Tatarzy. Od Czyngis-chana do XX wieku

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11801-0
historia
Łukasz Kuć

Monografia twórców największego imperium w dziejach świata od czasu zjednoczenia plemion mongolskich w XII i XIII wieku i ich największych sukcesów militarnych za panowania Czyngis-chana i później Timura Kulawego aż po czasy podboju podzielonego imperium tatarskiego przez sąsiadujące państwa. Ważną częścią książki jest opis polsko-tatarskich kontaktów i ich wzajemnych wpływów na historię i kulturę obu sąsiadujących ze sobą narodów.

Koronczarka | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Od tej książki powinnam zacząć moją przygodę z Tatarami. Niewielka objętościowo opowiada historię tego narodu od Czyngis-chana po XX wiek. Sama objętość książki wskazuje, że wykład będzie się koncentrował na sprawach najistotniejszych, ale przecież o to chodzi początkującym, bo do nich wyraźnie jest ta książka adresowana. Wykład jest jasny i ubarwiony anegdotą. To nie tylko historia sukcesów i klęsk wojennych Tatarów, ale także wiele informacji o dniu codziennym, obyczajach, ubiorze, taktyce wojennej. Tatarzy ciągle są wśród nas, dzielą nasz los od XV wieku, a kontakty mamy znacznie wcześniejsze. Walczyli z nami i przeciw nam. Byli grozą, ale dali nam także wielu wybitnych ludzi. Dobrze byłoby wiedzieć coś o nich.

doliwaq | 2011-12-13

Książka ma wiele błędów w pisowni co rzuca się w oczy oraz dużo pomija z historii Tatarów, ale za to bardzo przyjemnie i lekko się czyta. Polecam każdemu kto lubi Tatarów i interesuje się nimi.

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 2009 rok

Osobiście jestem tą książką rozczarowany, jednak wynika to głównie z moich zainteresowań. Pozycja ta skupia się na momentach największej chwały Mongołów, a więc życiu Czyngis - Chana i jego następców, natomiast okres po rozpadzie imperium, a więc także losy Chanatu krymskiego, został przedstawiony mniej dokładnie. Sporo informacji zawiera również historia XIX i XX wieku, a więc czas kiedy Tatarzy, podobnie jak Polacy, musieli radzić sobie bez własnej państwowości (dla mieszkańców Krymu trudno było by nazywać ojczyzną odległą Mongolię). Ogólnie pozycja ta nie rzuciła mnie na kolana, chociaż osoby zaczynające przygodę z historią Mongołów i Tatarów z pewnością znajdą w niej coś dla siebie.

pe10t | 2016-04-28
Przeczytana: 08 kwietnia 2016