1795 roku Poniatowski nie był już królem Polski i nie mógł w jej imieniu wysyłać agentów. I nie...

Springstil | 2015-07-01
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Książka ciekawa ale nie porywająca...Powiedziałbym, dla osób, które z książkami historycznymi mają mało do czynienia, ponieważ fakty przedstawione w tej publikacji nie są ani sensacyjne ani odkrywcze. Momentami czyta się jak wypracowanie ucznia gimnazjum..Ale to tylko moja subiektywna ocena. Książka ma niecałe 300stron, więc nie mam poczucia zmarnowanego czasu. Ogólnie polecam wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z literaturą historyczną albo lubią od czasu do czasu do takowej zajrzeć. Koneserzy nie znajda tutaj "smaczków", których zapewne szukają.

Jackhammerape | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Napisana w przystępny i ciekawy sposób. Dopatrzyłem się jednak pewnej niezgodności, w jednym z rozdziałów opisana jest kara śmierci przez ścięcie mieczem. Ofiara rzekomo kładzie głowę na pniu, którego przy ścinaniu mieczem się nie używało. Faktycznie przy tym rodzaju kary ofiara klęczała, a kat stawał za nią i wymierzał silny cios mieczem w kark.

MajaEm | 2015-08-18

Bardzo słaba książka.
Ktoś w poprzednich opiniach napisał,że to lektura dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z historią.Moim zdaniem tak nie jest,ponieważ taka pozycja na pewno zniechęci każdego czytelnika.Z kolei dla tych z szerszą wiedzą jest ona po prostu za słaba,nieciekawa,prosta i napisana zbyt ogólnikowo.
To już chyba druga pozycja tej autorki po którą sięgnęłam i grubo zastanowię się kolejnym razem,czy w ogóle mam ochotę tracić swój czas...
Choć niektóre wątki uznałam za ciekawe,to szybko w trakcie czytania po prostu mnie nudziły.Takie "lanie wody"jak to się mówiło w liceum.
Nie polecam.

| 2014-09-26

Ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się historią kraju. Wiadomości przekazane zostały w ciekawy sposób, prostym językiem. Największym minusem książki jest słaba korekta, co widoczne jest choćby w powtórzenia w tekście i niechlujnych przypisach.

Zielin | 2014-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2014

W książce można znaleźć wiele informacji, których na pewno nie znajdziemy w podręcznikach historii. Pisana przystępnym językiem, jest pozycją nawet dla czytelników, którzy w ogólnie nie interesują się historią Polski.