Punkt Borkmanna

Okładka książki Punkt Borkmanna
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Van Veeteren (tom 2)
Czarna seria
Borkmanns punkt
Czarna Owca
2012-11-07
2012-11-07
Małgorzata Kłos
literatura szwedzka Van Veeteren

To jest taki Hakan Nesser jakiego lubię. Po pierwszej części, która zdecydowanie do najlepszych nie należała, druga wypada bardzo dobrze. Interesująca zagdka, śledztwo, rozwiązanie.
Polecam zacząć od tej części, a pierwszą po prostu pominąć.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Nie było źle ale miałam cichą nadzieję na coś lepszego. Fabuła bardzo ciągnęła się i czasami mnie przynudzała. Z jednej strony trzymała jakieś tam napięcie, a z drugiej strony były w tej książce fragmenty monotonne. Jedno muszę autorowi przyznać - wymyślił zakończenie, na które w życiu bym nie wpadła i zaskoczył mnie tym pozytywnie.

Są wspólne elementy z Mankellem. To oczywiste. Historie Nessera bronią się same w sobie. Tutaj akcja nie pędzi jak w kolejce górskiej, ale tego Autora ceni się za trochę inne rzeczy. Niezmiennie polecam cykl o inspektorze Van Veeterenie.

Książkę przesłuchałem w formie słuchowiska radiowego w języku niemieckim. Płytkę z nagraniem udało mi się wypożyczyć w mojej lokalnej bibliotece. Od jakiegoś czasu chciałem sięgnąć po jakąś książkę Hakana Nessera. Miałem trochę nadzieje że jego twórczość spodoba mi się podobnie jak twórczość Henninga Mankela i że znajdę kolejnego autora którego wszystkie książki po kolei...

Ziiiiimno :) Jest klimat, jest intryga, może za mało "opasłe" ;) jak na typową klasykę skandynawskiego kryminału. Taki troszkę kompromis pomiędzy mroźnymi cegiełkami z północy a 300 stronicowymi "cobenami". Trochę szkoda że intryga przewidująca i udało mi się ja dość szybko rozwiązać ale i tak z przyjemnością przeczytałam.

Punkt Borkmanna to moment w śledztwie, w którym nie potrzebne są już dodatkowe informacje i dane. Śledczy musi po prostu usiąść i poukładać w spójną całość wszystko, czego dowiedział się wcześniej.

W drugiej części serii komisarz Van Veeteren przebywa na wakacjach. Kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, które wybrał na swój relaks, w miejscowości Kaalbringen dochodzi do...

Podobnie jak pierwsza część-prosta i przyjemna.
Z bombą na końcu! ;)
Polecam.

Druga książka o komisarzu van Veeterenie, który tym razem próbuje powstrzymać szaleńca zabijającego siekierą mężczyzn, jacy stosunkowo niedawno zamieszkali w mieście. Czy to jedyne, co łączy wszystkich zamordowanych? A jeśli to jest klucz, jak odkryć kto zabija? Czy można się tego domyślić dysponując poszlakami i dowodami z miejsc zbrodni? Van Veeteren głęboko wierzy w...

Komisarz Van Veeteren prowadzi kolejne dochodzenie. W miejscowości Kaalbringen przy uzyciu siekiery giną trzy osoby:
1. narkoman z kilkoma wyrokami;
2. szanowany przedsiębiorca;
3. młody lekarz.
Co łączy te trzy zabójstwa? Co stało się z policjantką, która również prowadziła dochodzenie? Czy komisarzowi uda się tak rozegrać partię szachów by w końcówce powiedzieć szach i mat?

Van Veeteren zostaje oddelegowany do Kaalbringen, aby wesprzeć miejscową policję w schwytaniu seryjnego mordercy "Rzeźnika". Niby ofiar nic z sobą nie łączy ... a jednak. Na koniec śledztwa Van Veeteren stwierdza, że jest to jeden z najsympatyczniejszych morderców w jego karierze komisarza.
Fabuła dobrze skonstruowana, jak zwykle Hakan Nesser zadbał o wszystkie szczegóły,...

• 2013
  • 2014